31 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ahmet Arpacıoğlu hesaplarını milletvekili olmak üzerinde yapıyor
musakiroglu@mynet.com

        AK Parti içinde mevcut başkan Ahmet Arpacıoğlu'nun belediye başkanlığı adaylığına çok öncesinden kesin gözüyle bakılmaya başlanmıştı. Bunu kendisi de çok iyi bilen Arpacıoğlu, aslında daha farklı hesap peşinde. Kendine yakın güçleri parti içinde iyice etkin duruma getirip durumunu daha da güçlendirmek isteyen Arpacıoğlu, partinin son ilçe kongresinde de bunu önemli ölçüde gerçekleştirmişti.

Arpacıoğlu, AK Parti'nin Ünye teşkilatı içindeki bu mücadelesinin dışında, yine kendi adına önemli bir çalışma daha yürütüyor. Bölgedeki komşu ilçeler ve belde belediye başkanlıklarına, kendine yakın adları aday yapıp, belediye başkanı seçtirmek istiyor.

       Geçmişten de çok iyi tanıdığım Arpacıoğlu'nun siyasetteki asıl hedefi milletvekili olmaktır. Belediye Başkanlığı'nı bu hedefine varabilmek için basamak olarak kullanan Arpacıoğlu, buradan hareketle milletvekilliğine zıplama gayretinde. İşte bu yüzden bölgedeki belediye başkanlıklarına, kendine yakın adları seçtirmeye çalışıyor.

Biliyor ki, milletvekili adayı olabilmek için çevre belediye başkanlarının referansı çok önemli. Onların destek imzalarının genel merkez nezdindeki etkisi büyük. Mesela, Mustafa Hamarat daha milletvekili aday adayı iken, bu belediyelerden elde ettiği toplu destek imzasıyla öne geçmiş ve milletvekili adayı olmasının yolunu açmıştı.

Bu örneğin kendisi için çok önemli olduğunun farkında olan Arpacıoğlu, bu ilçelere ve beldelere, gerek Ünye Belediyesi içinden, gerekse kendine yakın insanlardan seçtiği birilerini aday adayı yapıyor.

Aday adayı olmalarını istediği bu kişilere de; birlikte hareket ettiği ve sürekli destek aldığı İdris Naim Şahin adıyla gaz verip, harekete geçiriyor.

Dedim ya, Arpacıoğlu için asıl hedef belediye başkanlığı değil, milletvekilliği. Aslında onun bu niyeti herkes tarafından çok iyi biliniyor. Aynı zamanda da bazıları tarafından yakından takip edilip, bazı endişeler taşınıyor.

Kim bu bazı endişeleri taşıyanlar? AK Parti gerek genelde, gerekse Ordu'da parçalı bir yapı içinde. Parti'nin Genel Sekreteri İdris Naim Şahin'e yakın adlar, Milletvekili Eyüp Fatsa'ya yakın adlar, Bakan Hilmi Güler'e yakın adlar, Bakan Ertuğrul Günay'a yakın adlar, bu adların dışında kalan bazılarının kendine bağlı yeni güç oluşturma gayreti, bu partiyi çok yamalıklı bohça haline sokmuş durumda.

Bu adlar arasında derinlerde süren, zaman, zaman da su yüzüne çıkan çekişmede, herkes geleceğini sağlama almaya çalışıyor.

Anavatan Partisi'nden gelip, partinin ağır topu İdris Naim Şahin'in akrabası olmasından hareketle bu partide herkesi eze, eze geçen seçimde belediye başkanı adayı olan Arpacıoğlu da, arkasına aldığı bu güçten hareketle yoluna aynen devam ediyor.

Parti içindeki diğer gruplar işte bu yüzden endişe içinde. Kendi durumlarına olumsuz etki yapacağını bildikleri bu gelişme karşısında herkes hesabını yapıyordur.

Ama kimin hesabı daha güçlü… Kimler hesabı doğru yapmış ve öne geçecek… Kimler yaptığı hesapların arasında kalıp, boğulacak… Gelişen zaman içinde hep birlikte şahit olacağız.Bu Haber 1614 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI