2 Kasım 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'nin Kültür Merkezi ne zaman..
musakiroglu@mynet.com

Ordu'da, 15 yıl önce hazırlanan Kültür Merkezi'nin projesi, Sn. Ertuğrul Günay'ın Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla birlikte tozlu raftan indirildi.

 

Bu proje yeniden gözden geçirildi, güncellendi.

 

Gecikmeden Ordu'da Kültür Merkezi'nin inşaatına başlanması kararı alındı.

 

Nitekim, başlanan inşaat 1.5 yıl içinde bitirildi.

 

Ve Ordu'da Türkiye'nin en modern, en işlevsel kültür merkezlerinden biri olan Ordu Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı.

 

*************       ************

 

Ordu'nun kültür hayatına yeni bir yön, zenginlik ve renk katacak olan Kültür Merkezi'nin açılışı bizzat, Ordulu Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ertuğrul Günay tarafından yapıldı.

 

Sn. Günay'ın açılışta yaptığı konuşmayı gazetemizden okudum. Konuşmada, Sn. Bakan'ın çok mutlu olduğu ve eseriyle gurur duyduğu anlaşılıyordu.

 

Mutlu olmamakta da, gurur duymamakta da çok haklıydı Ordulu hemşerimiz Sn. Ertuğrul Günay.

 

Çünkü bu proje 15 yıl önce hazırlanmış, ancak bugüne kadar hiçbir çalışma yapılamamış ‘kadük' bir projeydi. Dolayısıyla böylesi bir eser, Türkiye çapındaki böyle bir Kültür Merkezi bizzat kendi eseriydi.

 

Sn. Bakan eseriyle sonuna kadar gurur duyabilir.

 

************        ************

 

Sn. Bakan konuşmasında, yakında Fatsa Kültür Merkezi'nin açılacağını belirtmiş. Biliyorsunuz Fatsa'da, Fatsa Belediyesi tarafından bir ilçe için standartları çok yüksek bir Kültür Merkezi yapılıyor.

 

Sn. Bakan diyor ki; “Fatsa'daki Kültür Merkezi'mizi de bitirmek üzereyiz. Bakanlık olarak Fatsa Kültür Merkezi inşaatına 1 milyon TL'nin (1 trilyon lira) üzerinde destek sağladık. Burayı da 23 Nisan 2011'de açacağız. ”

 

İlimizde Kültür merkezleri açılması, ilimizin kültür hayatına yapılan katkıları, Ordu ve Fatsa Kültür merkezlerini alkışlıyoruz.

 

************        ************

 

Alkışlıyoruz da..

 

Kültür Merkezi neden sadece Ordu'da, Fatsa'da yapılıyor da Ünye'de yapılmıyor? Onu anlamış değiliz.

 

Yoksa Ünye'de var, gerekmez mi deniyor?

 

Hani şu, adına Ünye Belediyesi Kültür Sarayı denilen, artık beldelerde bile az bulunan bina Ünye'ye yeter de artar diye mi düşünülüyor?

 

Kesinlikle ‘hayır' diyoruz. Öyle bir bina Ünye için Kültür Merkezi olamaz. Ne Ünye'ye ne de Ünyeliye bunu yakıştıramayız. Kimse yakıştıramaz..

 

Ünye Belediyesi'nden ve Kültür Turizm Bakanı'mızdan Ünye'ye  Kültür Merkezi istiyoruz. Hem de bir an önce..

 

************         ***********

 

Sn. Bakan konuşmasında “Ünye Kalesi'ndeki çalışmalarımız sürüyor” diyor. Bizim bildiğimiz Kale'de şu anda bir çalışma yok.

 

Acaba Sn. Bakan bu sözüyle Kale'de akşamdan sabaha bir çalışma başlatılacağını mı söylemek istiyor? Ne diyor, tam anlayamadık..

 

Ancak, Kaledeki 1. Etap çalışmayı yapan müteahhitle, Trabzon Anıtlar Kurulu arasındaki olmadık bir anlaşmazlık yüzünden Kale'de 2. etap çalışmaya geçilemediğini biliyoruz.

 

Hem de hazır 500 milyar lira para olduğu, bu paranın Kale'de kullanılması gerektiği halde olmadık bir anlaşmazlık buradaki işi engelliyor. Yetkililer bunu böyle söylüyor.

 

Sn. Bakan'ın bundan haberi var mıdır, yok mudur bilemiyoruz..

 

Ancak, bu iş üç seneye yakındır böyle sürüyor. Kale'de de bu yüzden bir çalışma yapılamıyor.

 

Gerek milletvekillerimizin gerekse bizzat Sn. Bakanımızın bu işe bir el atmaları, olmadık bir sebep yüzünden süren anlaşmazlığa son vermelerini bekliyoruz.

 

Son verilsin ki Kale'de 2. Etap çalışmalara geçilebilsin.  Bu Haber 2358 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI