29 Ekim 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İki milletvekili, iki farklı tutum..
musakiroğlu@mynet.com

Birisi eski Enerji Bakanı AK Parti Ordu Milletvekili Sn. M. Hilmi Güler.. Diğeri ise yine AK Parti Ordu Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat..

Ünye'den Meclis'e gitmiş bu iki milletvekilinin Ünye ile ilgili iki farklı tutumunu gözler önüne sermek istiyorum bu yazımda..

Hilmi Güler aile kökeni itibariyle Ünyeli.. Babası, 1950'lerde Ünye'deki ticari işinde sıkıntılar yaşamaya başlayınca eşinin gelin geldiği Ordu'ya göçmüş.. Aile bundan sonraki hayatını Ordu'da geçirmiştir.

Sn. Güler, üniversite öğrenimi sonrasında bürokraside dikkatleri üzerine çekmiş, sonraki yıllarda AK Parti'nin kurucuları arasında yer almış.. 2002'deki ilk seçiminde iktidar olan AK Parti'de 7 yıl Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı yapmış.. Daha sonra bakanlıktan alınmış, şu anda milletvekili olarak siyasi hayatını sürdürüyor. Sekiz yıldır iktidar partisinde siyaset yapıyor.

Mustafa Hamarat ise Ünye'ye bağlı Yenikent beldesinden.. Sn. Hamarat, 2007'de AK Parti'den milletvekili seçildi. Üç yıllık milletvekili..

**************          **************

Köken itibariyle Ünyeli olan bu iki milletvekilinin Ünye ile ilgili çok farklı iki ayrı tutumları var.. Bakın nasıl..

Sn. Güler, Ünye'ye geldiğinde birden kafası eser, tutar bir söz verir.. Sonra bu söz, söz olmaktan öteye gitmez.. Gök kubbenin boşluğunda kaybolur gider..

Örnek mi.. Sn. Güler 2002'de milletvekili seçildi, ardından bakan oldu Ünye'ye geldi. Ünye'ye bir yıl içinde demiryolu ve doğalgaz sözü verdi..

Birinci yıl geçti yok, ikinci yıl geçti yok.. Üçüncü, dördüncü yıl geçti yok.. Seçimler geldi, o sırada Ünye'de kendisine bizzat ben sordum.. “Doğalgaz ve demiryolu sözünüz ne oldu Sn. Bakan?” dedim.

“Seçimler sonrası ilk işim verdiğim bu sözleri yerine getirmek olacak” dedi.

Seçimler oldu, Sn. Güler'in milletvekilliği ve bakanlığı sürdü. Ama söz yine yerine gelmedi. Sonunda 7 yıl geçti, Sn. Güler bakanlıktan alındı, ancak söz bir türlü yerine gelmeden uçtu gitti.

Sn. Bakan'ın Ünye'ye verdiği bir diğer söz ise Tabakhane Deresi ıslah ve çevre düzenlemesi sözüydü. Bakanlığının ilk döneminde DSİ kendi bakanlığına bağlıydı. Tek bir kelimelik talimatı bile buradaki işi bitirirdi.

Olmadı, Sn. Güler buradaki sözünü de yerine getirmedi.

Sonuçta, Sn. Güler Ünyeli hemşerileri tarafından “Söz veren, ancak sözünü yerine getirmeyen siyasetçi” olarak tanındı, belleklerine öyle yerleşti.

*************         *************

Gelelim diğer milletvekili Sn. Mustafa Hamarat'a..

Sn. Hamarat'la ilgili daha önce de birkaç kez yazmıştım.. Kendisi siyasetin, Meclis'in çok yenisi olduğu bu dönemde çok başarılı bir profil ortaya koydu.

Açık söylemek gerekirse, itiraf edeyim Sn. Hamarat beni yanılttı. Çünkü ben kendisini çok acemi buluyor, pek öyle hizmet falan beklemiyordum.

Ancak öyle olmadı.. Sn. Hamarat Ünye'de çok büyük hizmetlere aracılık etti, önderlik etti. Başarılı sonuçlar ortaya koydu.

Özellikle “Milletvekilliğimle eş değer görüyorum” dediği Ünye Akkuş Niksar yolu ile ilgili çıkan duble yol kararındaki tavır ve duruşuna tek kelimeyle “hayranım”.

Sn. Hamarat, büyük küçük neyi söz verdiyse hemen hepsini yerine getirdi. Bir çoğunu bitirdi, bir çoğunun yapımı sürüyor.. Bir çoğunu da karar olarak çıkarttı, programa aldırdı.. Süreç devam ediyor.

Dün mail adresime gelen Sn. Hamarat'ın yazılı açıklamasında Ünye Organize Sanayi Bölgesi'nde alınan yol, gelinen nokta ifade edilmiş.

Sn. Hamarat, açıklamasının ilk satırında, Ünye Organize Sanayi Bölgesi'ni, aynen Ünye Akkuş Niksar dubleyolu gibi milletvekilliği ile eşdeğer gördüğünü ifade etmiş.

Ben kendisinin söz verdiğini biliyordum da, böyle bu kadar iddialı gördüğünü bilmiyordum.

Görüldüğü gibi bu sözünü, bu iddiasını da gerçekleştirdi Sn. Hamarat. Ve hemşerilerinin önünde söz veren, iddiasının arkasında duran milletvekili olarak tanındı. Belleklerinde öyle yer aldı.

**************          **************

Bu iki milletvekilimiz aynı partinin milletvekilleri.. Ayrıca eminim yakın dost ve arkadaşlardır.

Bu yazım sakın ola birini küçük düşürmek, birini yüceltmek manasında ele alınmasın.. İkisi arasında, özellikle kıyas yapılmak için yazıldığı sanılmasın.

Bu yazı, naçizane bir durum tespiti olup kamuoyunda her iki milletvekilinin nasıl görüldüğü, nasıl değerlendirildiğinden başka bir şey değildir.

 

 Bu Haber 1878 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI