8 Ocak 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Genel ahlak
atakici52@hotmail.com

Toplum huzurunu bozan fiiller ve yayınlar, genel ahlakın bozulmasına sebep olur. Aynı şekilde genel ahlakın zayıflaması da toplum huzurunu bozmaktadır. Her bilginin herkese verilmesi genel ahlaka aykırıdır. Çünkü yersiz, zamansız ve sorumsuz yapılan yayınlar zararlı olur. Buna bir örnek vermek gerekirse; batılı ülkelerde okullarda ve medyada, herkese verilen cinsel bilgiler çok zararlı olmuş, cinsel ahlak zayıflayarak fuhuş ve cinsellik yaygın hale gelmiş, AIDS felaketi insanlığı tehdit eder olmuştur.

HAlbuki bu bilgiler herkese verilmeyip, yalnız yetkili sağlık kuruluşları tarafından ilgililere verilmiş olsaydı, insanlık, AIDS felaketi ile karşı karşıya kalmazdı. İnsanlar, özellikle çocuklar ve gençler, gördüklerini taklit eder, öğrendiklerini yaparlar. Bu sebepten, genel ahlakın korunabilmesi için bütün fiillerin ve yayınların genel ahlaka uygun olması gerekir. Bunun için, genel ahlakı meydana getiren bütün ahlaki değerlerin caydırıcı hukuki yaptırımlarla korunmasına ihtiyaç vardır. Her devlet bunu sağlamaya çalışmaktadır.

 Merak, özenti ve taklit: İnsanların mutlu ya da mutsuz olmalarında büyük rol oynayan üç duygu; merak, özenti ve taklittir. Bu duygular yapıcı yönde, yani ahlaki değerlere uygun olarak kullanılırsa, insanlar başarılı ve mutlu; menfi istikamette, yani ahlaki değerlere aykırı olarak yönlendirilirse başarısız ve mutsuz olurlar. Merak, özenti ve taklit duygularının genel ahlaka aykırı olarak yönlendirilmesi, zararlı alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. O halde, insanın yönlendirilmesinde rol alan bütün çevrelerin bu duyguları her zaman ahlaki değerlere uygun olarak kullanmaları, fakat hiçbir zaman ahlaki değerlere aykırı kullanmamaları gerekir. Merak, özenti ve taklit duygularının genel ahlaka uygun olarak kullanılması, hem ahlaki değerlerin kullanılmasını, hem de insanın başarılı ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Çünkü o, gördüklerini taklit eder, öğrendiklerini yapar.

Boş zamanların değerlendirilmesi: İnsanları, bilhassa çocukları ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak için boş zamanların değerlendirilmesi şarttır. Bunun için her yerleşim biriminde ihtiyacı karşılayacak kadar park ve dinlenme yerleri oyun alanları, spor tesisleri yapılmalı, bölgenin özelliğine göre gençlerin ve mesleği olmayan yetişkinlerin meslek sahibi olmalarını sağlayacak bilgi ve beceri kursları ile öğrencilerin ve meslek sahiplerinin araştırma yapmalarına imkAn verecek kütüphaneler ve eğitim merkezleri açılmalıdır.

Başarılı ve mutlu olmak için: Beş duyumuzla çevremizi algılayıp zihnimizle idrak, idrak ettiklerimizi de dilimizle ifade ederiz. İster programlayalım, ister kendi haline bırakalım, zihnimiz programlarla ve hiç durmadan çalışır. Biz programlamazsak, zihnimiz dışarıdan aldığımız uyarılar ve mesajlarla programlanır. Başarılı ve mutlu olmak için yapmamız gereken şey, zihnimizi kendi haline bırakmayıp, temel değerlere göre ve zamanı değerlendirerek programlamaktır.

Not, Yeşilay arşivinden faydalandım.   Bu Haber 1696 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI