29 Ocak 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde kullanımı
atakici52@hotmail.com

En sevdiğimiz şeylerden biri kendi geçmişimizden bahsetmek: Deneyimlerinizi çocuklarla paylaşmanız önemli, ancak bunu nasihat tarzında yaptığınızda karşınızdaki kişinin iletişim kanalları kapanıyor ve iletişiminiz daha başlamadan bitmiş oluyor.

Tehdit ise sadece o an için çocuğu korkutur; ama uzun vadede etkili olamaz. Söylediğiniz olumsuz sonuç gerçekleşmediğinde zamanla yaptığınız her türlü uyarının ciddiye alınma olasılığı azalmaktadır. Hayatı hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Ancak bunun yolu sorgulama, hesap sorma şeklinde olmamalı. Eğer o anda size cevap vermiyorsa''şu anda konuşmaya çok hazır değilsin; ama istediğin zaman ben seni dinlemeye hazırım'' şeklinde karşılık vermeniz kendisiyle ilgilendiğinizi anlamasını sağlayacaktır. Çocuk zaman geçtikçe sizinle iletişim kurmak isteyecektir. Çocuk size bir probleminden bahsettiğinde hemen etiket koymak yerine onu dinleyin. O anda ne hissediyor, ne yaşamış, neye ihtiyacı var, bunları anlamaya çalışın. Yapılmaması gereken bir şeyi yapmış olsa bile bunu ahlak dersi verir tarzda değil; yaptığının olumsuz sonuçlarının, nelere yol açtığını lisanı usulle anlatmanız gerekmektedir. Siz kendinizi düşünün, biri size emir verdiğinde ya da o tarzda konuştuğunuzda neler hissediyorsunuz? Çocuktan bir şey istediğinizde bunun sebebini çocuğa da anlatmanız sizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Problemi küçüksemek problemin daha da büyümesine yol açacağından bu alanda yapabileceklerinizi öğrenip konuya hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Önyargılar iletişiminizi bloke eder, önyargılarınızın farkına varın ve onlarla ilgili gerçek bilgiler edinin.  Değerli öğretmenler, okulda sigara içen bir öğrenci yakaladığınızda, gerilimi azaltın. Gerilimi azaltmak için ''Hangi sigarayı içiyorsun?''Ne zamandır içiyorsun? gibi sorular sorun. Kuralları hatırlatın. Biliyorsun okulda içmek yasak''kuralları hatırlatırken''ben söylemiyorum bunları, yönetmelikte öyle yazıyor biliyorsun, o yüzden benimle çatışmaya girme! Gibi sözler söyleyebilirsiniz.

Kararın sorumluluğunu ona verin.  Paketi bana verebilirsin ya da içebilirsin, ama kuralları biliyorsun karar senin,''diyerek sorumluluğu ona bıraktığınızı vurgulayın.

MADDE KULLANAN ÇOCUĞA YAKLAŞIM: Kendinizi hazır hissetmeden ona yaklaşmayın. Öfke duyabilirsiniz, tıpkı diğer duygular gibi öfke duymak da doğal bir tepkidir. Ancak bunun çocuğa yansıması onda anlaşılmadığı duygusunu uyandıracağından ve iletişimin kesilmesine neden olacağından sakinleşmek için yollar aramanız yerinde olacaktır.  Madde kullanan bir öğrenci ile konuşurken öncelikle ona destek ve yardımcı olmak olduğunu vurgulayın. Her zaman onun yanında olacağınızı hatırlatın. Kendinizi onun yerine koymayı deneyerek onun düşünce, yaşantı ve korkularını anlamaya çalışın. Öğrenciyi etkilemekten kaçının, çünkü''kullanıcı''olarak etkilenen öğrenciye yaklaşmak çok zordur. Önyargılarınızın farkına varın, böylece iletişimi aksatma olasılığını azaltırsınız.

NOT: Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 2688 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI