22 Kasım 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Fındıkgaz ne derse o..!
musakiroglu@mynet.com

Aşağıdaki yazıyı geçtiğimiz Ekim ayının son günlerinde yazmıştım. Yazıda,  içine doğalgaz da verilen ana borunun döşendiğini, Ünye'de evlere ne zaman doğalgaz verileceğini sormuştum.

Yazıyı güncelleyerek yeniden yayınlama gereği hissettim. Konuyu vurgulamaya devam etmek, kamuoyunun bu konudaki beklentisine dikkat çekmek için yazımı güncellenmiş şekliyle yeniden yayınlıyorum. 

“Ünye şehir içinde doğal gaz ne zaman dağıtılacak?

Doğalgazın Ünye'ye geldiğini biliyoruz. Biliyoruz derken, biz biliyoruz da başkaları bilmiyor manasında söylemiyoruz bu sözü.

Samsun'dan Ünye'ye ve Fatsa'ya uzanan doğalgaz ana hat borusunun içine doğalgaz verildiği söylendiği için, böyle bir bilgiden haberimiz olduğu için biliyoruz.

Söylendi derken de, söyleyen Enerji eski Bakanı Ordu Milletvekili Sn. Hilmi Güler.. O bizzat söyledi, “Borunun içinde gaz var” dedi.

Sn. Güler, 12 Eylül öncesi referandum çalışmaları için Ünye'de bulunduğu sırada yaptığı bir açıklamasında, Ekim ayı içinde Ünye Cumhuriyet Meydanı'nda doğalgazın yakılacağını ve açılış töreni yapılacağını söylemişti.

Ekim ayı geçti, böyle bir tören falan yapılmadı. Sn. Güler, verdiği birçok sözünde olduğu gibi bu sözünde de sınıfta kaldı.

***                   ***                   ***

Yalnız şunu söyleyeyim; doğalgazın açılışı böyle olmaz ki. Daha doğrusu doğalgazın sırf ana borusu için yapılacak bir açılış erken, eksik-yarım bir açılış olur.

Ana borunun döşenmesi, içine doğalgaz verilmesi yapılan işin yüzde ellisidir. İşin diğer yüzde ellisi şehir içi hattının döşenmesi, evlere doğalgaz verilmesidir.

Evlerde yanmaya başladığı zaman maksat hasıl olmuş, doğalgaz vatandaşın hizmetine girmiştir.

İşte o zaman ister Meydan'da, ister doğalgaz yanan ilk evin önünde nerde istenirse orda tören yapılsın, doğalgazın açılışı öyle gerçekleştirilsin. Öyle gerçekleştirilsin ki doğrusu yapılsın.

***                   ***                   ***

Şimdi gelelim asıl konuya; evlerde ne zaman doğalgaz yakacağız konusuna..

Sn. Hilmi Güler, Ağustos ayındaki açıklamasında, işin bundan sonraki bölümünün Ünye Belediyesi ile işi yapan müteahhide kaldığını, iki tarafın bir araya gelerek şehir içi hattın döşenmesi işlemini başlatmaları gerektiğini söylemişti.

Ben o günden bugüne takip ediyorum Ünye Belediyesi'nden bu konuda hiçbir açıklama yapılmadı.

Niye yapılmadı?

Tabi ki bu sorunun cevabını en iyi belediye yetkilileri verir.

Yalnız benim aklımda daha başka sorular var? Onlar da şu:

Acaba Sn. Hilmi Güler, referandum çalışmaları sırasında sırf oy hesabıyla mı böyle bir açıklama yaptı?

Yoksa olay gerçekten bu noktada da Ünye Belediyesi'nin bu işten haberi mi yok?

***                   ***                   ***

Her neyse.. Biz işin aslına bakalım. Şu şehir içi hattı döşensin de doğalgazı bir an önce yakmaya başlayalım. 

Belediye'nin konunun takipçisi olmasını, müteahhitle görüşerek şehir içi hattı tez elden döşetmesini bekliyoruz.

***                   ***                   ***

Ankaralı bir ailenin kızı burada fakülteye kayıt yaptırdı. Bizim binada kiracı olarak oturmaya başladılar.

Geçen ki soğuklar sırasında konuştuk. Ünye gibi bir şehirde hala doğalgaz kullanılmamasına şaşırdıklarını söylüyorlar.

Onların gözüyle Ünye son derece güzel, modern, hareketli bir şehirmiş. “Böyle bir şehirde doğalgazın olmaması bütün olumlulukları olumsuz yapıyor. Bu da Ünye'ye ve burada oturanlara haksızlık” diyorlar.

Aslında dışardan birilerinin gözlemi içerdekilerden çok daha objektiftir. Bizim komşu Ankaralıların, doğalgazı olmayan Ünye konusundaki tespitleri eminim son derece gerçekçidir.

İlgililerin dikkatine özellikle sunuyorum.”

YAZIYA EK YENİ NOT: Bu yazının ardından Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, Ordu Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat ve AK Parti Ünye İlçe Başkanı Sn. Ahmet Çamyar yaptıkları açıklamalarda; doğalgazın Ünye'de evlerde yakılmasının Fındıkgaz'a bağlı olduğunu söylediler.

Neden Fındıkgaz'a bağlıymış, şunun için; Ünye şehir içi doğalgaz hattı döşeme işini Fındıkgaz firması almış. Fındıkgaz bu işin karşılığında devletten para almayacakmış, satılan doğalgazdan parasını tahsil edecekmiş.

Bu durumda, Fındıkgaz hesap yapıyormuş; eğer ben bu şehir hattını döşersem paramı tahsil edebilir miyim? Edersem ne kadar sürer?

Yaptığı hesap Fındıkgaz'ı tatmin etmezse şehir içi hattını döşemez, işi sallarmış.

***                   ***                   ***

İşte böyle, bizim doğalgaz yakabilmemiz Fındıkgaz'ın ‘evet' ya da ‘hayır' demesine kalmış.

Ama ben buna aldırış etmiyorum. Benim inandığım tek çare, tek çözüm siyasilerin elinde. Siyasiler bu işe asılmaz, ilgilenmezse biz doğalgazı biraz zor yakarız.

Onlar da durup durup; “Bu iş Fındıkgaza bağlı” deyip, işin önünü kapatmasınlar.

Çünkü bu iş Fındıkgaza değil siyasilere bağlı..Bu Haber 3014 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI