4 Kasım 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Has adamın HAS Partisi..."
musakiroglu@mynet.com

Türkiye'de şu anda 60'ın üzerinde kurulu siyasi parti var. En son kurulan siyasi parti ise Ünyeli hemşerimiz Sn. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından kurulan Halkın Sesi, kısa adıyla HAS Parti.

 

Daha önce Ünyeli birisi daha Ayyıldız Partisi adında parti kurup genel başkanlığını yapmıştı. Ancak, açılmış hemen sonra kapanmıştı.

 

************        ************

 

HAS Parti, Ünyelilerin bir hayli tanıdığı, yakından görmeseler bile adını sık sık duydukları Prof. Dr. Sn. Numan Kurtulmuş tarafından kuruldu.

 

Sn. Kurtulmuş, kendisini Ünyeli olarak ifade ediyor. Ayrıca kurduğu partide üç Ünyeli hemşerimiz daha Kurucular Kurulu'nda görev aldı.

 

Bunlardan birisi Sn. Refaiddin Şahin.. Birisi Prof. Dr. Sn. Şefik Dursun.. Bir diğeri de aslen Dereköylü olup İstanbul'da yaşayan Avukat Sn. Abdullah Arar.

 

Sn. Refaiddin Şahin Ünye'nin yakinen tanıdığı eski-tecrübeli bir siyasetçi. Eski bakan ve milletvekili.

 

Sn. Şefik Dursun da Ünye'de tanınan bilinen bir ad. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğretim Üyesi..

 

Sn. Abdullah Arar, Ünye'de henüz bilinip tanınmıyor. Kendisini bundan sonra tanırız artık.

 

************         ***********

 

Sn. Kurtulmuş, partisinin kuruluşunu bu ayın başında, 1 Kasım Pazartesi günü ilan etti. Henüz üç dört günlük bir parti..

 

Ben de gazetecilik tecrübelerimle bu ara Ünye'de gözlem yapmaya çalıştım. “Bakalım HAS Parti için neler söyleniyor? Yeni kurulan ve Genel Başkanı Ünyeli olan bu partiye nasıl bakılıyor?” diye sohbetler yaptım. Yapılan sohbetlere katıldım.

 

Bilmiyorum Türkiye'nin başka yerleri nasıl; ancak Ünye'de, ya hemşerimizin kurduğu parti olduğu için ya da siyasi olarak beğenildiği için HAS Parti ile ilgili genelde olumlu şeyler söyleniyor.

 

HAS Parti derken, aslında parti için değil de Sn. Numan Kurtulmuş için olumlu şeyler söylendiğini belirtmek daha doğru olur. Yani şu anda Sn. Kurtulmuş'un adı kurduğu HAS Parti'nin çok önünde görülüyor.

 

Büyük Cami önündeki Mustafa Rakım Efendi Parkı'nda genelde emekli, Ünye'nin eskileri oturur. Orada konusu geçti; “HAS Parti ne yapar, iktidar olur da Numan Kurtulmuş Başbakan olur mu?” sorularına cevap verildi.

 

Ben dahil sekiz kişiydik. 7 kişinin ortak kanaati “Numan Kurtulmuş iyi bir insan. Düzgün bir siyasetçi. Başa geçse memlekete çok faydası olur” yönündeydi.

 

Bu arada masada söylenen şu iki cümleyi burada özellikle yazmak istiyorum.

 

“Has adam, has işler yapmak için HAS Parti'yi kurdu.”

 

“Şu anda memlekete AK Parti lazım, ama Numan Kurtulmuş gibileri daha fazla lazım.”

 

*************        *************

 

HAS Parti Genel Başkanı Sn. Numan Kurtulmuş siyasette yeni yüz.

 

 

Gerçi SP'de Genel Başkanlık yaptı. Burada bir de seçim tecrübesi geçirdi. Partisinin oyunu yüzde üçyüzlere varan oranda artırdı.

 

************         ***********

 

Ancak neye sayarsak sayalım henüz yolun daha çok başında.

 

Şu anda yeni parti kurup yola çıktığı sıradaki en büyük şansı ve avantajı kendisini duyan, dinleyen herkes tarafından beğeniliyor olması.

 

Peki, siyasette böyle bir şans, böyle bir avantaj ne kadar yeter?

 

Beş adım, on adım gidene kadar yeter de..  Ancak siyaset uzun bir yolculuktur.

 

Yolculuktaki başarının yegane unsuru yol arkadaşlarını iyi seçmektir.

 

Yol arkadaşları ne kadar sağlam, ne kadar samimi, ne kadar sadıksa yolculuktaki başarı da o kadar garanti olur, biliyorsunuz.

 

Bakalım, Sn. Numan Kurtulmuş işin başında yol arkadaşlarını seçebilmede ne kadar başarılı oldu? Bundan sonra seçerken ne kadar başarabilecek?

 

Eğer başarır, yol arkadaşlarını doğru seçer, ihanete uğramaz, arkadan hançerlenmezse Sn. Kurtulmuş siyasette başarılı olur.

 

Ünyeli hemşerileri olarak Sn. Numan Kurtulmuş'un siyasette hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyoruz.

 Bu Haber 2153 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI