24 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Genel seçim öncesi ilk ayrıntılar..
musakiroglu@mynet.com

Henüz, yaklaşan havasını hissetmemiş olduğumdan mıdır ya da işin çok başındayız diye ilgi alanıma almadığımdan mıdır nedir genel seçim atmosferine girmişiz de haberim yokmuş.

 

 Haziran ayının 12'sinde yapılmasına kesin gözüyle bakılan genel seçimlerin parti içi aday adayı istifaları gerçekleşti.

 

Bu istifalar her seçim öncesinde olan rutin bir durumdur. Öyle çok öne çıkmaz, kamuoyunun çok dikkatini çekmez.

 

Asıl bundan sonra işin heyecanlı kısmı başlar. Aday adaylarının partisinden seçilebilir bir yerden sıraya girmek için verdiği mücadele nerdeyse bir seçim boyunca verilen mücadeleye denktir.

 

Ünye'den ilk istifayı MHP Ünye İlçe Başkanı Sn. Nedim Can gerçekleştirdi. Dolayısıyla sıraya girme mücadelesini Ünye'de ilk başlatan da Sn. Can oldu.

 

Sonra CHP İlçe Başkanı Sn. İrfan Yıldız Beşlioğlu istifa etti. O da çalışmaya başladı.

 

Ünye'de bunların dışında partilerinden aday adayı olan var mı?

 

Süreç devam ediyor. Aday adayı olmak, açıklama yapmak için zamanını bekleyenler vardır, olacaktır.

 

Ancak; dün akşam bizim Saraçlı'dan komşumuz ve akrabam olan çok eski bir ülkücü ve partisinin Ünye'de ilçe başkanlığını yapmış, seçimlerde aday olmuş Sn. Yılmaz Berberoğlu aradı telefonda. 

 

Sn. Yılmaz Berberoğlu, önümüzdeki genel seçimlerde Ordu'dan milletvekili olmak için aday adayı olduğunu belirtti.

 

MHP, 1980 kıyımı sonrasında yeniden mücadeleye hazırlanıyorken henüz güçsüz olduğu şartlarda omuz verenlerin başında Yılmaz Berberoğlu da bütün fedakarlığı ile yer almıştı.

 

Bu yüzden Sn. Berberoğlu'nu ülkücü camia ve Ordu ili geneli MHP'liler çok iyi tanırlar diye düşünüyorum. Bu durum, sıralamada lehine ne kadar etkili olur bilemem ama siyasette pek olmayan ahde vefa zaman zaman da olsa görülmüştür.

 

MHP'de durum böyleyken CHP'de ne oluyor?

 

Sn. Beşlioğlu'nun aday adayı olmasının ardından başka kimler aday adayı olacak diye bekleniyor. Sn. Osman Yurt'tan bir hareket gözleniyor ama şu anda adı var, hareket yok..

 

Tabi CHP'de ön seçimden de bahsediliyor. Dolayısıyla aday adayı olmak isteyenler delege hesabı da yapmak zorundalar.

 

Ayrıca Sn. Kılıçdaroğlu 29 Ocak'ta Ordu'ya geliyor. Bu ziyarette Ordu Belediye Başkanı Sn. Seyit Torun CHP'ye katılacak, bu partiden milletvekili adayı yapılacakmış, öyle söyleniyor. Bu da önemli bir ayrıntı. CHP Ordu'da yeniden dizayn edilebilir.

 

AK Parti ne yapıyor?

 

Görebildiğim kadarıyla mevcut milletvekili Sn. Mustafa Hamarat bu seçimde yeniden aday olma düşüncesinde. Gerek kamuoyuna gerekse yakın çevresinin ifadelerine bakılırsa Sn. Hamarat'ın durumu garanti görülüyor.

 

Sn. Hamarat, kendi doğal siyasi bölgesinde beklenmedik performansı sonucu arkasıyla - önüyle bütün bölgede kendini saydırdı, sevdirdi. Ve Ak Parti'nin Ordu milletvekilleri arasında karne notu en yüksek milletvekili olduğunu 12 Eylül referandumu sonuçlarıyla ortaya koydu.

 

Milletvekilliği listesinde sırası ne olur? Bunu partisi bilir, değerlendirir. Ancak gerek partililer gerekse kamuoyunun sesine bakılırsa Sn. Hamarat Ordu'dan birinci, olmadı ikinci sıradan gösterilir diye bekleniyor.

 

Yaklaşan genel seçimler öncesinde şimdilik gözlenen ve öne çıkan ayrıntılar böyle.

 

Atmosfer ısındıkça, yeni yeni gelişmeler ve ayrıntıları zaman zaman siz okurlarımla paylaşmayı sürdüreceğim.Bu Haber 2880 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI