1 Ocak 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Zararlı alışkanlıkların sebepleri
atakici52@hotmail.com

Cehalet- Tembellik- Bencillik- Bilgisizlik – Kötü arkadaş- Grup baskısı- Aşağılık kompleksi- Kötüleri merak etme- Kötülere özenme- Birahane, diskotek ve pornografi- Sakıncalı eğlence yerleri- Moda, bozuk çevre- Macera hevesi- Manevi boşluk- Aile yapısındaki olumsuzluklar- Sağlıksız eğitim- Zararlı yayınlar- Milli kültürden uzaklaşma- Ahlaki değerlerin zayıflaması- Uyuşturucu kültürünün benimsenmesi- Dış ve zararlı güçlerin faaliyetleri- Sevgiden, ilgiden ve şefkatten mahrum kalma- İşsizlik- Uyuşturucu madde karışımı ilaçların kullanılması- Uyuşturucu madde karıştırılmış yiyecek ve içecekler- İçki ve sigara ile bunların kullanıldığı tanışma, kutlama ve eğlence partileri- Zamanın değerlendirilmemesi- Başarısızlık ve mutsuzluk- Stres, aşırı lüks ve eğlence hırsı, israf- Bir defa denemekle bir şey olmaz'' ve benzeri tuzak sözler,- Gayesizlik- Ümitsizlik- Geçimsizlik- Şiddet- Yalnızlık hissi-  Kendini kabul ettirme duygusu- İletişimsizlik- Ekran  bağılılığı-  Kötü örnekler.

 

Korunma yolu: Bütün insanlar, özellikle çocuklar ve gençler, ilgiye ve şefkate muhtaçtır. İnsan, doğumundan ölümüne kadar eğitime muhtaç bir varlıktır…O, nasıl bir çevrede yetişirse, ona göre bir eğitim alır ve yönlendirilir. İnsan çevresinde her zaman iyi örnekler görmeye, bunlarla teşvik edilmeye, kötü örneklerden ise uzak tutularak korunmaya muhtaçtır. Çocuğa çevre şartlarını o şekilde hazırlamalıdır ki, onun davranışı karşısında ona söyleyeceğimiz söz; ‘'sakın yapma!'' yerine, ‘'aferin! olsun.

O, çevresinde ne kadar müspet mesajlar alırsa, gelişip teşekkül eder. Sokak çocuklarının hepsinin sokak çocuğu  oluşlarının, tiner ve bali koklamalarının nedeni, suçlu çocukların tamamına yakınının suç işlemelerinin sebebi, yetişkin suçluların büyük çoğunluluğunun suçlu olmalarının nedeni, çocukluk ve gençlik yıllarında sevgiden, ilgiden ve şefkatten mahrum kalmaları ve bozuk kişiler ve bozuk çevreler tarafından yönlendirilmiş olmalarıdır.  Çocukların ve gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması için sevgiden, ilgiden ve şefkatten mahrum kalmamaları ve müspet kişilik sahibi olmaları gerekir.

Ailenin, okulun, iş çevrelerinin ve medyanın görevi, insana yapıcı mesajlar vererek, onların müspet kişilik sahibi olarak yönlendirilmesini ve eğitilmesini sağlamak, devletin görevi de bu eğitimi mümkün kılmak ve denetlemektir. Bütün çevrelerin ve devletin bir görevi de genel ahlakı korumaktır…Çünkü, genel ahlak, kişilerin ruh ve beden  sağlığının korunmasında son derece önemli rol oynamaktadır. Başarılı ve mutlu olması için her insanın özsaygıya, özgüvene ve öz disipline ihtiyacı vardır.

Genel ahlak: Toplumu ayakta tutan ahlaki değerlerin hepsine ‘'genel ahlak'' diyoruz. Genel ahlak; bilim, basın, sanat, siyaset, ticaret ve  meslek ahlakı ile cinsel ahlaktan meydana gelir. Müspet kişilik ve özellikleri ile genel ahlak arasında çok yakın bir münasebet vardır.

(Yeşilay arşivinden faydalandım.)

Not, Değerli okurlarım, yeni yılınızı en içten samimi Duygularımla kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.Bu Haber 1703 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI