4 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Wikileaks skandalı birilerinin oyunu değil de ne..
musakiroglu@mynet.com

Amerika'nın dünyayı izleyip elde ettiği bilgilerin çalındığı ve dünya kamuoyunun bilgisine sunulduğu adına “Wikileaks” skandalı denen olay, nasıl bir anda gündemi kilitledi, görüyorsunuz.

 

Neymiş de Amerika dünyayı işte böyle bütün teferruatıyla izliyormuş..

Neymiş de Wikileaks ile sızan bilgiler skandal niteliğinde bilgilermiş..

Neymiş de bu bilgileri Amerika bilinçli olarak sızdırmış..

Neymiş de Amerika değil de bu bilgileri Amerika'daki Yahudi lobisi sızdırmış..

**************         *************

Diğer taraftan farklı bir bakış açısıyla da şöyle yorumlar yapılıyor:

 

* Amerika öyle gözde büyütülmesi gereken süper bir güç değil. Görüyorsunuz en gizli bilgilerini bile korumaktan aciz..

 

*Amerika dünyayı izliyorken ne kadar amatörmüş. Görüyorsunuz bilgi diye milletin özel hayatını, aşkını, parasının miktarını toplayıp kayıt altına almış.

 

* Amerika'nın başka ülkelere gönderdiği bütün diplomatlar, temsilciler aslında ajan vazifesi yapıyorlar.

*************       **************

Skandalda Türkiye ile ilgili bu zamana kadar sızan bilgilere gelince;

Bu bilgilerin tümü zaman zaman basın organlarında haberlerde, yorumlarda zaten dile getirilmiş iddialar.

Bizim medya muhabirleriinn yaptığı haberlerde ve yazarların yorumlarındaki bazı iddiaları Amerikan Elçiliği almış, kesin bilgi diye rapor etmiş. Amerika'daki gizli bilgiler odasına koydurmuş.

 

Ancak, Başbakan Tayip Erdoğan'ın İsviçre'de hesaplarının olduğu, yine başbakanın bazı ihalelere müdahil olduğu iddiaları bu ülkede zaten 7-8 yıldır söylene gelen iddialar.

 

Kaldı ki, bu ülkede kim başbakan olmuşsa, onunla ilgili bu tür iddialar hiç eksik olmamıştır..

 

Amerika'nın çok gizli bilgi dediği şey bu mudur?

 

Ya da çok gizli bilgi denen şey AK Parti içindeki “Fethullahçı” milletvekilleri midir? Bu milletvekilleri kimse, öyle kendini gizleyen, hücre çalışması yapan illegal insanlar mıdır?

 

Bu ülkede AK Parti'nin, ya da diğer partilerin milletvekili yapısı, milletvekili sayısı, milletvekili profili isteyen herkese malum bilgilerdir. Partilerin içinde çeşit çeşit anlayış ve düşüncede milletvekilleri olması gayet doğaldır. Bunlar arasında Fethullah Gülen Hoca'ya yakınlık/sempati duyan da vardır.. Bilmem ne hocaya yakınlık duyan da.. Ya da başka düşüncelere, düşünce adamlarına yakınlık duyanlar da.. Bunun neresi gizli bilgi olsun ki..

 

Ayrıca ABD'nin, AB'nin, Azarbaycan'ın, İran'ın, Ortadoğu ülkelerinin, Kıbrıs'ın Türkiye'yi ilgilendiren düşünceleri, Türkiye'nin buralarla ilgili diplomasisi gizli bilgi diye sunulmuş. Bırakın Allahaşkı'na çocuk mu kandırıyorsunuz, bunun neresi gizli.. Türkiye'de 1 hafta üst üste gazete alıp haberleri ve yorumları okuyan herkes bütün o bilgilerin sahibi olabilir, bu çok bir iş değil ki..

**************       *************

Ben, ‘Wikileaks skandalı' olarak sunulan bu bilgi kaçakçılığının Amerikan devletine rağmen gerçekleşen bir sızdırnma olduğunu sanmıyorum. Bence bütün bu bilgiler asıl bazı bilgileri gizlemek üzere ortaya atılmış fasa fiso bilgilerden başka bir şey değil gibi görünüyor.

 

Ha bir de şöyle görüyorum olayı.. Sızan bilgilere bakıyorum asıl Türkiye ile ilgili çok sayıda bilgi var..

Bana kalırsa hesap asıl Türkiye üzerine kurulu.

 

Niye?

Çünkü Türkiye İsrail'le ilgili politikasında ve duruşunda son yıllarda eksen kaymasına yol açtı. Bu kayma İsrail'in ve dünya Yahudi lobisinin hiç hoşuna gitmiyor. Sürekli karın ağrısı çekiyorlar. Bu yüzden bazı yollardan Türkiye'yi sıkıştırma yöntemlerine başvurup duruyorlar.. Ama bir türlü beceremediler. Türkiye girdiği yeni yoldan şaşmıyor, üstelik kararlılıkla devam ediyor.

 

İsrail ve dünya Yahudi lobisi iyice sıkışınca işte böyle bir yola başvurmuş, sözde diplomatik skandallarla Türkiye'nin yakın komşuları ile çatışma içine girmesini hedeflemiş olabilir.

 

Bunu böyle yaparken de, özellikle İran gibi kendileri için büyük sıkıntı olan bir ülkeyi Türkiye'ye ile kavgalı hale getirip, bir taşla iki kuş avlamayı hedeflemiş olabilirler.

 

Geçenlerde yabancı bir yazarın yorumunda şöyle deniyordu: “Dünya Yahudi lobisi son yıllarda hiç bu kadar sıkıntıya kalacağını hesap etmemişti”

 

Şimdi gel de bu “Wikileaks skandalı” denen senaryoyu Yahudi lobisi hazırladı diye düşünme..    Bu Haber 2412 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI