6 Kasım 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sağlıklı hayat ve yürüyüş
atakici52@hotmaikl.com

Açık havada bol oksijen olduğu yerlerde tempolu veya yavaş yürüyüşler sayesinde bir  yandan vücudumuzu ödüllendirmiş bir yandan da ruhunuzu dinlendirmiş olursunuz.

Yürüyüşün faydaları: Yürüyüş yapmak kalbinizin ve solunum sistemimizin kapasitesini artırır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır, sağlıklı, güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz. Hafızanızı güçlendirir ve korur, çeşitli kemik hastalıklarının artmasını ve oluşumunu engeller, denge ve koordinasyon etkisini artırırsınız. Gün içinde yaşadığınız adaptasyon sorununu çözmenin en etkili yöntemlerden biri yürüyüştür. Açık hava bol oksijenli  alanlarda içinize çektiğiniz hava tahmininizden çok yararlar sağlar. Şeker hastalığı, koroner kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, kanser ve özellikle çağımızın hastalığı olan depresyona girme riskini azaltıcı etkisi olduğu gözlenmiştir.

Ruhunuza iyi gelecek: Her hastalığın başının psikolojik  olduğunu, insanın, beynini meşgul edici bir uğraş bulduğunda çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu doktorlar tarafından açıklanmıştır. İnsanın yapacak bir şeyi olmayınca bir uğraş bulamayınca belli bir zaman sonra oturup kafasında olur olmaz şeyleri büyütmeye başlıyor. Ufacık bir baş ağrısında bile acaba beynimde bir tümör olabilir mi? diye doktorlara koşan binlerce insan var. Bu tip ''hastalık hastası'' diye tabir edilen insanlardan olmamak için ise kesinlikle bir uğraş edinmek gerekiyor. Ve bu edineceğimiz uğraş, neden hem vücudumuza hem de ruhumuza iyi gelen bir şey olmasın!

Sağlıklı olmak için saatlerce uzun yürüyüşler yapmanız gerekmiyor. Yürüyüş fikrini bir yaşam tarzı haline getirmeniz bile her şeyin kısa bir süre içinde düzene girmesini sağlar. Mesela asansör yerine merdiven kullanın, her yere araba ile gidiyorsanız arabanızı gideceğiniz yere biraz uzak bir  yere park edin ki, yürüme fırsatınız olsun.Minibüs veya otobüslerden bir durak önce inin, hafta  sonları bir kahve keyfi yapmak istediğinizde açık alan veya park şeklinde olan mekanları tercih edin., böylece kahve keyfinizin arkasından doğa sizi yürüyüşe çağıracaktır. Ünye de bilhassa yürüyüş sporu benimsenen ve çoğunlukla tercih edilen spordur. Yalnız burada doktorların uyardığı bir husus var ki, o da sporun saati ile ilgilidir. Şöyle ki: doktorlar sabah çok erken yapılan yürüyüşü uygun görmedikleri gibi, aynı şekilde riskli de görüyorlar. Çünkü, sabah  erken saatte vücut metabolizması  kendini henüz güne hazır hale getirmemiştir. Siz bunun üzerine birde erkenden dışarıya fırlayıp tempolu yürüyüşe başlarsanız, önemli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. En doğrusu, uykudan uyandıktan sonra bir süre vakit geçirip önce hafif, daha sonra vücudu   alıştırarak tempoyu artırmak daha akıllıca bir davranış olacaktır.Bu Haber 1543 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI