6 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sn. Arif Vidinli’yi kıskanmamak mümkün mü..
musakiroglu@mynet.com

İnsanlara sunulan en büyük, en değerli mükafat cennettir.

Böylesi bir değer bazı durumlarda, kullarına Allah tarafından özellikle sunulur.

Örneğin ünlü İslam tarihçisi ve felsefecisi İbn-i Haldun'un; “Kim ki eğitim yoluna bir taş atar, o kişi cennete giden yolunu yapar.” sözünde dile getirilen, eğitime hizmet edenlerin cennetle mükafatlandırılacağına yaptığı vurguda olduğu gibi.

Yaşadığımız dünyaya çeki düzen verilmesi, geliştirilmesi ve bütün varlıklara daha iyi yaşam sunulması için eğitim en önemli araçtır.

Eğitime hizmet eden dünyanın güzelleşmesine, çok daha yaşanılır olmasına  hizmet eder, katkı yapar.

Ayrıca, eğitime hizmet eden öbür dünyasının güzelleşmesine de katkı yapar, cennetle ödüllendirilir.

Benim büyüdüğüm ailede eğitime çok önem verilirdi. Dedem rahmetli, dini eğitim almam için elimi tutmuş, daha beş yaşımdayken beni mahalle mescidine götürmüş, altı yaşımda Kura'nı hatmettiğimde sevincinden hüngür hüngür ağlamıştı.

Yine evin reisi rahmetli babam biz çocuklarına sık sık “Okuyanı ceketimi satar okuturum” diye telkinde bulunan eğitim aşığı birisiydi.

İlkokul beşinci sınıfa gittiğim yıl harçlıklarımdan biriktirdiğim parayla çeyreğinden yılbaşı bileti almıştım.

Daha sonuçlar açıklanmadan sanki büyük ikramiyeyi ben kazanmış gibi seviniyor, kelebekler gibi uçuyordum.

Çevrem benim bu halimi hissetmiş ki soruyorlardı: “Para sana çıkarsa ne yapacaksın?”

Sanırım dedemin ve babamın eğitime verdiği önemden etkilenmiş olacağım ki; sorulan sorulara; “Bizim mahalleye kocaman bir ilkokul yaptıracağım” şeklinde cevaplar verdiğimi hiç unutmam.

Ticaretle uğraştığım yıllardaki en büyük muradım da buydu. Eğer ticarette çok para kazanırsam okul yaptıracaktım. Olmadı, nasip işi… Ama içimde uhde olarak hep kalmıştır..

Dün akşam Ortayılmazlar Mahallesi'ndeki evime giderken eski Meçhul Asker Mektebi'nin bir süredir devam eden inşaatının bittiğini, Ünye Halk Eğitim Merkezi'nin bu binaya taşındığını gördüm.

Harika bir bina olmuş. Hem bir tarih daha kurtarılmış böylelikle ileriki yıllara taşınmış, hem de Halk Eğitim Merkezi nihayet kendi öz binasına kavuşmuş.

Binayı, Ünye'nin güzide ailelerinden Vidinli Ailesi'ne mensup Sn. Arif Vidinli'nin, merhum annesi adına yaptırdığını bildiğimden bina önünde o anda içimden gelen duygularla kendisine teşekkür ettim, merhum annesine de dua ettim.

Sn. Arif Vidinli merhum annesi adına yaptırdığı bu eğitim kurumuyla hayırlı evlat;

Ülkesinin eğitimine yaptığı katkıyla hayırlı vatandaş,

Allah katında da makbul kul olarak ne kadar şanslı..

Kendisini kıskanmamak mümkün mü..

Değerli hemşerimiz Sn. Arif Vidinli'ye şahsım ve Medya Ajans Grubu adına bu seçkin hizmeti için bir kez daha şükranlarımı sunuyor, başarılarının ve hayırlarının artarak sürmesini diliyorum.Bu Haber 2377 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : RESİM Tarih : 6 Ocak 2011 / Pazar Üye Adı :CEYHAN AYLA
Sayın KIROĞLU Meçhulasker okulunun yerine yapılan yeni binanın resmini yayınltırsanız biz uzaktakileri memnun edersiniz. Saygı ve Sevgilerimle Ceyhan AYLA
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI