1 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bölgemizde kalp rahatsızlığı 30’lu yaşlara mı düşmüş?
musakiroglu@mynet.com

Hamur işi gıdalarla ve kırmızı etle beslenme oranı yüksekliğinin kalp krizi riskini artırdığı belirtilerek; bu şekilde beslenen Karadenizlilerin kalp rahatsızlıklarına daha fazla yakalandığına dikkat çekilmiş.

 

Konuya dikkat çeken; Ordu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Sn. Kaptanı Derya Tayfur.

 

Sn. Tayfur diyor ki; "Karadeniz Bölgesi'nin kalp ve damar hastalıkları yönünden riskli bir bölge oldu. Ayrıca, eskiden kalp rahatsızlığı yaşlı hastalığı olarak bilinirdi. Şimdi hasta yaşı 30'lara kadar düştü."

 

Günümüzde kalp rahatsızlığının sebepleri o kadar konuşuluyor, o kadar yazılıp söyleniyor ki, bilinmedik bir şey kalmadı artık.

 

Özellikle son 20-25 yıldır doktorlar “Ne yersek damarlarımız tıkanır.. Kalbimiz yorulur, hasta oluruz” konusunda nerdeyse 24 saat bilgi veriyorlar.

 

Örneğin diyorlar ki; “Hamur işi yiyeceklerden uzak durun, kırmızı eti en yağsız kısmından çok az tüketin. Bol - bol sebze yiyin, balık yiyin.”

 

Şimdi bu bilgilerden hareketle bölgemizi tahlil edelim.

 

Bir kere bölgemiz tahıl yetiştiren bir bölge değil. Öyleyse hamur işi yiyecek kültürü İç Anadolu gibi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi yüksek olmamalı.

 

Aksine bölgemiz 4 mevsim yeşil sebzenin eksik olmadığı, yemekte sebze kültürünün yüksek olduğu bir bölge.

 

Ayrıca bölgemizde hayvan besiciliği diğer bölgelerimizden daha azdır. Dolayısıyla kırmızı etle beslenme oranımız da diğer bölgelerimizden daha düşük olmalıdır diye düşünüyorum.

 

Kaldı ki bölgemiz balığın en çok tüketildiği bir bölgedir. Mevsimi gelince hamsi en ucuz ve en kıymetli besin olarak iki üç ay boyunca sofralarımızın baş tacı olur.

 

Bütün bunlara ilave bir de fındığımız vardır, “Hani reklamlarda kolesterolü düşürür, kalbe iyi gelir” diye reklamı yapılan fındık.

 

Dolayısıyla biz Karadenizliler diğer bölgelere göre daha fazla sebze ile beslenir, balık tüketir, fındık yeriz.

 

Peki nasıl oluyor da bizim bölgemizde kalp hastalıkları artıyor, işin çok daha kötüsü hastalık 30'lu yaşlara kadar iniyor?

Bir yerde bir eksiklik, bir yanlışlık var.

 

Ya biz Karadenizliler bilindiği gibi genelde sebze ile beslenmiyor, balık tüketmiyor, fındık yemiyoruz.. Bunların yerine hamur işi tüketiyor, kırmızı eti bol yiyor, o yüzden kalp hastası oluyoruz.

 

Ya da Karadeniz Bölgesi'nin öyle açıklandığı gibi kalp hastalıkları yönünden riskli bir bölge olduğu bilgisinde bir terslik var.

 

Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili araştırmaları vardır. Bu işin doğrusunun bilinmesi, bölge insanının hastalık konusunda doğru yol izleyebilmesi için bu araştırma sonuçlarından hareketle bölgemizin durumunun açıklığa kavuşmasını talep ediyoruz.

 

Bölgemizin milletvekilleri gerek kalp rahatsızlıkları gerekse diğer hayati derecesi önemli olan hastalıklarla ilgili olarak bölge halkımızı bilgilendirmelidirler.

 

Bilgilenmek bilinçlenmeyi, bilinçlenme ise doğru hareket etmeyi sağlar.

 

Kaldı ki sağlıkçılar, doktorlar ve ilgililer tarafından yapılan açıklamaların da öyle sırf kuru bilgi notu yerine sayısal bilgilerle ifade edilmesi gerekir.

 

Hangi hastalıklar önceki yıllara göre yüzde kaç oranında artmış, bunun yaşlara göre dağılımı nasıl olmuş vb. bilgileri sayılarla anlatırlarsa daha gerçekçi, daha inandırıcı olacaklardır.

 

Yoksa insanın aklına “Acaba..” soruları takılıyor.Bu Haber 2639 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI