11 Şubat 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı(2)
atakici52@hotmail.com

Maddenin etkisi altında düşünme, hareket etme gibi mekanizmalarında yavaşlama olduğundan sağlıklı tepki veremez. Bu yüzden madde etkisindeki öğrenci ile konuşmaya çalışmak yerine onu sessiz ve sakin bir ortama götürerek kendine gelmesini sağlamak gerekir.

Kendine zarar verme olasılığına karşı onu yalnız bırakmamanız yerinde olacaktır. Yaptığını tek bir nedene bağlamak yerine kedinizi onun yerine koyarak neler yaşıyor olabileceğini ve duygularını anlamaya çalışmak çocuğa ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Madde kullanan çocuğun ailesine yaklaşım…

Eğer sadece şüpheleniyorsanız aile ile görüşmeden önce kuşkularınızı destekleyecek bilgiler edinin. Onlarla özel bir konuda görüşmek istediğinizi ve mutlaka gelmeleri gerektiğini dile getirin. Şüphelerinizi ve endişelerinizi anlatarak ev içindeki davranışları ve arkadaşları ile ilgili aileden bilgi alın. Ailenin bu konuda verebileceği tepki büyük bir paniğe ya da öfkeye kapılmak olabilir. Çünkü ne yapacaklarını ve nereye başvuracaklarını bilmemektedirler. Hayal kırıklığı yaşıyorlardır. Onları konu hakkında bilgilendirmek, destek olmak ve yardım alabilecekleri yerlere yönlendirmek gerekir. Aile ile ilişkiyi kesmemek önemlidir. Aile bunu inkâr edebilir. Böyle durumlarda ısrarcı olmayın, konuşmayı bir başka zamanda tekrarlamak üzere erteleyin. Böylece aileye konuyu tekrar düşünmeleri için zaman tanımış olursunuz.

 

Acil durumlar…

Madde kullanan kişilerde acil müdahale gerektiren durumlar Meydana gelebilir.  Bu durumda önemli olan sizin soğukkanlılığınızı korumanızdır. Bağımlıyı sakinleştirmeye ve oyna güven vermeye çalışın. Ortamı sakinleştirmek için ışıkları ve gürültüyü azaltın. Eğer bilincini kaybetmemişse yan yatırın ve soluk aldığından emin olun. Gerginlik hali ya da tepkisizliği devam ederse acil servisi( 112) arayın. Kullandığı ilaçları, maddeyi ya da tozları toplayın ve doktoruna verin. Bu çocuğa doğru müdahale yapılmasını sağlayacaktır… Çocuğun ailesine haber verin. Bu anlattıklarım, madde bağımlısına yardım etmek durumuyla karşılaşan herkes için gereklidir.

 

Önleme, ama nasıl?

Madde kullanımını önleyici çalışmaların amaçları, toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmamasını sağlamak, bağımlılığın gelişimini önlemek, bu maddelerin oluşturduğu bireysel ve toplumsal problemleri engellemek ve toplumda sağlıklı davranışların gelişmesini sağlamaktır. Bunu yaparken farklı yaş grubundaki kişilere farklı yaklaşmak gerekmektedir. OKUL ÖNCESİ DÖNEM: Bu yaştaki çocuklar madde kullanıcıları değillerdir ve konular hakkında bilgi vermek gereksizdir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan bahsedilebilir. Bu dönemdeki onaylamalarınızın büyük ödül değeri taşımaktadır ve öğrettiğiniz şeyler sorgulamadan kabul edilir. Bu nedenle alkol ve sigara kullanmanız onların da bunu yapabileceği yönünde bir mesaj vermiş olur. Davranışlarınızı model aldıkları için onların önünde alkol ya da sigara içmek gibi alışkanlıklarınızı sergilememeye, özen gösterin. Bu Haber 2165 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI