18 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bakan Çubukçu, 'yardım şovu'nu yasakladı
musakiroglu@mynet.com

Biri bir sene önce, biri de Cumartesi günü yazdığım iki yazıda okullarda yardım adı altında yapılan yanlışa dikkat çekmiştim.

 

Cumartesi günü “Sizin yaptığınız yardım gözünüze girsin” başlığı adı altında yazdığım yazımın bir bölümünde konuyla ilgili olarak bakın aynen şunları söylemiştim:

 

………………….

 

“Dünkü gazetemizde Akkuş'ta okul çocuklarına yapılan bir yardımdan söz ediliyordu.

Habere göre; Akkuş'taki sağlık çalışanları kendi aralarında topladıkları paralarla potin almışlar. Bunları ailesinin maddi durumu yetersiz ilköğretim okulu çocuklarına dağıtmışlar.

 

Haberle ilgili resimde ise iki kişi potin verilen bir kız öğrenciyi aralarına almış, öyle bir poz vermişler ki..

 

Resmi görür görmez benim sinirlerim tepeme çıktı, başladım içten içe beddua etmeye.

 

Kime mi? Yardım yapıyorum, adı altında gidip yardım verirken resim çektirenlere..

 

Ya da bu yardımları dağıtmakla görevli kimler varsa onlara.

 

Sizde hiç mi insaf yok.. Hiç mi vicdan yok.. Hiç mi anlayış, izan yok..

 

Yardım verilen insanı böyle çıkarıp orta yerde deşifre etmek ne demektir, hiç mi düşünmezsiniz?

 

Böyle bir durumun insan onuruyla oynamanın en kötüsü olduğunu hiç mi bilmezsiniz?

 

İstanbul'dan bilmem nerelerden topladıkları yardımları getirip öğrencilere törenle bol bol resim çektirerek, kameralar karşısında bol bol poz vererek dağıtanlar için daha önce yazdığım yazıda bu konuya yine değinmiştim. Milli Eğitim Bakanlığı'nın dikkatini çekmiş, bu yardımların okullarda değil, tespit edilen öğrencilerin evinde fark ettirilmeden dağıtılması gerektiğini söylemiştim.

 

Ama tam tersi oldu. Herkesin gözünün içine soka sıka yardım yapılmaya devam edildi.

 

Burada şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu şekilde yapılan böylesi yardımlar sonucu çocukların onurlarıyla çok insafsızca, çok vicdansızca oynanıyor.

 

Yalnız şunun altını çizerek belirteyim, dünyanın en onursuz insanları işte bu yardımları böyle yapan insanlardır.

 

 “Kim ki bile bile, göz göre göre başkasının onuruyla oynar, o aslında kendisi onursuzdur.” denilirken işte bu kişiler ifade edilmiştir.

 

Eğer böyle çocukların üzerinden ‘şirin görünmek', ‘iyi insan' rollerine girmek için yardım yapmayı sürdürecekseniz bırakın yapmayın. Kimsenin sizin gibi riyakarların yardımına ihtiyacı yok.

 

Sizin yaptığınız yardım gözünüze girsin.

 

Bu arada Sayın valimize seslenmek istiyorum:

 

 “Sayın Valim, bu tip yardımları incelemeye aldırınız. Eğer yardım gelirse Milli Eğitim'de ilgili bir komisyona teslim edilsin. Bu komisyon tespit edilen öğrencilere okulda değil de daha uygun bir yerde ya da evinde yardımı teslim etsin. Artık çocukların onuruyla böyle acımasızca oynanıp durulmasın.”

 

İşte aynen böyle yazmış, bu tür yardım adı altındaki ikiyüzlülüklere dikkat çekmiş, feryat etmiştim.

 

****************       ***************

 

Bu yazım sonrasında Türkiye Gazetesi'nde çıkan bir haber içime su serpti, müjde gibi geldi bana. Sanki Milli Eğitim Bakanı Sn. Nimet Çubukçu feryadımı duymuş, okullarda şova dönüşen yardımları yasaklamış.

 

Haberde aynen şunlar yazılı:

 

 

Çubukçu yardım şovuna yasak getiriyor 

 

Türkiye Gazetesi-15 Ocak 2011  

 

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, fakir öğrencilere yapılacak kılık-kıyafet yardımlarına yeni kurallar getirildiğini söyledi. Bakan Çubukçu, okullarda ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere hayır yapan vatandaşların yanlarına çocukları alarak fotoğraf çektirip basına verdiğini, bu durumun çocuklar üzerinde olumsuz etkiye sebep olduğunu kaydetti. Çubukçu, “Herkesin gözü önünde yapılan hayır işlerinin çocuklar arasında zengin çocuk, fakir çocuk ayırımına yol açacağı kesin. Bu tür görüntüler, çocuklar ve aileleri için rencide edici ve onur kırıcı sonuçlara sebep olabilir” dedi.

 

ARTIK GİZLİ YAPILACAK

 

Bu tür görüntüler ve haberlerle zaman zaman karşılaştığını hatırlatan Çubukçu, “Talimat verdim, şimdi bir genelge hazırlanıyor. Bundan sonra okullarda özellikle bu tip hayır işleri yapılırken, herkesin içinde çocuklar deşifre edilerek değil, gizli şekilde özellikle çocukların evlerine kimseye haber vermeden ulaştırılmasını istedim, bunun için okul yönetimleri ve muhtarlar da aracı olacak” diye konuştu.

 

ÇOCUKLAR RENCİDE EDİLİYOR

 

 

Çocukların okuldaki arkadaşlarının yanında rencide edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Çubukçu, şöyle konuştu: “Hayır ve yardım yapanların çocukların onurunu koruması gerekir. Bu durumda olan çocukta eziklik ortaya çıkmaması, kendini diğer arkadaşlarından farklı hissetmemesi gerekir. Buna kesinlikle uyulmasını istiyorum Okullardaki bu tür görüntüler yasaklanacak. Aksi durumda bu tür görsel yanları olan yardımların yardım yapanın egosunu tatmin etmekten başka bir maksadı olmaz.”

 

*****************         ***************

 

Şimdi artık sıra Bakan'ın bu talimatının bütün Türkiye'de, bütün okullarda uygulanmasında.

 

Umarım, tez elden uygulama devreye girer, yardım adı altındaki bu kepazelik, bu ikiyüzlülük son bulur.Bu Haber 2205 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI