18 Aralık 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Bağımlılık
atakici52@hotmail.com

Bağımlılık kişinin kullandığı madde üzerinde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir hayat sürememeye başlamasıdır. Bağımlılık bir kez geliştikten sonra, bir daha iyileşmez ve kişinin hayatı boyunca onunla beraber kalır.

İradesiz kişiler mi bağımlı olur?

Herkes bağımlı olabilir. Madde kullanımı kişinin biyolojik yapısında zamanla değişikliklere yok açar ve ara sırada olsa kullanan kişinin bundan kaçınması mümkün değildir. Madde kullanımın irade ile bir ilişkisi yoktur. Zaten kişiler ‘'Ben kontrol edebilirim düşüncesiyle başlar, daha sonra bağımlı hale gelirler. Onlar da ‘'Benim iradem güçlüdür gibi  bir yanlış inançla çıkmışlardır yola... Kişi maddeyi kontrol altında tuttuğunu, hiç dozu aşmadığını iddia etse de aslında bedeninde farkında olmadığı bir süreç devam etmektedir. Bu yüzden bireysel özellikler ile madde kullanımı arasında bir sebep sonuç ilişkisi kurmak yanlıştır.

Ne kadar alkol içmek risklidir?

Herkes için farklı bir sınır vardır. Ancak alkolün düzenli ve sık kullanılması  belirli bir süre sonra fiziksel ve ruhsal zararlar vermeye  başlar. Depresyon, ruhsal sorunların başında gelir ve en önemli sebebi bağımlılıktır. Bu nedenle hiç alkol içmemelidir.

Nikotin  esrardan daha fazla bağımlılık yapan bir özelliğe sahiptir. Ancak esrar, sigaraya  oranla  daha fazla kanser yapıcı madde içermektedir ve bireyin yaşam kalitesini düşürür. Esrar, bedende yağ dokusunda biriktiğinden hafıza kaybına, öğrenme ve solunum bozukluklarına neden olabilmektedir.

Esrar ile ilgili bilinmeyen gerçekler: Esrarı kendileri için bir problem olduğunu bilmelerine rağmen kullanmaya devam edenler % 97.   İş okul ve diğer alanlarda kendileri için problem teşkil ettiğini belirtenler % 85.   Önemli etkinliklerini esrar için bırakanlar % 66.   Bırakmak isteyenler ancak bırakamayanlar % 35.

Ecstasy bağımlılık yapar mı?  Ecstasy de bağımlılık yapar. Kişi bir süre sonra bu madde olmadan yaşamdan keyif alamaz hale gelir. Ayrıca bilinmeyen bir nedenden dolayı ölüme de neden olmaktadır. Ülkemizde satılan uyuşturucu hapların içinde farklı kimyasallar olduğu saptanmıştır. 

 Uyuşturucular Bazı ülkelerde serbest mi? Sadece Hollanda da esrar kullanımı serbest bırakılmıştır. Ancak bunun nedeni esrarın zararsız  olması değildir. Hollanda da esrar kullanımı çok yaygın ve genellikle de  diğer uyuşturucu  maddelerle birlikte satılmaktaydı. Ülke politikası, bunun önüne geçmek ve kişilerin diğer uyuşturucu maddeleri kullanmalarını engellemek amacıyla böyle bir girişimde bulunmuştur. 

Ara sıra kullanmak zararlı mıdır? İnsanlar genellikle ara sıra kullanarak başlarlar. İlerleyen dönemlerde daha önceki yaşadıkları etkiyi elde etmek için her seferinde kullandıkları miktarı artırmak durumunda kalırlar. Bu durum madde talebinin artması durumuna da gelir ki bu da bağımlılığa götüren yoldur. Aralıklı da olsa uzun süre kullanım mutlaka bireyin ruhsal ve fiziksel yapısında değişikliklere yol açar.Bu Haber 1732 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI