15 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye Engelliler Sarayı..
musakiroglu@mynet.com

Herkes tarafından bilinen ya da her yerde yapılan hizmetler günlük rutin hizmetlerden sayılıyor günümüzde biliyorsunuz.

Diğer taraftan adı ilk kez duyulmuş ya da adı duyulmuş ama pek bilinmeyen bir hizmet getirilmiş ise bu hizmet “bir ilk'in gerçekleşmesi olarak kabul görür.

Örneğin; Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri.. Bu tür tesisler daha çok büyük şehirlerde olabilen tesislerdir. Büyük şehirlerde bulunabilen binicilik tesislerinden birisi de Belediye tarafından Ünye'de kuruldu. Böylece ilçemizde bir ilk gerçekleştirildi.

Bunun gibi.. Şimdi bir ilk daha konuşulmaya başlandı Ünye'de

Geçtiğimiz hafta gazetemizde Ünye'de Engelliler Sarayı yapılacağına ilişkin bir haber yayınlanmıştı.

Gerek bu haber konusunda gerekse bazı konuları görüşmek üzere geçtiğimiz Pazar günü Sakatlar Derneği Ünye Şubesi'ni ziyaret ettik.

Dernek Başkanı Sn. Abdullah Şen ve dernek idarecisi arkadaşlarıyla görüş alışverişi yaptık.

Başkan Şen'e; Ünye'de kurulması için çalışma başlatılan Engelliler Sarayı'nın ne olduğunu, ne tür işlevler yerine getireceğini, hangi ihtiyaçlara cevap vereceğini sorduk.

Başkan Şen; böyle bir çalışmanın, düşünülen projenin Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çekerek; “Bu proje, bizlerden desteklerini hiç esirgemeyen Değerli Büyüğümüz Sn. İdris Naim Şahin tarafından dile getirildi. Sn. Şahin, projenin gerçekleşmesi için Ünye merkezde bir an önce üç dönümlük bir yer bulunmasını istedi.

Yapılacak Engelliler Sarayı; içinde salonu, kafesi, kafeteryası, restoranı, okuma salonu, misafirhanesi, çalışma bölümleri olan ve çok yönlü hizmet verebilen büyük bir merkez olarak düşünülüyor.

Buradaki işletmelerde engelli kardeşlerimiz hizmet verecek, böylelikle onlar için iş imkanları doğacak. Ayrıca Engelliler Sarayı'ndaki işletmelerden elde edilen gelirle de engelli kardeşlerimize yeni imkanlar yaratmaya, desteklerimizi genişletmeye çalışacağız.

Bu işin başlangıç noktası merkezde ya da şehir merkezine yakın bir mesafede bir yer bulunmasıdır. Yerin bulunmasıyla birlikte en geç Mayıs ayına kadar temelimizi atıp, inşaatımızı başlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Abdullah Şen'e düşünülen Engelliler Sarayı örneklerinin başka nerelerde olduğunu sordum.

Sn. Şen, verdiği cevabında; bunun Türkiye'de benzer bir örneğinin olmadığını, ilk kez Ünye'de olacağını söyledi.

Çalışması başlatılan bu hizmet de Ünye'de bir ilk olacak inşallah. Yalnız bu ilk diğer ilklerden farklı bir ilk olacak.

“Nasıl farklı olacak?” derseniz, şöyle: Bu hizmet sadece Ünye'nin değil, Türkiye'nin de bir ilki olacak.

Sn. İdris Naim Şahin'e; engelli kardeşlerimiz için kamu hizmeti veren ve başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Sakatlar Derneği Ünye Şubesi'ne gösterdiği yakınlık ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

***              ***               ***

Şimdi mesele Engelliler Sarayı için yer bulmakta..

Gerçi Ünye Kaymakamlığı'na ve Belediye'ye böyle bir yerin bulunması için gerekli çağrı yapılmış, bilgi verilmiş.

Eminim her iki kurum yer arama çalışmasına başlamıştır.

Sn. Şahin, bu konuyu dile getirirken; “Gerekirse parayla satın alınsın, kamulaştırılsın, bu yer mutlaka bir an önce bulunsun” demiş.

O halde yer bulmakta çok zorluk çekilmez. Parayla satın alınması da söz konusu olduktan sonra yer çabuk bulunur.

Buradan çağrı yapıyorum, şehir merkezine yakın bölgelerde üç dönüm civarında yeri/arsası olanlar, ya da böyle yerleri bilenler Kaymakamlığa, belediyeye ya da Sakatlar Derneği Ünye Şubesi'ne haber versinler.

Tabi, diğer taraftan gerek kaymakamlığın gerekse belediyenin hazineye ya da belediyeye ait yerlerinden bu iş için uygun olanı var mı..? Bunun da gözden geçirilmesi işin kolaylığı açısından çok önemli.

Böyle bir sarayın hem ülkemizin hem Ünye'mizin bir ilki olması, hem de engelli kardeşlerimize ileri seviyede destekler sağlayacak olması insanı daha şimdiden heyecanlandırıyor.

Şu yer bir an önce bulunur, Ünye Engelliler Sarayı da bir an önce yapılır hizmete girer inşallah.Bu Haber 2001 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI