25 Aralık 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Bağımlılık
atakici52@ Hotmail.com

Madde kullananların çoğunluğu herkes uyuşturucu kullanıyor diyerek kendisine mazeret arar! Geçekte yetişkinlerin ve gençlerin büyük çoğunluğu madde kullanmamaktadır. Böyle söylemi dile getirmenin amacı genellikle kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynaklanmaktadır. Uyuşturucu kullanan bir kişinin, maddenin kendisine ve çevresine verdiği zararları görmesi zaman alabilir. Maddelerin verdiği zararlar arasında okul başarısında düşme, aile ilişkilerinde kopukluk, arkadaş çevresinin daralması, bedensel ve ruhsal değişiklikler, zamanla üretkenliğin azalması sayılabilir.

Arkadaşının uyuşturucu kullanması kişiyi etkiler mi?  Eğer kişinin madde alan bir arkadaşı varsa bir süre sonra bundan etkilenmesi olasılığı büyüktür. ‘' Nereden bileceksin yaşadıklarımı, sen hiç kullanmadın ki! ‘' gibilerden bilinçli ya da bilinçsiz sözlerle yardım etme isteği içindeki kişiyi kullanmaya itebilir. Bu durumu bir girdaba benzetebiliriz.

 Uyuşturucu madde kullanan kendine mi zarar verir? Uyuşturucu madde kullanan tüm topluma zarar verir. Bulaşıcı bir şekilde yaygınlaşır. Terör ve mafya uyuşturucudan beslenir.  Arkadaşınızın yardıma ihtiyacı var mı?...Bir arkadaşınızın alkol veya uyuşturucu kullanması sizi endişelendiriyor mu? Arkadaşınızın alkol veya diğer uyuşturucu maddelerle ilgili sorunları olup olmadığını anlamak için bu konuda uzman olmanız gerekmiyor! İşte size birkaç uyarıcı işaret: Eğer arkadaşınız; Eskiye oranla daha çok alkol ve uyuşturucu kullanıyorsa; Alkol ve uyuşturucu kullandığını reddediyor veya saklamaya çalışıyorsa; Alkol veya uyuşturucu kullandığında bu konu hakkında konuşmaktan kaçınıyor ve bu nedenle karşılaştığı problemlerin miktarını ve sıklığını azımsıyorsa.- Alkol veya uyuşturucu kullandığı zamanlarda olan bitenleri unutuyor veya  reddediyorsa; Alkol ve uyuşturucu kullanan arkadaşları tercih ediyorsa; Alkol veya uyuşturucu kullanımını haklı çıkarmaya veya mazeret bulmaya çalışıyorsa; Alkol veya uyuşturucu kullandığında faklı davranıyorsa….Yalnızca bira şarap içtiğini ileri sürerek alkol problemi olduğunu inkar ediyor, yalnızca marihuana veya'' zararsız'' varsayılan maddeler kullandığını ileri sürerek uyuşturucu kullandığını inkar ediyorsa…Ailesi, arkadaşları veya işi ile alkol veya uyuşturucu kullanımı sonucu ortaya çıkan problemleri varsa; ( kazalar, çatışmalar, maddi sıkıntılar, işe devam etmeme, sık sık hastalanma…) Alkol veya uyuşturucunun  bulunmadığı sosyal ortamlardan kaçınıyorsa…Kendisiyle ilgili kötü bir izlenimi var gibi gözüküyor ve alkol veya uyuşturucuyu daha iyi hissetmek için kullanıyorsa….Alkol veya uyuşturucu kullandığında sizi utandırıyor, endişelendiriyor, veya korkutuyorsa; Arkadaşınızın veya evladınızın önemli derecede yardıma ihtiyacı var demektedir! Yapılacak davranış, olaya  sakin ama bilinçli bir şekilde yaklaşarak  uzman yardımı almaktır. Sizin paniğe kapılmanız meseleyi daha da çıkmaza sokacak, hadisenin çözümüne maalesef katkı yapmayacaktır. Çocuğunuzun sigara içtiğini anladığınızda şiddet uygulamanız nasıl olayı daha da  problem yumağı haline getiriyorsa, diğer madde kullanımlar ile ilgili yaklaşımlarınızda da  davranışlarınız o nispette etkili olacaktır.  Bu Haber 1553 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI