27 Kasım 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara
atakici52@hotmail.com

En çok sorulardan biri ''Az sayıda sigara içmek de zararlı mıdır?'' Bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar, içilen her sigaranın insan sağlığına zararı olduğu yönündedir. Yapılan otopsi bulgularında bu açıkça görülmektedir. Her sigara tiryakiliği birkaç sigara ile başlayıp, birkaç paket ile sürdürülmektedir. Light, mentollü sigara ne kadar zararlıdır?'' Araştırdığım literatürlerin ışığı altında sigaranın lightı olmaz düşüncesi hakim diyebilirim. Tabii ki zararı diğer bütün sigaralarla aynı.. '' Sigara içerken aynı zamanda pasif içicilerin zararlarına da maruz muyuz? '' Elbette.. Genellikle toplu sigara içilen yerlerde (kahve vb) sigara içenin çektiği hava, başkalarının üflediği ve aynı ortamda bulunan duman zararı katlanmaktadır.''

İnsanların büyük bir bölümü sigarayı terk(!) ettiğinde (olmaz demeyin) tütün üreticilerinin ve tütün yetiştiren ülkelerin hali ne olur diye endişelerini dile getirirler? Tabii ki hiçbir şey olmaz. Hatta çok güzel olur. Şöyle ki; Tütünden alınan vergiler bu illet için harcanan sağlık giderleri yanında bir hiçtir. Ayrıca tütün tarımı yapılan bu topraklarda başta tahıl ürünleri olmak üzere, patates, domates, fıstık vb gibi ürünler başarıyla yetiştirilebilmektedir.

''Sigara dumanı içinde gerçekten çok zararlı maddeler bulunuyor mu?'' Sigaranın içinde aseton (boya sökücü), kadmiyum ( akü yapamında kullanılır),  metanol (roket yakıtı), arsanik (fare zehiri), hidrojen siyanür (öldürücü gaz), naftalin olmak üzere yaklaşık 4000 zararlı madde bulunmaktadır.

Sigarada bağımlılığı ne sağlıyor? Bağımlılık yapan yegane madde nikotindir. Nikotin vücuda ilk alındığında merkezi sinir sistemini etkilemekte dolayısıyla beyinde bir uyarıcı etki oluşturmaktadır. Ancak sonraki alınışlarda beyinde uyuşturucu ve baskılayıcı etkisi hakim olmaktadır.

Filtreler ne ölçüde koruyucudur? Zararlı faktörlerden bir bölümünü belki bir ölçüde azaltabilir, ancak tehlike o kadar büyüktür ki etkisi tabiri caiz ise devede kulak kalmaktadır diyebiliriz.

 Bilimsel olarak kanserojen etkisi kanıtlanmışmıdır? Kesinlikle evet. Tüm kanser ölümlerinin üçte biri sigaradan sorumlu tutulmaktadır. Akciğer kanserlerinin yaklaşık %85'' i sigaradan kaynaklanmaktadır.

Sigaranın zararları kalıcı mıdır? Şayet iş işten geçmeden, daha doğrusu sigara sizi bırakmadan siz sigarayı bırakacak olursanız vücut zamanla kendisini yenileme fırsatı bulacaktır. Bilim adamları sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra kalp krizi riskinin yarıya indiğini, 10 yıl sonra ise içmemiş düzeyine yaklaşılabileceği görüşündedirler.

Onuncu ve sonuncu sorunun sorusu gibi cevabı da tuhaf ve mizah kokuyor. Soru aynen şöyle; Sigaranın hiç mi yararı yok? Tiryakiler ve diğer bilim adamları gücenmesinler, bence önemli bir yararı var. Şöyle ki; tiryakiler geceleri sürekli öksürdükleri ve yatak ile lavabo arasında mekik dokudukları için ışıkları daima yanar durumda olduğundan evlerine hırsız girme riskinin düşük olduğu yönünde bilgiler mevcuttur.

Sağlıklı, dumansız günler diliyor saygılar sunuyorum.

Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 1686 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI