4 Aralık 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Uyuşturucu kullananlar nasıl tanınır..
atakici52@hotmail.com

1)Kişinin ilaçları saklamaya ve gizlemeye çalışması. 2- Cilt üzerinde dövmeye benzeyen mor ve siyah iğne yerlerinin olması; bunlar deri altına iğne yapıldığına işaret eder ve ekseri kollarda, hatta ellerin üstünde olur. Yeni iğne yerleri, bazen küçük kabuk tutmuş olması özellikle önemlidir. 3) Damarlar üzerinde veya damarların satha yaklaştığı yerlerde su toplamasını andıran iltihapların varlığı. 4) Uyuşukluk, uykulu olma veya kendinden geçme( baş öne düşmek) bilhassa aynı zamanda kaşıntı varmış gibi vücudu kaşıma eğilimi. Bu bazen uyuşturucu madde veya onların sentetik maddelerinin dozunun fazla kaçırılmış olduğunu işaret  eder.  (5 ) Tamamen tecrit  edilmiş  veya  gözaltında tutulduğu takdirde müptela olduğu ilacı almamaktan  dolayı bazı yoksunluk belirtileri göstermesi. 6  ) Gözbebeklerinin ebadının büyük ölçüde değişmesi. 7 ) Kişinin oturup gözlerini boşluğa dikmesi ( genç müptelalar arasında buna -dalga geçmesi- denir. 8 ) Ateşe tutmak için sapı arkaya bükülmüş çay kaşığı veya tel saplı metal bir şişe kapağı, şırınga gibi uyuşturucu kullanımında kullanılan aletlerin bulunması. 9) Uyuşturucu madde kullananların lisanı olan özel argonun bilinmesi. 10 ) Kişinin belirli zamanlarda ( genellikle 4-5  saatte bir ) ortadan kaybolma eğilimi içinde bulunması ( uyuşturucuyu kullanabilmesi için. 11 ) Kişinin kazancı ile diğer ihtiyaçları arasında dengesizliklerin olması. 12 ) Önceden güvenilir olan bir kişinin, cinayet  (kiralık katillik ), gasp, beyaz kadın ticareti, hırsızlık, zimmetine para geçirmek, kalpazanlık, fahişelik…vb, suçlara yönelmesi ( uyuşturucu madde ihtiyacını karşılayabilmek için ).

13 ) Uyuşturucu bağımlıları sinirlidirler. Enjekte zamanı yaklaştığında, gözlerinin sulanması, burunlarının akması, ağrı, kaşıntı ve esnemelerin olması, göz bebeklerinin büyümesi gibi ilk belirtileri görülür.

GENÇLERİ UYUŞTURUCU KULLANIMINA İTEN SEBEPLER: 1 ) Bilgisizlik; tehlikelerden habersizlik ve bu sebeple konuyu hafife almak. 2 ) Özenti: Özenti sergilemede en önemli payın medyaya ait olduğu rahatlıkla söylenebilir. 3 ) Bira- birahane- diskotek ve diğer kafa bulma ve eğlence yerleri… Bunlar beyaz ölüm değirmenin çarkları ve tuzaklarıdır. Giren büyük ihtimalle öğütülür. 4 ) Grup baskıları- kötü arkadaşâ€¦5 ) Merak: Denerim, bırakırım düşüncesi… Fakat, bir veya bir iki deneme genci belki de  dönüşü olmayan yola sokmaya yeterli gelmektedir. 6 ) Moda : Çevreye uyma gayreti…7 ) Bozuk çevre ve hasta toplum… Bilindiği gibi hastalıklar da, alışkanlıklar da dahilidir. 8 ) Gençlerdeki tehlike sevgisi, cinsel bozukluklar, kendini aşma dürtüsü, ispatlama içgüdüsü veya gayreti…9 )Genetik yapının maddeye yatkınlığı…10 ) Gençlerdeki manevi boşluk. İnanç zaafı, bozuk aile ilişkisinden ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu, gelecek karşısındaki kaygılar, strese, sıkıntıya ve yalnızlığa itiyor. Ve bundan kurtuluş için gencin ilk baş vurduğu merci ise her çeşidi ile uyuşturucular oluyor.

(Yeşilay köşesinden faydalandım.)Bu Haber 1841 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI