1 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Medeniyet yolla gelir..
musakiroglu@mynet.com

Medeniyetin temelinde eğitim vardır. Eğitimle doğar, büyür, gelişir.

Ama medeniyet evrenseldir. Nerde doğup büyürse büyüsün sadece oranın malı değildir. Bütün dünyanın malıdır.

Bütün dünya medeniyetten nasibini almalı.. Bütün insanlık medeniyetin kendine sunduğu imkanlardan sonuna kadar faydalanmalıdır.

Bunun için de, yani medeniyeti bütün dünyanın ve insanlığın kullanabilmesi için de yol gereklidir.

Yolu olmayan yere medeniyet gidemez. Medeniyetin sunduğu imkanlar oraya ulaşamaz.

*************        ************

Bölgemiz Cumhuriyet tarihi boyunca yol sıkıntısı çekmiş, bırak şehirden belde ve köylere gitmeye, köylerin kendi mahallelerine gitmeye bile yolları bulunmuyordu.

1983 yılında milletvekili seçilen Sn. Şükrü Yürür, 19 yıllık milletvekilliği boyunca hizmette önceliği bölgemizin asıl sıkıntısı olan yol konusuna ayırdı.

Ünye'den Nadırlı Köyü'ne kadar asfalt gerisi tamamen stabilize olan Ünye Akkuş Niksar yolunda başlattığı çalışma ile bu yolu bugünkü haline getirdi.

Diğer taraftan Ünye, Akkuş, Çaybaşı, İkizce bölgesindeki bütün belde ve köylerin yollarında hummalı bir çalışma başlattı.

Gece gündüz yol çalışması yapıldı, sürekli yeni yol hatları yarıldı. Köyler merkezlere ve mahallelerine bağlandı.

O yıllarda deniyordu ki; Ordu Köy Hizmetleri'ne ait 16 iş makinesinin 13'ü Ünye bölgesinde çalışıyor.

Bütün bunlar sonucunda daha önce sadece dört çeker Tuzla cipleriyle ulaşılabilen köylere minibüsler, otomobiller ulaştı.

Her köyden, her köyün mahallelerinden birkaç araç her gün şehir merkezine gidip gelmeye başladı.

Kısacası bölgemizde kendi içinde kapalı devre hayat süren köylerimiz yapılan bu yollarla birlikte bir anda açıldı, medeniyete ulaştı.

************         **************

O yıllarda açılan bu yollara çakıl döküldü, yol zemini stabilize olarak döşendi. Bu stabilize zemin zaman içinde oturdu, sağlamlaştı. Sıra asfalt dökmeye geldi.

Şimdi artık asfaltları dökülüyor. Bölgemizde asfaltsız köy çok az kaldı, onların da asfaltları çok kalmaz dökülür.

Köylerimiz çok değil 25-30 sene önce atın, eşeğin, öküzün ulaşım hizmeti gördüğü yerler olmaktan çıktı, artık her türlü aracın ulaştığı medeni birer yerleşim merkezleri haline geldi.

Düşünün patpat denen tarım araçları açılan bu yollar sayesinde köyün, köylünün hizmetine girdi. Tarımda yaşanan baştan sona zahmet ve yorgunluğa dayalı işler artık zevkle yapılır hale geldi.

Açılan bu yollarla birlikte elektriksiz, susuz, telefonsuz köy kalmadı. Köylerde yapılan evler, yaşanan konutlar, bu konutlarda kullanılan eşyalar artık şehirlerdekilerle yarışır hale geldi.

Bütün bunlara, hayat standartlarında gelinen bu üst noktalara açılan bu yollar sayesinde ulaşıldı.

Bölgemizin her tarafı, en uzak noktasından en ücra köşesine kadar medeniyetten nasibini aldı.

*************          ************

AK Parti Ordu Milletvekili Sayın Mustafa Hamarat, yaptığı son açıklamasında Samsun'un Salıpazarı ilçesiyle Ordu'nun Akkuş ilçesinin birbirine bağlanmak üzere olduğunu belirtmiş.

Sn. Hamarat, aynı Şükrü Yürür gibi, yol konusuna çok önem veren bir milletvekili. Ha bire yeni yollar açtırıyor, çakıllatıyor, asfalt döktürüyor.

Bahsettiği Salıpazarı-Akkuş yol çalışması aslında çok eski bir proje. Ama gerçekleşmesi bugünlere kaldı.

Salıpazarı – Akkuş güzergahı bu bölgedeki ulaşım için, bu bölgeye ulaşacak medeniyet nimetleri için önemli bir güzergah olacaktır.

Bu güzergah Terme ve Çarşambanın iç bölgelerini Salıpazarı üzerinden Akkuş'a bağlayacak, buradan Niksar-Tokat havzasına ulaştıracaktır.

Aynı şekilde bu yol Akkuş bölgesini Salıpazarı üzerinden Karadeniz sahili ile buluşturacak, Samsun'a daha kısa sürede ulaşmayı sağlayacaktır.

**************        *************

Diyoruz ya medeniyet yolla gelir.

Bu yüzden Sn. Şükrü Yürün'ün ve Sn. Mustafa Hamarat'ın yol konusundaki çalışmaları bölgemizin medenileşmesinde, medeniyet hizmetlerinin bölgemize ulaşmasında büyük katkı yapmıştır.

Her iki milletvekilimize de teşekkürü borç biliriz.Bu Haber 3082 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI