30 Ekim 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara
atakici52@hotmail.com

Sigara içiyorum çünkü…'' İnsanlar içtenlikle söylerler fakat bu hem kişinin kendisi için hem de bu söylemi duyanlar için yanıltıcı bir durumdur. Şöyle ki; sigara kullananlar sigaradan zevk aldıkları için değil, sigara olmadığında mutsuz ve zevksiz oldukları için sigara içerler. Sigara içmeyi seviyor musunuz? Kendinizi kandırmayın… Gerçek şudur: Sadece sigara içmediğiniz de olanlardan hoşlanmıyorsunuz! Nikotin güçlü bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Sigara bağımlıları vücutlarında bulunan nikotin seviyesini normal tutabilmek için bir mücadele içindedirler. Bu nikotin seviyesi azaldığında, kişilerde gerginlik, asabiyet ve mutsuzluk hali ortaya çıkmaya başlar. Bağımlı kişi bu yoksunluk belirtilerinden hoşlanmaz ve belirtileri dindirmenin tek yolu yeni bir sigara yakmaktır. Böylelikle vücutta azalan nikotin seviyesi tekrar yükselmiş olur ve kişiler kendilerini daha iyi hisseder.

Kişi sigara içmekten zevk aldığını sanır ancak olan şey sigaranın kendisinden kaynaklanan huzursuzluk hissinin ortadan kalkmasıdır. Sigara içmek ipin üzerinde rahatça durabilen bir cambazın kurduğu dengeyi kurabilmeyi gerektirir. Sigara içen kişiler sürekli nikotin seviyesini dengede tutmak zorundadırlar. Çünkü vücutlarının normallik hali bu seviyeye bağlı hale gelmiştir. Sigarayı henüz bırakmış kişiler sigara içmedikleri zaman düşen nikotin seviyesi ve bunun getirdiği yoksunluk belirtilerinin hayatları boyunca devam edeceğini düşünür. Fakat bu ASLA böyle olmaz. Kısa bir süre sonra bu belirtiler azalmaya başlar. Ve sonunda bu kişi o hatıranın çok çok nadir hatırlandığı bir noktaya ulaşır. Sigarayı içmeye devam eden kişiler ise sürekli olarak nikotin seviyelerini kontrol altında tutmaya uğraşırlar. Buna çalışırken her içlerine çektikleri solukta ödeyecekleri bedel çok ağırdır. Nikotin maddesi dışında katran ve sigaranın yanmasıyla meydana gelen gazlardan oluşan 4000 zehirli maddeyi ciğere çekmenin bedeli ölümdür. Kısacası sigaranın zevk veriyor olduğunu düşünmek kendinizi kandırmaktır. Sağlık bozulmadan sigarayı bırakmak en akıllıca davranış olacaktır. Bırakmak çok zor mu diyorsunuz? Zor olan iradenizi ortaya koymaya cesaret edememenizdir! Hele beyninizde bir karar verin, bakın göreceksiniz nasıl başardığınızı. Ünye Belediyesi şoförlerinden Hasan SAYGIN geçtiğimiz günlerde iradesini kulandı ve sigarayı bıraktı. Son sigara paketini ve çakmağını da bana hatıra verdi.  Ben de kararlılığından dolayı kendisini tebrik ettim, ona dedim ki; “Her gün eve bir paket sigara parası bıraktığın takdirde, bu para 20 yıl sonra çocuklarının düğün masraflarını görür, ya da bir daire parası olur.” Ben, bu kardeşimi bu doğru kararından dolayı tekrar tebrik ediyorum.

Not, Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi İşadamı-Sanayici  İsmail Hakkı YILMAZ'IN vefatı dolayısı ile merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabrı cemil  niyaz ederim. Bu Haber 2286 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI