31 Ocak 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
“Ordu’da hesaplar CHP üzerinden yapılacak”
musakiroglu@mynet.com

Yaklaşık üç ay önce CHP Ordu Milletvekili Sn. Rahmi Güner'le gazete büromuzda sohbet etme fırsatım oldu.

O gün dinlediğim Güner'den sonra, “Eğer önümüzdeki seçimde CHP Ordu'da bir değişikliğe gitmez, yine 1. sıraya Sn. Rahmi Güner'i koyarsa AK Parti 6 milletvekilinden 5'ni garanti eder. Geri kalan 1 milletvekilliği için de AK Parti, CHP ve MHP yarışır” diye düşünmüştüm.

Hatta bu düşüncemi zaman zaman gerek CHP'lilerle gerekse diğer parti ileri gelenleri ile de paylaşmıştım.

Ancak; Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan olması ile birlikte süreç içinde anlaşıldı ki Sn. Kılıçdaroğlu CHP'ye katabileceği bütün herkesi, en sonuncu insan bile dışarıda bırakmadan partide toplamaya çalışıyor.. Partisini olabildiğince büyütmek istiyor.

Bunun için de Ordu'da en başta Ordu Belediye Başkanı DSP'li Sn. Seyit Torun'un CHP'ye katılmasının sağlanması Kılıçdaroğlu'nun bu düşüncesi açısından çok önemli görülüyordu.

Seyit Torun adı her ne kadar Ordu'da siyasi olarak güçlü ise de, ülke genelinde de Eskişehir Belediye Başkanı Sn. Yılmaz Büyükerşen'le birlikte solda sembol adlar olarak tanınıyor. Bu nedenle Sn. Kılıçdaroğlu genelbaşkan seçildiği ilk günkü açıklamasında bu iki ada vurgu yapmış, kendilerini CHP'de görmek istediğini söylemişti.

Sn. Torun geçtiğimiz hafta ortalarında DSP'den istifa ettiğini, hafta sonunda da Sn. Kılıçdaroğlu'nun Ordu ziyaretinde CHP'ye katılacağını söyledi.

Enteresandır, Sn. Torun'un CHP'ye katılacağını açıklaması ile birlikte CHP'de birden durum değişikliği ortaya çıktı. Örneğin; hafta sonu Ordu'ya gelecek olan Sn. Kılıçdaroğlu için, daha önce olduğu gibi Ünye'den geçerken selamlama konuşması üzerinden program yapılması düşünülürken, ilçe teşkilatı birden miting yapma kararı aldı.

2007 yılındaki genel seçimlerde Deniz Baykal'ın gelip meydan mitingi yapmadığı Ünye'de CHP, henüz daha seçim atmosferi ısınmadan, vatandaşlar henüz alana inme eğilimine girmeden meydan mitingi düzenledi.

Cumartesi günü daha miting başlamadan meydanı baştan sona sağından solundan turladım, mitinge gelenlerin profillerini gözden geçirdim, çıktım. Sn. Kılıçdaroğlu geldikten sonra tekrar gittim, konuşmasını dinledim.

1980 darbesinin ardından siyasi hayatına geri dönen CHP'nin Ünye'deki meydan mitinglerinin diyebilirim hepsini gözlemleme fırsatım olmuştur. Geçmişteki mitinglerinin hemen hepsinde emeklilerin, çalışan işçi ve memurların, şehirli kadınların ve öğrenci gençliğin yüzdesi büyük olurdu.

Cumartesi günkü CHP mitinginde ise belde ve köylerden gelen vatandaşların, mahalle sakinlerinin ve esnafın yüzdesinin büyük olduğunu gördüm.

Bir de henüz siyasi atmosferin ısınmadığı, seçim ateşinin yükselmediği işin başında bulunduğumuz şu sıralarda mitinge katılanların sayısı da fena değildi.

Bu da gösteriyor ki; Türkiye genelini bilmem ama CHP Ordu'daki rüzgarını ve iddiasını artırmış. Bu rüzgar Kemal Kılıçdaroğlu ile genelde başlayan rüzgarken, şimdi de Ordu için önemli bir ad olan Seyit Torun'la artamaya başladı. Ünye mitingi ise; daha dün bir-bugün iki bunun ilk göstergesi oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü eski siyasetçi bir grup arkadaşla Ordu'daydık. Ordu'da siyasetin nabzını iyi tutan bir büyüğümüzle sohbet ettik. Ordu'da önümüzdeki seçimde ne olur? diye sorduk kendisine?

Dedi ki; “Daha bu hafta başına kadar Ordu'da AK Parti 5, CHP ya da MHP 1 olurdu. Ama durum değişti. Seyit Torun'un CHP'ye katılması ile birlikte partiler bütün hesaplarını CHP üzerinden yapacaktır. Dolayısıyla AK Parti olsun, CHP olsun, MHP olsun milletvekili adaylarını belirlerken Seyit Torun faktörünü hesap ederek hareket edeceklerdir. Örneğin; Yeni durumla birlikte Ordu merkezdeki mevcut iki AK Partili milletvekilinin sıraya konması zorlaştı. Bu sefer Seyit Torun'un karşısına güçlü aday olarak Ayşe Bahar Çebi''nin konacağı konuşulmaya başlandı.

Görünen o ki; Seyit Torun aday yapılırsa CHP'nin 2 milletvekilliği garanti. AK Parti'nin ise 3 milletvekilliği garanti görünüyor. Geri kalan 1 milletvekilliğini ise AK Parti, CHP ya da MHP alır.”

Daha seçime çok var. Bugünden güçlü tahminler yapılması çok isabet kaydetmeyebilir.

Ancak; görünen o ki Ordu'da bu seçimde Seyit Torun faktörü şu anda birinci faktör haline geldi. Bakalım önümüzdeki süreçte bu faktörün önüne başka faktör ya da faktörler geçebilecek mi? Örneğin, Başbakan'ın Mart ayında Ordu'da havaalanı temeli atması havayı ne kadar değiştirir?

Geçtiğimiz hafta başında genel seçimlerle ilgili ilkyazımı yazmış, bundan böyle gelişmeleri, gelişmelerle ilgili ayrıntıları zaman zaman değineceğimi belirtmiştim.

Buna mukabil geçtiğimiz hafta Ünye'ye gelen HAS Parti Genel Başkanı Sn. Numan Kurtulmuş'un Ünye'deki mitingini değerlendirmiştim. Bu üçüncü yazımda da Seyit Torun faktörüne değindim, değerlendirmede bulundum.

Durum ve gelişmelere göre seçim öncesi yeni yazı ve yorumlarda buluşmak üzere..Bu Haber 2451 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI