25 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Eleştiri bizi kamçılar, motive eder"
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz Cumartesi günü AK Parti Ordu Milletvekili Sn. Mustafa Hamarat, Ünye basınındaki köşe yazarları ve televizyon program yapımcılarıyla bir araya geldi.

 

Benim, özrümü belirterek katılamadığım toplantıda Sn. Hamarat, Araştırmacı Gazeteci arkadaşımız Emekli Tarih Öğretmeni Sn. Aynur Tan'ın yaptığı bir açıklama üzerine eleştiri konusunda siyasetçilerden duymaya pek alışık olmadığımız bir değerlendirmede bulunmuş.

 

Diyor ki Sn. Hamarat; “Bizleri tabii ki eleştireceksiniz. Bizler de herkes gibi hata yapabiliriz. Sizlerin haklı eleştirileri bizleri kamçılayacak, daha doğru ve güzeli yapma yolunda motive edecektir.''

 

Eleştiriye tahammül göstermek, ders çıkarmak, motive olmak herkes için çok önemlidir. Hele de siyasetçi için çok daha önemlidir.

 

Ama bizim siyasetçilerimizin hiç sevmediği, değil bir cümlesini bir kelimesini bile duymak istemedikleri şey eleştiridir.

 

Sn. Hamarat'la geçtiğimiz hafta Ünye'de bulunduğu sırada oturup, bir süre karşılıklı görüş alışverişi yapma fırsatım oldu.

 

Mustafa Bey'i; artık genel seçim kokusunun yayılmaya başlandığı şu günlerde bir hayli rahat gördüm.

 

Aslında bu dönemler milletvekilleri için kasvetli dönemlerdir. Kafalarında hep “Acaba iyi bir yerden yeniden sıraya konacak mıyım? Acaba önümüzdeki dönemde milletvekili olabilecek miyim? soruları endişeyle karışık cevap bulunmaya çalışılan “kurşun ağırlığı”ndaki sorulardır onlar için.

 

Ancak; Sn. Hamarat bana farklı bir ruh ve yüz ifadesi sundu. Ruhunun derinliklerinden yüzüne yansıyan görüntülerde hiçbir endişesinin olmadığını gözlemlediğimi düşünüyorum.

 

Böyle seçim önceleri konuştuğum/görüştüğüm milletvekillerinin hemen hepsi yüzlerine yansıyan ‘Acaba..” endişesindeki titreklikle “Musa Bey, durumu nasıl buluyorsun? Kamuoyunda durum ne görülüyor?” diye sorarlar. Güzel şeyler duymak isterler hep.

 

İşte böylesi sorular soran bir milletvekili olmaktan uzaktı Sn. Hamarat. Rahattı, kendinden ziyadesiyle emindi.

 

Söylediği bir cümle çok dikkatimi çekti: “Herkesi istisnasız dinledim, her eleştiriye kulak verdim. Siyaset dersimi halkın içinde çalıştım, orada öğrendim. Yapılması tartışma konusu olan hizmetlerden değil, yapılma ihtimali yüksek hizmetlerden yola çıktım. Ayrım yapmaksızın her tarafa hizmet verilmesi için çaba sarfettim.”

 

Bu sözler güzel, doğru sözler. Ama sözün doğru olmasından, güzel olmasından daha da önemlisi bunun hayatta uygulanıp uygulanmadığıdır.

 

Mustafa Bey, bu sözlerinde ne kadar samimi?

 

Ya da şöyle söyleyeyim; geçen üç buçuk yıl zarfında Mustafa Bey bu sözlerinde samimi olduğunu, siyasi duruşunda ne kadar göstermiş, ispatlamıştır?

 

Sn. Vekilimize görüşmemiz sırasında şunları söyledim:

“Görebildiğim kadarıyla siz, siyaseti akıl ve doğru ilişkiler üzerinde götürmeyi becerdiniz.

Ayrıca, siyasetçinin en akılsızı olan ‘BEN' diyenlerin safında pek olmadınız diye görüyorum.

Siyasi büyüklerinizle işbirliği yapmada, dengeli ilişkiler kurmada, onlardan destek ve güç almada akıllı davrandınız.

Bunları sizin lehinize olumlu puan olarak değerlendiriyorum.”

 

Geçende aramızda farklı partilerden insanların olduğu bir ortamda sohbet ediyorken konu AK Parti'nin Ünye'den kimi aday gösterebileceği üzerine yorum yapmaya dayandı.

 

Eski tüfek bir Doğru Yol Partili dedi ki; “AK Parti'nin adaya ihtiyacı yok ki; tek başına Hamarat Ünye, Akkuş, Çaybaşı, İkizce bölgesini omuzlamış götürüyor. Hatta Fatsa ve Ordu bölgesinin sorunlarını bile yüklenmekten yüksünmüyor baksanıza basın öyle yazıyor.”

 

Eğer basının yazdığı doğru kabul edilir, insanların ekserisi bu Eski Doğru Yol'cu gibi düşünürse AK Parti neden başka bir aday arasın ki..Bu Haber 2571 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI