29 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Karayolları ikna oldu mu ne..?
musakiroglu@mynet.com

Ünye Devlet Hastanesi ile Akçay arasındaki karayolu biliyorsunuz Ünye için tam bir ‘kara nokta'dır.

Sık sık trafik kazalarının yaşandığı yolun bu bölümüyle ilgili olarak gazetemizde zaman zaman haberler yapmış.. Ayrıca ben de bu köşemde birkaç kez Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nün dikkatini çekmeye çalışmıştım.

Diğer taraftan vatandaşlar, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları da sözlü ve fiili tepkilerle yol üzerinde tedbir alınmasını, özellikle bazı noktalara trafik lambası konulmasını istemişlerdi.

Ünye Çevre Derneği Başkanı Sn. Ogün Sanioğlu ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarının bu konuda verdikleri mücadele ayrıca kayda değerdir.

Bu mücadelelere genellikle kulak tıkayan.. Meydana gelen kazaları, kaybedilen canları hiçe sayan Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nün “Yolda tedbir gerektirecek miktarda kaza olmadığı için herhangi bir çalışma yapmaya gerek yok” gibisinden yaptığı açıklaması ise hafızalarımızdan hiç silinmemek üzere kayda geçmiştir.

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü; ‘ifade ettikleri gibi yolda yeterli kaza meydana gelmiş olacak ki', dolayısıyla ikna olmuş alacaklar ki yol üzerinde trafik lambası yerleştirmeye başladı.

Özellikle, bu ara Aynikola kavşağına yerleştirilmeye başlanan ve orası için ‘olmazsa olmaz' olan trafik ışığı bu bölgedeki kazaları ve ölüm tehlikelerini önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.

****************            ****************

Tabi trafik lambası yerleştirme işi ya da gerekli başka düzenlemeler sadece Aynikola kavşağı ile kalmamalıdır.

Fakülte civarındaki öğrenci hareketi ve oradaki  sitelerde oturan kalabalık insan hareketi sonucu bu bölge Allah korusun her an kazaya gebe çok riskli bölgedir.

Buradaki üst geçit gerekli işlevi görmekten uzak kalmıştır. Çünkü, üst geçit yerleştirilen noktada sağlı sollu kaldırım kenarları gerektiği gibi geçişlere kapatılmadığından insanlar daha çabuk ve zahmetsiz karşıya geçmek için asfaltı kullanıyorlar.

Burada da bir an önce gerekli tedbir alınmalı can ve mal güvenliği mutlak surette sağlanmalıdır.

**************          **************

Şehirler arası yol güzergahımızda durum bu.. Peki ya şehir içi..

Şehir içi derken yine karayolları ağı içindeki Ünye Akkuş Niksar yolunun hali ne olacak?

Bu yoldaki trafik sahil karayolu kavşağından Sanayi Sitesi'ne kadar tam bir Arapsaçı..

Bazen öyle oluyor ki özellikle şehir içinden bu caddeye girmek isteyen araçların yola burun uzatmasıyla birlikte trafik iyice karman/çorman hal alıyor.. Yaşanan sinir harbi sonucu başlayan ağız dalaşları olmadık kavgalara dönüşüyor.

Bakın, Akkuş-Niksar Caddesi üzerindeki yoğun trafik, yol üzerine yapılan sağlı/sollu araç parkları, yola sağlı/sollu girişlerden meydana gelen sıkışmalar için tedbir alınmazsa korkarım ciddi kazalar ve kavgalar yaşanacak.

Artık Karayolları mı olur, mülki idare mi olur, belediye mi olur, trafik teşkilatı mı olur, yoksa hepsinin ortaklaşa verecekleri mücadele ile mi olur bu cadde üzerinde gerekli tedbir alınmalı, düzenlenmeler yapılmalıdır.

***************         **************

Şehir içine gelince; şehir içinin özellikle Cumhuriyet Meydanı'ndaki çınar ağacı ile Çınar Market arasındaki ‘huni' gibi daralan noktasındaki sıkıntı artarak sürüyor.

Bir ara belediye yetkilileri çınar ağacının ön tarafından da geçiş verileceğini ve buradaki trafiğin ikiye bölüneceğini söylemişti. Ancak bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Buradaki araç ve yaya trafiğinde meydan gelen karışıklık ve sıkışıklık hem kazalara çanak tutuyor hem de yaşanan sinir harbi sonucu kavgalara yol açıyor.

Olmadık kaza ve kavga gibi olumsuz/hoş olmayan durumların yaşanmaması hepimizin temennisidir.

Bunun içinde belediyenin bu noktada gerekli düzenleme yapması elzemdir.

**************        ***************

Yaşadığımız hayat, özellikle şehirlerde yaşanan hayat ne kadar düzene konmuş, kuralları belirlenmiş ve bu kurallara ne kadar uyuluyorsa o kadar kolaylaşır. İnsana huzur verir, mutlu eder.

Ama ne kadar düzendışılık varsa ve ne kadar kuralsızlık hakimse oradaki hayat o kadar zehir olur, çekilmez hal alır.

Hayatımıza huzur katalım.. Mutlu yaşayalım.Bu Haber 2565 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI