15 Ocak 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde kullanımını önleyici faktörler
atakici52@hotmail.com

Madde kullanımını önleyici etkenler arasında önleyici güçlü ve pozitif aile bağlarının olması önemlidir. Aile üyelerinin birbirlerini yargılamadan, sözlerini bitinceye kadar dinlemeleri, problem yaşandığında birbirlerine destek olmaları( sorunu kişinin adına çözmek değil), günlerini nasıl geçirdiklerini paylaşarak hayatlarına ortak etmeleri güçlü ve pozitif, aile bağlarını destekler.

Ebeveynlerin çocukların hayatları ile ilgili olmaları, çocukların arkadaşlarından ve neler yaptıklarından haberdar olmaları, çocuklarının problemleri ile ilgilenmeleri önemlidir. Ayrıca aile içi kuralların açık olması ve herkesin bunlara uyması gibi etkili disiplin yöntemleri uygulanan aile sistemleri de önleyici rol oynamaktadır.  Çocuğun okulda başarılı olması, okul, kulüpleri gibi kurumlarla kurulmuş bir bağının olması, okulun sosyal faaliyetlerine katılması, uyuşturucu zararları ile ilgili doğru bilgilenmesi de önleyici faktörler arasında yer almaktadır. Okul da ya da başka bir faaliyet alanı ile ilgili sosyal aktiviteler, çocuğun kendini bir yere ait hissetmesini ve kendini değerli hissetmesini sağlayacaktır.  Çocuklarının madde hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ve onları bilgilendirmek için uygun zaman ve ortamlar oluşturulmalıdır. Bilgilendirme yaparken bir kere konuşmanın yeterli olmayacağı unutulmamalıdır

Risk oluşturan etkenler: Ailede ruhsal  sorunları ya da bağımlılığı olan bir ebeveynin bulunması madde kullanmaya başlamada önemli bir risk faktörüdür. Bu birey uygun olmayan bir model oluşturmanın dışında aile içindeki sağlıklı iletişimi bozarak ailede dengesizliğe yol açabilir. Tutarsız, aşırı kontrolcü, ya da aşırı ilgisiz aile tutumları, şiddet içeren davranışların aile içinde sık olması, doğru olmayan yetiştirme yollarının uygulanması, ebeveyn-çocuk arasında bağlanma ve ilgi eksikliği de aileye bağlı risk etkenleri arasındadır. Çocuğun sınıfta aşırı utangaç olması, kolay arkadaş edinememesi ya da sık sık şiddet içeren davranışlar sergilemesi, okul başarısında düşüş, bir arkadaş grubuna girme, ‘'hayır'' diyebilme, problemlerle başa çıkabilme gibi sosyal becerilerin yokluğu ya da zayıf olması da risk faktörlerindendir.

Başkalarını rahatsız etmek, canını yakmak, zor kullanarak istediklerini elde etmek gibi''sapkın'' davranışlar sergileyen, alkol ve madde kullanan ya da kullanılmasına olumlu yaklaşan kişilerle arkadaşlık etmesi, onlar tarafından kabul edilmek için onların normlarına uyması da arkadaş grubuna bağlı risk faktörleri olarak öne çıkmaktadır. Gazete ve televizyonda bilinçsizce gösterilen ve uyuşturucuyu onaylar tarzdaki haberler de çocukların kafasını karıştırdığından risk faktörleri olarak sayılmaktadır. MADDEYE BAŞLAMA NEDENLERİ: Bu alanda yapılan çalışmalarda kişinin madde kullanmaya başlamasının başta gelen nedenin merak olduğu belirlenmiştir. Herkes önce bu maddeleri kullandıklarında ne gibi deneyimler yaşayacaklarını merak eder. Madde kullanmaya başlamadaki bir diğer önemli neden de kişinin yaşadığı problemlere çözüm yolu arayışı ve sorunlarından kaçmak için madde kullanmasıdır. Maddenin etkisinde iken yaşadığı problemleri ve sıkıntıları unutan kişiler bunu bir çözüm yolu olarak görebilmektedirler. Yeşilay arşivimden faydalandım.Bu Haber 1716 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI