4 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ahmet Çamyar neden istifa etmedi?
musakiroglu@mynet.com

Önce MHP Ünye İlçe Başkanı Sn. Nedim Can, ardından da CHP Ünye İlçe Başkanı Sn. İrfan Yıldız Beşlioğlu milletvekili aday adayı olabilmek için yasa gereği partilerinin ilçe başkanlığından istifa ettiler. 

 İlçemizdeki partilerden Meclis'te bulunan 3'ünden muhalefetteki ikisinin başkanı istifa edince gözler doğal olarak AK Parti İlçe Başkanı Sn. Ahmet Çamyar'a çevrildi.

 Kamuoyunda “Muhalefet partilerinin ilçe başkanları milletvekili olmak üzere istifa ettiklerine göre, iktidar partisinin ilçe başkanı Ahmet Çamyar da haydi haydi istifa eder, aday olur” benzeri sözler dolaşmaya başladı.

 Ancak istifa süresi doldu, Sn. Çamyar istifa edip milletvekili aday adayı olma yoluna gitmedi.

 İstifa süresinin bitmesinin ardından bir süre sonra Ahmet Başkan'a neden istifa edip milletvekili aday adayı olmadığını sordum.

 Sn. Çamyar öylesine anlam dolu, öylesine sorumluluk örneği gösteren sözler etti ki, bunları kamuoyuyla paylaşmadan geçmek haksızlık olurdu.

 Bir kere Ahmet Başkan'ın şu sözlerini çok beğendim. “Ben ilçe başkanlığı görevini milletvekilliğine giden yolda bir fırsat ve basamak olarak görmeyeceğim. Eğer bu görevde üstüme düşen işlerin altından kalkar, Ünye'ye hizmet gelmesinde gerekli aracılığı layıkıyla yerine getirebilirsem o günkü durumda bakar değerlendirir, kararımı o zaman veririm. Şimdilik hizmet görevim ve süreç devam ediyor.”

 Bu açıklama; bir insanın mantık sınırları içinde kalarak, somut ölçüler çerçevesinde durum değerlendirmesi yapmasına çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

 Aslında her seçim öncesi milletvekili aday adaylığı sürecinde gözler il ve ilçelerdeki teşkilat başkanlarına çevrilir. İnsanlar, etraflarında, milletvekilliğini en çok bu başkanlara, ayrıca mevcut belediye başkanlarına yakıştırırlar. Ya da milletvekilliğine giden yolda onların daha avantajlı olduğunu düşünür, onlardan adaylık hareketi beklerler.

 İşte bu beklentiye Sn. Ahmet Çamyar kısaca; ‘Önce üstüme düşen işlerin altından kalkayım, hizmet akışını layıkıyla gerçekleştireyim, sonra bakarız' diye cevap vererek önündeki işine baktığını dile getirdi.

 Sn. Çamyar görüşmemiz sırasında bir de; başkan olduktan sonraki süreçte arkadaşlarıyla birlikte; AK Parti Genel Sekreteri Ünye'nin hamisi Sn. İdris Naim Şahin başta olmak üzere, bölge milletvekilleri, belediye başkanları ve il genel meclisi üyeleri ile en yakın mesafeden birlikte çalışmak için teşkilat içindeki taşları yerine oturtmada başarılı olduklarına dikkat çekerek; “Bunun sonucu olarak son yıllarda Ünye'mize ve bölgemize çok ciddi seviyede hizmet akışı başladı. Hazır tam taşlar yerine oturmuş, ard arda hizmet almaya başlamışken bunun önünün kesilmesine yol açabilecek her davranışı yanlış bulurum. Buna milletvekilliği için istifa da dahil” ifadelerinde bulundu.

 Çamyar sohbetimiz sırasında, milletvekilliği aday adayı olmak üzere partilerinin ilçe başkanlığından istifa eden Sn. Can ve Sn. Beşlioğlu'na “Ben Ahmet Çamyar olarak.. İktidar partisi ilçe başkanı olarak bu ifadelerde bulundum. Kendimle ilgili konuştum. Sn. Başkanların kararlarına saygı duyuyorum, kendilerine başarılar diliyorum” diyerek bir de incelik gösterdi.

 Ben, daha önce birkaç yazımda ilçe başkanlığı sırasında Sn. Çamyar'ın bazı çalışmalarını ifade etmiş, başarılı bir ilçe başkanı profili çizdiğine dikkat çekmiştim.

 Bu tespitlerimde yanılmadığımı görüyorum. Eğer şu anda Sn. Çamyar'ın yerinde aynı başarıyı gösteren bir başka ilçe başkanı olsaydı çoktan uçmuş, istifa etmiş, aday adayı müracaatını yapmıştı.

 Ama mantıklı olanlar, sorumluluk örneği gösterenler öyle yapmıyor. Sn. Çamyar gibi yerinde duruyor.. İşine bakıyor, taşı yerine iyice oturtmaya çalışıyor.

 Adaylık mı..? Sırası da geldiğinde o zaten kendini gösteriyor. Bu Haber 2992 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI