18 Ocak 2011 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Döner Çeşme Meydanı
Emekli Bankacı, Gazeteci-Şair ve Yazar

Yaşı 75 ve onun üzerinde olan eski Ünyeliler, bir zamanlar kentin en popüler ticari işletmelerinin çevresinde toplandığı “DÖNER ÇEŞME MEYDANI”nı iyi bilirler.

İşte: Ünye'nin tanınmış ailelerinden OSMAN AĞA ZADE, MEHMET HİLMİ ve Mahtumları M.BAHATTİN ve M.NURETTİN beylere ait, (Şimdiki TOPÇU DONDURMASI'nın bulunduğu bina) halkımızın her türlü ihtiyacına cevap veren GÜNDOĞDU MAĞAZASI.

İşte: Burunucu eşrafından, merhum Muhsin YILDIZ'ın çalıştırdığı YILDIZ MAĞAZASI (Bu bina yıkıldı ve yeri Meydana dahil oldu)

İşte: Uzun Osmanlar'ın o görkemli taş binasının altında, Singer Kumpanyası Bayii ve çeşitli ihtiyaç maddeleri satan, Ünye eşrafından ULEMAOĞLU Abdulkadir AYALP beyefendi ve diğer işyerleri.

İşte: Şimdilerde Kabayel İş Hanı olarak faaliyet gösteren binanın eski sahibi, Makaracılar diye ünlü Rıza Günal'ın kardeşi ve rahmetli Sedat GÜNAL'ın amcasına ait dükkan.

İşte: Tacülbat Beyler.

İşte: Reiszade İbrahim Hakkı Bey'in ticarethanesi (Bu dükkAn sonradan rahmetli Mahmut KUŞÇALI'ya satılmıştır) –Mahmut YILMAZ.

İşte: Fırıncı Mehmet ÇOLAK ve nalburiye tüccari Mahmut Bey.

İşte: Rahmetli Senayi ve Mete YAZICI beylerin babası, Seyit yazıcızade Rasim Efendi.

İşte: Emekli Öğretmen, rahmetli Mehmet Arif ÖZTÜRK Bey. Ve diğer iş adamlarımıza ait ticarethaneler.

Meydanın hemen yakınında, KAPAN diye isimlendirdiğimiz, ahşaptan yapılmış çevresi açık, üstü kapalı, bitişiğinde Kasap dükkAnları olan bir alışveriş mekAnı vardı. Adil KARADUMAN, Göçmen Akif, Co Hasan, (x)

Burası belediye'ye aitti.

Kapan dahiline sığmayan esnaf ve köylerden gelen satıcılar, Döner Çeşme'nin çevresinde sergi açarlar ve müşterilerine sunarlardı.

Eski Büyükcami, önünde, Çarşamba günleri sergi açıp, dokuduğu peştemalları müşterilerine satan babaannem ile 1942-1944 yılları arasında, bu meydandaki satıcılardan GIDIK'la ( küçük sepet) çok Kiraz ve Yumurta almıştık.

Çapulacılar arastasına açılan YENİCE SOKAK'ta bu meydana bakardı. Rahmetli Hüsrev YÜRÜR Beyefendi'nin işlettiği ( Şimdi Osmanlı Mutfağı olan bina) Deniz Yolları Acentasıda buradaydı.

Meydana ismini veren DÖNER ÇEŞME kare prizma şeklinde idi.

1930 lu yıllarda KELLEROĞLU M.BAHAEDDİN BEY'in yayınladığı ‘RESİMLİ ÜNYE REHBERİ'nde  bu çeşmeli Fotoğrafı vardır. Ünye'nin ilk fotoğrafçısı babam Ahmet Hüseyin ŞEN tarafından çekilen bu fotoğrafı aşağıya alıyorum.

Seneler sonra bu çeşme, Belediye tarafından buradan kaldırıldı.

Yıllar sonra kadirbilir Ünyeliler, buraya ÜNYE TAŞI'ndan halen kullanılmakta olan ve üzerinde ANNELERİMİZE yazılı çeşmeyi yaptırdılar.

Şimdilerde ise; gönlü halkımıza ve güzel Ünye'mize hizmet etmek aşkıyla dolu, değerli hemşerilerimiz, Prof.Dr. Sait KAPICIOĞLU, buraya hiçbir karşılık gözetmeden, kendi olanaklarıyla, Meydanın ismine yakışır tarzda, biri büyük ikisi küçük, mermer küreleri su tazyikiyle dönen çeşmeler yaptırdı.

Çokta güzel olan bu yapıtlar, her görenin takdirini kazanmakta.

Meydana konan banklara oturup, TOPÇU'nun meşhur dondurmasından yiyerek, o güzelim küreleri ve şırıl şırıl akan suları izlemek bir ömre bedel.

Tebrikler KAPICIOĞLU, eserinle ne kadar onurlansan  yeridir.

Şehirler güzeli bizim Ünye'ye ne yakışmaz ki…Bu Haber 3061 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI