6 Kasım 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Baz istasyonları sağlığa zararlı mı, değil mi?
musakiroglu@mynet.com

Bir süredir tartıştığımız konular arasında GSM şirketleri tarafından sağa sola takılan baz istasyonları da var.

 

Bazıları bu baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduklarına dikkat çekerek çok sert muhalefet ederken, bazıları da zararlı olmadığını iddia ediyorlar.

 

Daha önce, baz istasyonlarına karşı Ünye'de de gösterilen tepkileri dile getiren haber ve yorumlar yayınlamıştık.

 

Aşağıdaki yazı hemşerimiz Sn. Murat Ali Öz'ün internette bir araya gelen Ünye Gönüllüleri Grubu'na attığı bir yazıdır. Bu yazıda Sn. Öz, baz istasyonlarının öyle dile getirildiği gibi çok zararlı olmadıklarına dikkat çekmiş.

 

Sn. Murat Ali Öz'ün izinlerine sığınarak yazısını köşemde yayınlıyorum. Bakın neler diyor baz istasyonları hakkında:

 

“Baz istasyonları bağlığa zararlı mı?

 

Evde bir süredir cep telefonu çekmiyor, balkondan sarkarak pencerelere yapışarak telefonla konuşur durumdayım... Evin hangi köşesinde iyi çekiyor, sinyal gitti mi geldi mi uzmanı oldum.

 

Evde rahat rahat konuşurken neden birden cep telefonuyla konuşamaz olduğumu merak ettim. Sonunda öğrendim...

 

Cihangir Güzelleştirme Derneği, açtığı davayı kazanmış ve Cihangir'den üç tane baz istasyonu sökülmüş. Bu yüzden konuşamıyormuşuz.

 

Bu durum beni baz istasyonları konusunda kafa yormaya itti. Buyurun sonuçlar;                                                                                                                         

 

50 BİN BAZ İSTASYONU VAR:Türkiye'de 22 bin Turkcell, 16 bin Vodafone, 11 bin Avea'nın olmak üzere 50 bine yakın baz istasyonu var. Sadece Turkcell'in İstanbul'daki baz istasyon sayısı 4 bin.

 

Şirketler tarafından maçlar, gösteriler, önemli olayların anında yönlendirildiği 300 tane de seyyar baz istasyonları bulunuyor.

 

Dünyada baz istasyonu üreten üç büyük firma var; Ericsson, Huawei, Nokia (NSN)... Yani Vodafone'un İngiltere'de kullandığı baz istasyonu da aynı Türkiye'de kullandığı da... Turkcell'in burada kullandığı da aynı Ukrayna'da kullandığı da...

 

AVRUPA'DA VE TÜRKİYE'DE NASIL? Her baz istasyonunun yaydığı bir radyo dalgası var. Bu kanser yapan radyasyon ışını demek değil. Aynı radyo dalgasını televizyon vericileri, buzdolapları, evdeki telsiz telefonlar, uçaklar, ısıtıcılar da yayıyor.

 

Türkiye'deki baz istasyonlarının elektromanyetik alan şiddeti 10.23 oranında. Hiçbir GSM şirketi bunun üzerine çıkamıyor. Bu oran İtalya'da 20, Yunanistan'da 32,8, Belçika'da 20,6. Avrupa'nın bu konuda belirlediği standart ise 41... Yani Türkiye'deki baz istasyonlarının yaydığı dalga Avrupa'ya göre daha az.

 

Avrupa'da da bize olduğu gibi evlerin çatısında, elektrik direklerinde, kiliselerde baz istasyonu bulunuyor. Sadece onlarınki çok göze çarpmıyor, daha dekoratif...

 

APARTMANA YILLIK 5 BİN LİRA KİRA: Her baz istasyonun etki alanı 12 kilometre (yarıçap)... Tek bir baz istasyonundan aynı anda maksimum 92 kişi konuşabiliyor. Baz istasyonu kurmak için GSM şirketlerinin bina yönetimlerine verdikleri para yıllık 5 bin lirayı geçmiyor.

 

Farklı GSM operatörlerinin aynı baz istasyonunu kullanması çok zor. Çünkü hedef bölgeleri aynı olmayabiliyor. En son İspanya'da denenmiş ortak baz istasyonları, tutmamış.

 

SU ISITICI DAHA FAZLA..Türkiye'deki baz istasyonunun yaydığı elektromanyetik alan şiddeti 10.23 dedik ya... Aynı elektromanyetik dalgayı televizyon 30, elektrikli battaniye 250, cep telefonu 3.8, ütü 60, su ısıtıcısı 130 oranında yayıyor.

 

DIŞARIDAN ARAMAK YASAK: Avrupa'da olduğu gibi ıstanbul metrosunda da baz istasyonları var. ıçeriden dışarısı aranabiliyor. Ancak dışarıdan içerisinin aranması güvenlik nedeniyle valilik tarafından yasaklanmış.

 

SONUÇ: Baz istasyonlarının yaydığı radyo dalgaları etrafımızdaki pek çok aletten fazla değil. Bilim insanları ise tek başına baz istasyonları ve cep telefonlarını suçlamıyor. Sadece bu kadar çok araç/gereç tarafından radyo dalgasına maruz kalmak sakıncalı olabilir diyorlar. Bu da resmen kanıtlanmış değil. Bunun belki de tek çözümü bir dağ başına yerleşip teknolojinin tüm nimetlerini reddetmek.”

 

NOT: Bu yazıyı yayınlamaktaki amacımız baz istasyonlarına karşı olanlarla, karşı olmayanları birbirine düşürmek değildir. 

 

Amacımız; okuyucularımızı herhangi bir konuda tek taraflı bilgilere mahkum etmek yerine, tez-antitez üzerinden hareket emektir. Böyle hareket edip, okuyucularımıza bütün alternatifleri sunmak, göstermektir.Bu Haber 2380 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI