28 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünyespor.. İl adayları anketi.. Mehmet Akif..
musakiroglu@mynet.com

* Ünyespor..

 

Ünyespor için geçtiğimiz hafta Perşembe günü yazdığım yazıda, “Bak sen, Ünye İstanbul'a karşı..” başlığı altında; Ünyespor'un, koskoca dünya kenti İstanbul takımı İstanbulspor'a karşı oynayacak olmasının gurur ve mutluluğuna dikkat çekmiştim.

 

Yazımda, Ünyespor'un bir iki yol kazasına rağmen iyi gittiğini belirtmiş.. Şampiyonluk hedefiyle yürüdüğü yolda başarılar dilemiştim.

 

Ancak, Ünyespor Pazar günü İstanbulspor'la yaptığı maçı, kendi evindeki maç olmasına rağmen kaybetti.

 

Ben yazılarımda Ünyespor ‘un bu tür kayıpları için “yol kazası” tabirini kullanıyorum. “Yol kazası” tabiri sözünü de takımımızın daha çok evinde kaybettiği maçlar ya da puanlar için kullanıyorum.

 

Ünyespor kendi evinde bu zamana kadar iki mağlubiyet, iki beraberlik sonucu 10 puan kaybetti. Bingöl Belediyespor ile bu son maçtaki İstanbulspor mağlubiyetleri hem kulüp camiasını hem taraftarı hem de Ünyelileri üzdü tabi ki..

 

Dedim ya; kendi evimizde kaybettiğimiz maç ve puanlar “yol kazası”.. Tamam” yol kazası” da.. Daha ne kadar “yol kazası”..?

 

Böyle, beklenmedik kazalar biraz daha devam ederse menzile ulaşmak zorlaşır.. Hatta bir noktadan sonra artık imkansız hale gelir..

 

Ünyespor yönetimi devre arasında bu “yol kazaları” ile ilgili gerekli tedbirleri alacaktır diye düşünüyorum.

 

İkinci yarıda, kayıpsız maçlarla şampiyonluk hedefine ulaşmak temennilerimle..

 

              ***          ***         ***

* Ünye il olma iddiasını bir kez daha gösterdi..

 

Bu ara, Akdeniz Üniversitesi'nden bir komisyonun yaptığı Türkiye'de il olacak ilçeler araştırması ile Cizre ve Yüksekova ilçelerinin “güvenlik” gerekçesiyle il yapılacağı haberleri, il olmak için İçişleri Bakanlığı'nda başvuru dosyaları bulunan ilçeleri bir anda hareketlendirdi.

 

İçişleri Bakanlığı'nda, Ünye'nin de il olma talebiyle ilgili başvuru dosyası var. Hem de yıllardır var.. Ve Ünye yıllardır il olma iddiasını her durumda sürdürüyor.

 

Habertürk İnter Sitesi'nde, geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen iki günlük ankette Türkiye'de il olmayı bekleyen ilçeler oylandı. Bu ilçelerin sayısı 34'tü. Bu ilçeler arasında bizim bölgeden Ünye Fatsa, Niksar ve Bafra vardı..

 

Ankette, Ünye'nin il olması için 2 bin 250 oy kullanıldı ve 14. sırada yer aldı. Bafra 12. sırada, Niksar 16. sırada, Fatsa ise 25. sırada yer aldı.

 

Görülüyor ki; bizim bölgeden Ünye ve Bafralılar ilçelerinin il olması konusunda bir hayli iddialılar. Fatsalılar ise il olacaklarına pek inanmıyor olacaklar ki sıralamada çok gerilerde yer aldılar.

 

Biz Ünye Kent Gazetesi olarak anketi destekledik, imkanlarımız ölçüsünde hemşerilerimizi haberdar edip oy kullanmalarını sağladık. Gördük ki Ünyeliler iki gün gibi kısa zaman içinde 2 bin 250 oy kullanarak, il isteklerini bir kez daha yüksek perdeden dile getirdiler.

 

Bu anket sonucu ilçeler il olacak falan değil tabi ki.. Önemli olan il olma iddiamızın sürdüğünü göstermekti. Bunu da yeteri kadar gösterdik.

 

             ***          ***         ***

* Milli Şairimiz Mehmet Akif..

 

Türk Edebiyatı'nın büyük şairlerinden Nazım Hikmet, dünya görüşü itibariyle çok ters düştüğü Mehmet Akif Ersoy için “Mehmet Akif büyük şair, inanmış insan” diyerek, 180 derece ters köşesinden “bir hakkın teslimi” noktasında örnek bir tavır sergilemiştir.

 

Ancak, Anadolu'da verdiği vaizlerle İstiklal Savaşımızın gerekliliğini ve haklılığını anlatarak milleti savaşa çağıran.. Bağımsızlığın ilanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından İstiklal Marşı'mızı yazarak “Milli Şair” unvanı alan Mehmet Akif Ersoy'a devlet/millet ne kadar sahip çıkmıştır?

 

Ersoy, hayatının son dönemini yurt dışında Mısır'da geçirmek zorunda kalmış.. Hasta olup biçare düşünce döndüğü ülkesinde ilgisizlik/yalnızlık içinde hayata veda etmiştir.

 

Kaldı ki ölümü basında pek yer almamış.. Ya da küçük puntolarla örtülü köşelerde haber yapılarak geçiştirilmiş.. Cenazesine hiçbir devlet görevlisi katılmamıştır.

 

Devleti olsun, milleti olsun Milli Şairi'ne korkunç bir vefasızlık örneği sergilemiştir.

 

Mehmet Akif Ersoy'a vefa borcu ödenir mi ödenmez mi bilemem.. Ancak Milli Şair'imize karşı görevimizi hiç değilse onun yıl dönümlerinde yerine getirmek, resmi-sivil tüm kurum ve kuruluşlarımız olarak onu anmak belki bu borcun bir parça ödenmesini sağlayabilecektir.

 

Medya Ajans Yayın Grubu olarak ölümünün 74. yılında İstiklal Marşımızın yazarı, Çanakkale Destanı'nın ölümsüz şairi Mehmet Akif Ersoy'u minnet duygularımızla anıyoruz.Bu Haber 1907 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI