13 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Fındık ihracatı niye bu kadar arttı ki..
musakiroglu@mynet.com

Bu ara fındık ihracatı ile ilgili yapılan yıl sonu açıklaması çok dikkat çekti.

  

Açıklamalara göre 2010 yılı içinde fındık ihracatı artmış.

  

Hem de az buz değil yaklaşık yüzde otuz civarında bir artış olmuş ki bu çok önemli, çok kayda değer bir artış.

  

Açıklamayı yapan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Dursun Oğuz Gürsoy.

  

Sn. Gürsoy diyor ki; “2010 yılında Türkiye'den 252 bin 305 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirildi. Karşılığında ise 1 milyar 544 milyon 785 bin 708 dolar döviz girdisi sağlandı.”

  

Diğer taraftan Sn. Gürsoy; 2009 yılındaki fındık ihracatının 220 bin 986 ton olduğunu, buna karşılık ise  1 milyar 180 milyon 850 bin 305 dolar girdisi olduğunu belirterek; “2009 yılına göre 2010 yılında miktarda yüzde 28'e tekabül eden 31 bin 319 ton, değerde ise yüzde 30.81'e denk gelen 363 milyon 935 bin 403 dolar tutarında artış sağlandı” ifadelerinde bulunuyor.

  

Bu verilere göre 2010 yılında 252 bin 779 ton fındık ihraç eden ülkemiz 2002 yılından bu yana en fazla fındık ihracatını gerçekleştirmiş.

  

Yani Türkiye fındık ihracatında son sekiz yılın rekorunu kırmış.

  

***         ***       ***

 

Fındık ihracatında yaşanan bütün bu bilgiler güzel, sevindirici..

 

Ancak sevincin en kötüsü ‘kursakta kalanı'dır.

 

Acabola bu sene erişilen bu rakam korunabilecek, üzerine konup artırılabilecek mi?

 

Bunun cevabı 2010 yılında ihracatın neden böyle arttığında yatmaktadır.

 

 

Bu artışın sebebi düşük rekolte olamaz. Öyle ya geçen sene fındık rekoltesi öyle az bir rekolte değildi. Yaklaşık 600 bin tondu.

 

 

Konuyla ilgili görüştüğüm fındıkçı birkaç arkadaş iki görüş ileri sürdüler;

 

Bunlardan birincisi fındık üreten ülkelerde geçen sene fındık rekoltesinin düşük gerçekleşmesi..

 

 

İkinci görüş ise; hükümetin fındıkta uygulamaya soktuğu Yeni Strateji sonucu fiyatta bir istikrar oluştuğu, fındık ithalatçısı ülkelerin oluşan bu istikrarla birlikte Türkiye'den güvenle fındık aldıkları..

 

 

Eğer işin doğrusu birincisi ise, ihracatta yakaladığımız rekor sonucu oluşan sevincimiz kursağımızda kalır. Çünkü, bu ülkelerde gelecek yıllarda fındık rekoltesi yüksek olursa yine aynı tas, aynı tarak misali fındıkta sorunlar yeniden ortaya çıkar.

 

 

Ama yok doğrusu ikincisi ise; fındık yaşadığı onlarca yılın sorunlarından, yükünden kurtulmuş demektir. Bu da sevincimizin süreceği anlamına gelir.

 

 

Öyle ya hükümetin Yeni Fındık Stratejisi birkaç yıl için değil, bundan sonraki bütün yıllar için geçerli. Eğer ödün verilmez, bir sapma gerçekleşmezse devam edecektir.

Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Dursun Oğuz Gürsoy, fındıkta iki yıldır devlet desteklemesi olmadığı için fiyatların serbest piyasada oluşmasının sağlandığına ve oluşan fiyatların da üreticileri tatmin edecek seviyelerde bulunduğuna dikkat çekerek; “2010 yılında azımsanmayacak bir miktar olan 600 bin ton civarında bir rekolte gerçekleşti. Buna karşılık fiyatların düşmemesi çok sevindirici oldu. Bu durumun serbest piyasa şartlarının devam etmesi halinde 700-800 bin tonluk rekoltelerin gelecek yıllar için sorun olmaktan çıkacağı şeklindeki öngörülerinin ne denli isabetli olduğunu gösterdi.”

Sn. Gürsoy ve kendisi gibi düşünenler 2010 yılında haklı çıktılar.

Umarız bundan sonraki yıllarda da haklı çıkarlar.Bu Haber 2134 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI