22 Ocak 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde kullanımı
atakici52@hotmail.com

Madde kullanmaya başlama nedenlerinden biri de beğeni toplamaktır. Özellikle erginlik döneminde arkadaşlıklar ve gruplar büyük önem kazandığından, arkadaşlarının beğenisini kazanmak, grup tarafından kabul edilmek, onların dikkatini çekmek, bir gruba ait olmak için ve eğlenmek için madde kullanmaya başlanabilmektedir. Ayrıca arkadaş baskısına''hayır'' deme becerisine sahip olamayan kişiler maddeye arkadaşlarının baskısı ile başlayabilmektedirler.

Madde kullanan kişiyi nasıl anlayabilirsiniz? Bir kişinin madde kullanıp kullanmadığını anlamanın en kesin yöntemi idrar ve kıl testleridir. Ancak madde kullanan bir gençten hemen kıl ya da idrar örneği istemek doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bunun yerine davranışsal bir takım ipuçlarından yararlanabiliriz. Madde kullanmaya başlayan bir genç derste dikkatini yoğunlaştırmada güçlük çeker. Okuldaki arkadaş grubu değişebilir. Derslerde hafif uyku, halsiz ve yorgun gözükebilir.  Kendisine olan özeni azabilir. Çevre ve arkadaşları eski önemlerini yitirebilirler.

 Sözel iletişiminde farklılaşma gözlenebilir. Eskiye oranla daha içine kapalı ya da daha sinirli olabilir. Devamsızlığın artması ya da notların belirgin bir biçimde düşmesi de gencin madde kullanmaya başladığına dair bir ipucu olabilir. Çocukların ne gibi arkadaş gruplarında yer aldığını bilmek, grupların davranış kalıplarından haberdar olmak ipucu verebilir.

Çocuğun eski arkadaş grubundan uzaklaşarak okuldan kaçma, şiddet uygulamak, alkol madde kullanmak gibi riskli davranışlar sergileyen bir grupla ilişki kurmaya başlaması da ipucu niteliğindedir.

Öğrencilerin madde kullanmasını önlemek için neler yapılabilir? Mesleğiniz öğretmenlik, ama siz aynı zamanda anne, baba, eş ve kendi anne babanızın çocuğusunuz. Maddelerle ilgili bilgilendirme yaparken öğretmenlik rolünüz kadar diğer rollerinizde hatırlamanızda önemlidir. Tüm bu rolleri ‘'iyi oynayarak'' model Olabilirsiniz. İyi öğretmen olmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Öğrencileriniz sizi sigara içerken görmemeli, küçük yaştaki öğrenciler davranışlarınızı örnek alabilirler.

Unutmayın; herhangi bir maddeye bağımlılık, bir başkasının kullanımını kolaylaştırır. Onu dinleyin. Eğer sizinle konuşmak istediği sırada bir işle meşgulseniz işinize ara verin, göz kontağı kurun. Söylediği şeyleri doğru anladığınızdan emin olmak için sorular sorun. Sorular anlattığı şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için değil, ona dinlenildiğini hissettirmek için sorulmuş olsun. Maddeler ve bağımlılık hakkında öğrenmesine yardım etmek onu bilgilere boğmak anlamına gelmemelidir. Çocuğun yaşına uygun bilgileri, ihtiyacı olduğu kadar vermek doğru olacaktır. Israrla başa çıkması için onlara''hayır'' demeyi öğretmemiz gerekli. Önemli olan nokta verdiği kararlarda arkadaş grubunun baskısının nasıl rol oynadığını ve sadece bu baskıya göre karar verdiğinde olumsuz sonuçlar yaşabileceğini fark etmesidir.

 Hayır, teşekkür ederim'' cümlesini ısrarla karşılaştığında birkaç kere tekrarlanması; bahane uydurmasını; atlatmayı; konu değiştirmeyi, ortamdan uzaklaşmak gibi yöntemleri denemesini teşvik edebilirsiniz. İstediğiniz gibi davranmadığında bu sizi kızdırabilir. Çocuğu yaptığı davranışla ilgili hemen yargılamayın! Bu davranışının başka ne gibi nedenleri olabileceğini düşünün.                     Not. Yeşilay arşivinden yararlandımBu Haber 1563 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI