13 Kasım 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sıhhatler olsun
atakici52 @Hotmail.com

Dünyada şu anda bir milyar insan aç yaşıyor, iki buçuk milyar insan da yeterli beslenemiyor. Her 13 saniyede bir sigara yüzünden, her 5 saniyede bir de açlık yüzünden bir insan ölüyor. Ama gelin görün ki, dakikada bir milyon dolar silaha harcanıyor, yılda 600milyar dolar sigara ve 400 milyar dolar sigaradan kaynaklanan hastalıklara harcanmak üzere toplam; bir trilyon dolar sigaraya harcanıyor. Bir buçuk trilyon dolar uyuşturucuya harcanıyor. Sefahate, kozmetiğe, kumara, israfa ve çeşitli gereksiz lüks harcamalara giden milyarlarca doları yazmıyorum, çünkü köşem yetmez. Dünya'daki gelirin Amerika  % 35 ini, Japonya % 20 sini, Avrupa %25 ini tüketiyor…Geriye kalan % 20 ile de diğer ülkeler idare ediyor!! 

Bu adaletsiz dağılımdan dolayı ise bir türlü barış ve saadet hakim olamıyor. Saadet; sadece  Asr-ı saadet devri ile anılabiliniyor. Adil sosyal yaşamı ne sosyalizm, ne de kapitalizm sağlayamamıştır. Bu gün Amerika'nın Lasvegas şehrindeki kumarhanelerde bir gecede milyonlarca dolar  harcanırken, şehrin altındaki lağım, elektrik ve suyun geçtiği tünellerde  binlerce insan yaşıyor!.. İnanmakta zorlansanız da bu bir gerçek; insanlar parasızlık ve imkansızlıklar içerisinde yerin altında farelerle  birlikte yaşıyor. Afrika'da bırakın beslenmeyi, insanlar temiz su ihtiyaçlarını bile karşılamıyor, açlıktan ise kemikleri sayılıyor.Uzak doğuda aynı sefalet.!!! Ülkemiz de ise  her ne kadar Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiğimiz  başarıyı ekonomik savaşta gösterememiş olsak ta, çok kötü durumda da değiliz. 73 milyon nüfusa karşın 110 milyon cep telefonu taşıma şımarıklığını, günde 20 milyon ekmeği çöpe atma şükürsüzlüğünü çok hazin bir davranış olarak idrak edip, tembellik zincirini kırarak okumaya ve eğitime şimdikinden daha çok önem verdiğimiz takdirde  yüksek refah düzeyine yükselen bir ülke olabileceğimiz aşikardır!!!

Sıhhatler olsun: Ama nasıl olsun?  Gelişmiş ülkelerde günlük 6 gram olan tuz tüketimi, ülkemizde  ortalama15 gramı oluyor. Bunun yanı sıra sporu az yapan, sigarayı çok  tüketen, yetersiz ve yanlış beslenen durumumuzla nasıl sıhhatler olsun? Beslenme hatalarımızı düzeltip israfı önlemek, çocuklarımızı da israf etmeyen, tutumlu olan, ve şükretmesini bilen bireyler olarak yetiştirmek her ailenin önemseyeceği hususlardır. İslam'ın paylaşma mesajını çocuklarımıza iyi öğretmek zorundayız. İşte Kurban Bayramı çocuklarımıza bunun en iyi anlatılabilineceği özel günlerdendir.

Bu Kurban Bayramı'nda sağını solunu parçalayan acemi kasaplarla, büyük şehirlerdeki kan revan içindeki görüntülerle ve caddelerde koşturulan hayvan manzaraları ile ilgili görüntüleri fazla izlemeyiz umarım; çünkü bunlar hata ama, basının bir kısmının bunları abartarak istismar ettiğini biliyorum.  Ayrıca, kurban keseceğine başka hayır yapılsa da olur bilgeliğini her bayramda birilerin gündeme getirmesini de doğru bulmadığımı ifade etmeliyim! Şu gerçeği kabullenmeliyiz;   kurban bir dini görevdir, kurbanını kesersin ve başka hayırlar da tabi ki yaparsın!!!

Bir de Belediye Başkanımızdan ve Sayın Müftümüzden istirham ediyorum.. Bu bayramda mezarlıklarda hoparlörden kuran okutmayın, sizden istirham ediyorum, bütün mahalleye yayılan  kıraati kimse dinlemiyor. Vebal altında kalıyorsunuz, üstelik insanlar yakınlarına okuduklarını da  şaşırıyorlar, bu ses yüzünden ziyaretin amacına yönelik adaptasyon güçlüğü çekiyorlar.

Kurban Bayramınızı canı gönülden kutlar, sağlıklı günler dilerim. Sıhhatler sizin olsun.Bu Haber 2151 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI