6 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye’de kaç parti ya da aday engellileri ziyaret etti?
musakiroglu@mynet.com

Bakın, aşağıda bir kez daha yayınlamak durumunda kaldığım yazıyı 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinden bir ay önce yazmıştım.

 

Şimdi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir kez daha yayınlayarak bir gerçeğe dikkat çekmek istiyorum.

 

***********     ************

“Sakatlar Derneği bu seçimlerin en flaş noktası oldu

25 şubat 2009

 

Sakatlar Derneği Ünye Şubesi kendine ait yeri-mekanı olan, dayalı-döşeli, bilgisayar kursu düzenleyebilecek kadar ileri seviyede donanımlı ilçemizdeki en iyi derneklerden birisidir.

 

Yöneticilerini, bu seviyede ileri bir dernek hizmeti verdikleri için kutluyorum.

 

Öğrendiğim kadarıyla 1000'in üzerinde üyesi olan bu dernek, aynı zamanda önemli bir oy merkezi! olmalı ki, ziyaret edenden geçilmiyor.

 

Öyle ya… Derneğe üye olma yaşı 18'in üstü olduğuna göre bu üyelerin hepsi de seçmen olmalılar. Böyle 1000'in üzerinde üyesi olan bu dernekteki üyeler, aynı zamanda en az sekiz-dokuz yüz tane aile ortamı demektir. Her ailenin kendi içinde ortalama 3 oyu olsa bu üyeler, aileleriyle birlikte nerden baksan toplam 3 bin oy ederler! Bir de bunların etki alanı, hısım-akrabaları, yan-alt-üst komşuları derken hay daaa… Bu oyun sayısı çıkar mı 5 binlere…!

 

Demek ki, adaylar bu gerçeği görmüş, farkına iyi varmışlar…! Vay uyanık adaylar vay… Nerden oy geleceğini nasıl da biliyorlar…

 

Ancak, Ahmet Arpacıoğlu dışında, bu derneği ziyaret eden her adaya dernek yönetimi teşekkür ettikten sonra yaklaşık olarak, “Belediye Başkanımız Ahmet Arpacıoğlu sağ olsun. Bizim her şeyimizle ilgilendi. Destek verdi, yardımcı oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” diyorlar.

 

Şimdi bu açıklama ne anlama gelir… Bakın ben bu açıklamayı şöyle anlıyorum: “Kardeşim adaysın, tabi ki geleceksin, buyur gel. Ama bu zamana kadar nerdeydin. Bayramda yoktun… Seyranda yoktun… Şimdi aday olmuş, oya ihtiyacın var, aklınıza geldik, öyle mi? Valla biz, bu seçimde Ahmet Arpacıoğlu'nu destekleyeceğiz. Çünkü ondan gereken ilgiyi-yardımı-desteği gördük. Bizi her fırsatta ziyaret etti, kol kanat gerdi. Bizim oyumuz destursuz kendisinindir.”Adaylardan biri işte bu gerçeği, yani engelli kardeşlerimizin oyunun Ahmet Arpacıoğlu'na gideceği gerçeğini görmüşâ€¦ Ziyareti sırasında hemen orda, anında bakın onlara aynen şöyle diyor, “Yardım almışsınız, ama yetersiz. Eğer ben seçilirsem size, onun verdiğinin üç katı daha fazla destek verecek, yardım edeceğim.” 

 

Hey gidi günler hey… Bu söz bana bakın neyi hatırlattı… 1991 Genel Seçimlerinde Süleyman Demirel de böyle bir laf etmişti. Egeli tütün üreticilerine “Eğer bizi seçerseniz, size Özal'ın verdiğinden beş lira daha fazlasını vereceğim.” demişti.

 

İşte Demirel'in ‘tarihe mal olan' bu meşhur lafını hatırlattı bana bizdeki adayın ettiği laf.

 

Vay… Vay… Bak seen… Biz bu memlekette Demirel devrinin artık bittiğini sanıyorduk. Bitmemiş meğer. Geriden daha ne Demireller geliyormuş da haberimiz yokmuş.

 

************          ************

Bu yazım üzerine bazı parti temsilcileriyle bazı belediye başkan adayları beni eleştirmiş, taraf tutmakla suçlamıştı.

 

Bu kişiler her fırsatta Ünye Sakatlar Derneği'ni ziyaret ediyor, oradaki sorunları yerinde tespit ediyor, çözümü için çalışıyorlarmış. Böyle dediler bana o günkü tepkilerinde.

 

Bunun üzerine ben de, kendilerine bu derneğie bu zamana kadar yaptıkları ziyaretlerin tarihlerini, orada tespit ettikleri sorunları, çözümü için neler yaptıklarını sormuştum.

 

Bu soruma hiç birisi ne cevap verdi, ne de ondan sonra bana bu konuda iki kelam etti..

 

Kaldı ki, o sırada beni telefonla arayan Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Sn. Abdullah Şen; mevcut belediye başkanı, AK Parti Genel Sekreteri ve mevcut milletvekili dışında hiçbir adayın ya da siyasi partinin derneklerine herhangi bir desteğinin olmadığını söyledi.

 

Peki, daha sonraki yıllarda oldu mu? Seçim öncesi bu derneği ziyaret durağı yapan başkan adayları ve siyasi parti temsilcilerinden hangisi seçim sonrası ziyaretini sürdürdü?

 

Şunu özellikle soruyorum:

 

Bu ara 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 29 Mart 2009 seçimlerinde Ünye belediye başkan adaylarından hangileri gitti Ünye Sakatlar Derneği'ni ziyaret etti? Hangi siyasi partiler gitti, dernek merkezindeki kutlamalara katıldı?

 

Bu sorularıma ilgili kişi ve siyasi partilerden cevap bekliyorum. Eğer bir cevap gelmezse ziyaret falan yapmadıklarına kanaat getireceğim.

 

Diğer taraftan ben kendim bizzat gidecek, Sakatlar Derneği Ünye Şubesi'nden bilgi alacağım. Ziyaret edenleri de etmeyenleri de bir bir yazacağım.

 

 Bu Haber 2140 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI