27 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Numan Bey en zorunu seçti
musakiroglu@mynet.com

Numan Kurtulmuş yabancımız değil Ünyeli hemşerimiz. Aidiyeti itibariyle parçamız, bir tarafımız. 

 

 

Kendisini gerek şahsi yönüyle gerekse toplumsal yönüyle geliştirmiş.. Akademik olarak da Prof. Dr. payesine yükselmiş Sn. Kurtulmuş aynı zamanda siyasete soyunmuş birikimli bir hemşerimiz.

 

 

Sn. Kurtulmuş; siyasete girdiğinde ve AK Parti'den kendisine 'bize katıl' teklifi yapıldığında, ulusal basındaki yorumlarda 'AK Parti'ye katılırsa Tayyip'ten sonra Başbakan' olarak görülmüş.. Siyasetteki yeri daha işin başında BAŞBAKAN olarak biçilmiş birisi. 

 

 

Ancak, Numan Bey, AK Parti'nin kendisine yaptığı teklife olumsuz yaklaştı. Çünkü kafasında Saadet Partisi'nin başına geçmek vardı.

 

 

İşte bu düşüncesine giden yolda AK Parti'nin teklifi Sn. Kurtulmuş için fırsat doğurdu.

 

 

Ve Erbakan Hoca böyle bir değeri başkasının değil, kendisinin yanında görmek, değerlendirmek adına Numan Bey'i partisinin başına Genel Başkan olarak uygun gördü.

 

 

SP Genel Başkanlığı'na seçilen Numan Bey, Ünyeli hemşerileri arasında heyecana yol açtı.

 

 

Ünyeli hemşerileri "Sıra Başbakan çıkarmaya geldi" düşüncesiyle kendisini yakından izlemeye başladılar.

 

 

SP Genel Başkanlığı'na seçilmesinin ardından Ünye'ye gelen Sn. Kurtulmuş için düzenlenen Belediye Sineması'ndaki salon toplantısında büyük bir izdiham ve coşku yaşandı.

 

Bir grup arkadaş biz de o toplantıya gittik, yer bulamadık ve ayakta bir saate yakın Numan Bey'in konuşmasını

dinledik.

 

 

Konuşma bitip salondan çıkınca bir pastanede oturduk, siyasette ilk konuşmasını dinlediğimiz Numan Bey'i değerlendirdik.

 

 

O anda 15 kişi falandık ve çeşitli partilere mensup bir gruptuk.

 

 

Hemen herkesin, hemşerileri Numan Bey'i beğendiklerini, yanlış yapmadığı takdirde siyasette ilerleyeceğini,

Ünye'den başbakan çıkarmanın hayal olmadığını söylediklerine şahit oldum.

 

 

Sonra, Numan Bey SP Genel Başkanı yerel seçimlere katıldı.

 

 

Daha çok yeni ve ilk seçim tecrübesi olduğu halde partisinin oyunun yüzde 400'ler nispetinde artırmayı başardı.

 

 

Bu seçim sonucu Numan Bey'in yapılacak ilk genel seçimde parlamentoya gireceğinin çok önemli bir göstergesi oldu.

 

 

Sonra bir şeyler oldu. SP'de ikilik doğdu; Numancılar, Erbakancılar ayrı cephelere savruldu.

 

 

Numan Kurtulmuş taraftarları Erbakancıları "vesayetçilikle" suçladı. Erbakancılar ise Kurtulmuşçuları, köklerinden kopmakla, 28 Şubatçılarla işbirliği yapmakla suçladı.

 

 

Gelinen noktada Sn. Numan Kurtulmuş SP'den koptu, yeni bir siyasi parti kurdu.

 

 

SP Genel başkanı olarak yerel seçimlerin startını ilk memleketi Ünye'de veren Sn. Kurtulmuş, yeni kurduğu HAS Parti ile katılacağı ilk seçimin startını da yine memleketi Ünye'den verdi.

 

 

Şimdi gelelim asıl konuya; Sn. Kurtulmuş'un memleketi Ünye'deki önceki durumunu ve bugünkü durumunu yakından izleyen birisi olarak geldiği nokta nedir ona bakalım.

 

 

Dün Meydan'a mitingi izlemeye gittim. Polis çitleri ile çevrilen asıl miting alanı ile çitin dışında kalan serbest alanda iki farklı izleyici grubu vardı.

 

 

Çitin içine girenlerin büyük çoğunluğu Has Parti'nin Ünye, Fatsa, Ordu teşkilatlarındaki yöneticiler ve onların yakınları ile Numan Bey'in yakınları akrabaları olduğu görülüyordu.

 

 

Çitin dışında kalan ve sayıları çitin içindekilerden iki-üç kat daha kalabalık olanlar ise farklı partilere mensup olan ve her siyasi lideri dinleyip takip edenlerle, hemşerileri Numan Beyi merak eden Ünyelilerden oluşuyordu.

 

 

Şimdi geriye doğru bakalım ve Numan Bey geçen iki-üç yıllık siyasi liderliği sırasında ne yapmış, ilerlemiş mi, gerilemiş mi onu değerlendirelim.

 

 

Bunun için bir tek şey söyleyeceğim; Numan Bey SP Genel Başkanı olarak ilk geldiğinde ve Belediye Sineması'nda yaptığı konuşmasında kendisini dinleyenlerden, bir sonraki gün seçime gidilse % 90'ından oy alırdı.

 

 

Dünkü Meydan'a baktım, Numan Bey; HAS Parti Genel Başkanı olarak geldiği memleketi Ünye'de bu sefer o ilk coşkuyu göremedi.

 

 

 Meydan'da gerek çit içinde gerekse çitin dışında kendisini dinleyenlerde destekten çok "Numan Bey siyasette en zoru, hatta imkansızı seçti" yorumlarıyla değerlendirildi.

 

Ne dersiniz, Ünye'nin başbakan çıkarma umudu suya mı düştü…Bu Haber 2767 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ÜNYELİLER BİRLİKTE OLAMADI Tarih : 6 Şubat 2011 / Pazar Üye Adı :recep korkmaz
Her lafın başında ben olsaydım bizden biri olsydı mutlaka en iyi biz yapardık. Bizden biriolsaydı mutlaka arkasında dururduk. Yanlış yapmasına müsade etmezdik. Her şart ve koşulda beraber olur yanlışları düzeltmek için mücadele ederdik deriz. Gene yanlış yaptık bizden birini ve ülkemiz için gerekli olan birini sadece kendi aramızda eleştirerek işin kolay tarafını seçtik. İş işten geçmiş değil , nerede olduğmuz değil nereye varmak istediğimizin hesabını yapalım..
Başlık : HEMŞERİMİZ Tarih : 31 Ocak 2011 / Pazar Üye Adı :AYHAN
NUMAN BEYE ÜNYEDE İLGİNİN ARTACAĞINA İNANIYORUM CUMHURİYET MEYDANI VE ÜNYELİ ESNAFLAR BUNU GÖSTERDİ YALNIZ YAZIDA KARADENİZİN EN BÜYÜK MEYDANI İLE ÜNYE BELEDİYE SİNAMASI KIYASLANMASINI ANLAMIŞ DEĞİLİM
Başlık : sandik vicdani Tarih : 28 Ocak 2011 / Pazar Üye Adı :cenk karamahmutoglu
sevgili yazarin yazi ve yorumlarina katiliyorum. Sayin Kurtulmus ve has parti hakkinda.tabii ki genel baskan en zorunu secmis gibi gözüküyor.Ancak bu hükümete karsi öyle miting alaninin icine girip , has partiyi desteklemek,hemsehrimize sevgi gösterisinde bulunmak...Biraz zor degil mi? Bunun yardimi var, mahrum birakmasi var..milletimiz sandikta vicdaniyla bas basa kalip , sayin hemsehrimiz hakkinda kararini verecektir.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI