31 Aralık 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye-Niksar duble yolu 2010'un aynasıdır
musakiroglu@mynet.com

Her yılın sonuna doğru özellikle medya kuruluşlarında çeşitli muhasebeler yapılır.

 

Ne kadar gerçekçidir, ne kadar tarafsızdır tartışılabilir, ancak bu değerlendirmelerin her biri  benim için önemlidir.

 

Niçin önemlidir derseniz?

 

Ülkemizde gündem biliyorsunuz çok süratli seyrediyor. Yıl 365 gün boyunca meydana gelen.. Hemen her gün bir değil birkaç tane birden meydana gelen olayları akılda tutmayı bırak, çoğu zaman hatırlamak bile mümkün olmuyor.

 

İşte bu konuda düştüğüm boşluğu ben böyle yıl sonu gazetelerdeki değerlendirmelerden tamamlarım.

 

İşte bu nedenle yıl sonlarına doğru bu tür muhasebeleri, değerlendirmeleri ve yorumları severek ve özellikle takip ederim.

 

Her sabah erkenden internetten girip haberlerine baktığım ve bazı yazarlarını okuduğum gazetelerde, son bir haftadır 2010 yılının değerlendirmesi ile ilgili başlıklara da göz atıyorum.

 

Herkes biliyor ki Türkiye'de gazeteler genellikle yayın gruplarına, bu yayın gruplarının yakın olduğu siyasi partilere göre yayın politikası izliyorlar. Doğru yapıyorlar, yanlış yapıyorlar, bu onların tercihi, onların bileceği bir iş.

 

Beni, yaptıkları değerlendirmenin taraflı yanı değil, bilgi yanı ilgilendiriyor. Ben bilgi bölümünü okuyor, alırsam notumu alıyor, geçiyorum bir başka gazetenin değerlendirmesine..

 

Yapılan değerlendirmelerden şöyle bir toplam yaptım, baktım ulusal basında yapılan haberlerin başında gerek haber yapılma sayısı, gerek yorum ve köşe yazısı toplamıyla 12 Eylül'de yapılan referandum baş sırayı tutuyor.

 

Yapılan yorumlardan birisinde referandum paketi ile ilgili olarak; “Bu referandum kadın hakları, özürlü hakları, 12 Eylül 1980 darbecilerinden hesap sorulması gibi pakette garnitür vazifesi yapan maddelerden çok Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirmek için yapıldı.”

 

Bu yoruma aynen katılıyorum. 

 

İkinci ağırlıklı konu ise Ergenekon davaları.. Gerçi bu davalar önceki yıllardan gelen 2011'e doğru devam eden bir süreç izliyor.

 

Ne olacağı, nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu.

 

Diğer önem arz eden onlarca, hatta biraz ayrıntılara girersek yüzlerce konu yıl sonunda bu günlerde gazetelerden tek tek okuyup bilgilendim, notlar aldım.

 

***        ***        *** 

 

Peki, 2011'den ne bekleniyor?

 

Gazetelerde bununla ilgili vatandaş kanaatleri de yer aldı.

2011'den beklenen ortak istek: İş..

 

İşsizlik bu ülkede artık ilkokul mezunlarının sorunu olmaktan çıktı. Çünkü ilkokul mezunları artık yaşlandı, iş yapma imkanları kalmadı. İş arayanlar asıl ortaöğretim ve üniversite mezunları.

 

Yaşları 20 ile 35 arası milyonlar işsizlikle kıvranıyor. Bunlar hepsi genç, hepsi hayatlarının başında tahsilli insanlar.

 

Bu gençleri iş sahibi yapmadan ülkemizin geleceğini planlamamız, geleceğimizi sağlıklı temeller üzerinde inşa etmemiz mümkün olabilir mi?

 

***        ***       ***

 

Bizim gazetede de Ünyelilerin 2010 değerlendirmeleri ve 2011'den beklentileri ile ilgili görüşmeler yapıldı, görüşler alındı. Bunları tek tek yayınladık.

 

Ünyeliler 2010 yılı için Ünye'deki en önemli olayın Atatürk Parkı'nın yapımı olduğunu dile getiriyorlar.

 

Ünyelilerin 2011'den beklentileri ise bu parkın içinde luna park kurulmasıymış.

 

Bunları okuyunca Ünyelilerin “tuzunun kuru” olduğunu düşünüyor insan.

 

***         ***        *** 

 

Bana gelince ben ülkemde 2010 yılının en önemli olayı olarak “vesayetler'e karşı verilen mücadeleyi görüyorum.

 

Askerin siviller üzerindeki vesayeti ile yargının bütün kurum ve herkes üzerindeki vesayetine karşı beklenmedik çıkışlar oldu. Umulmadık değişiklikler yapıldı.

 

Önümüzdeki yıllarda yakın tarihimizi yazanlar ‘vesayetler'e karşı verilen bu mücadeleyi sosyal ve siyasal yaşantımızın dönüm noktası olarak ele alacaklardır.

 

***          ***         ***

 

 Peki 2011'den ne bekliyorum ülkem ve milletim adına: Yukarıda da değindim işsizlik sorununun önemli ölçüde çözülmesini istiyorum bu yıl artık.

 

***           ***           *** 

 

Gelelim Ünye'ye;

Ünye'de bana göre 2010 yılının en önemli olayı Ünye-Niksar arasının duble yol programına alınmasıdır. Bu karar bundan sonraki bütün zamanlar için Ünye ve bölgesi adına tarihi bir karardır.

 

***           ***           ***

Peki gelen yıldan, 2011'den ne bekliyorum Ünye için?

 

Sırasıyla sayacak olursam..

 

Doğalgazın bir an önce Ünye'de evlere verilmesi..

 

Ünye Organize Sanayi Bölgesi yerinin tespiti ve inşaat çalışması..

 

Ünye-Niksar arasındaki duble yol yapım çalışmasının başlatılması..

 

Ünye Limanı'nın büyütülmesi ve bölge limanı haline getirilmesi kararı alınması.

 Bu Haber 2726 Kişi Tarafından Okundu.

YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI