5 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Akçay’daki santral ne kadar tehlikeli?
musakiroglu@mynet.com

 

Akçay'da inşaatı süren santralle ilgili olarak kamuoyunda bir sürü iddia var. Bu iddiaların bir kısmı santralin lehinde iken büyük bir kısmı santralin aleyhindeki iddialar.

 Lehine olan iddialara ve ayrıca santral ilgililerin verdiği bilgiye bakılırsa santral; çevre ve canlı sağlığı açısından minimum derecede zararı olan en temiz santral. Ayrıca bölgede yaşanan elektrik sıkıntısına karşı çok önemli bir üretim kaynağı olması hasebiyle başta üretimlerinde elektrik kullanan fabrikalar olmak üzere işyerleri ve elektrikli ev aletleri için Akçay'daki santral çok önemli. Tabi, yarattığı istihdam ve ekonomiye katkısı herkese malum.

 Ancak; santralin çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı tehlikeye işaret ederek aleyhinde olan ve  tepki gösteren kişi, grup ve çevreler ki bunların sayısı ve iddia boyutları her geçen gün artarak genişliyor.. Bunlar, bölgede çok değerli bir yerde, en verimli alanlara etki edecek bir noktada kurulan santral inşaatının bir an önce durdurulması ve yapılmamasından yanalar.

 Santralin aleyhinde olan bu kesim aslında ta işin başından beri mücadelelerini sürdürüyorlar.

 Akçay'daki santralle ilgili olarak gazetemiz bürosuna da çok sayıda ziyaret oluyor. Bu ziyaretler genellikle santrale tepki gösteren kesimler tarafından yapılan ziyaretler.

Ayrıca beni de gerek Samsun'dan gerek Terme'den gerekse Ünye'den arayan ve santralle ilgili kaygılarını ifade eden çok sayıda çevre gönüllüsü oldu. Düşüncelerini ifade ettiler.

 Biz yayın kuruluşu olarak işin başından beri bu santrali izliyoruz. Yayın politikamızın özünü oluşturan “Var olana var; yok olana yok” deme prensibinden hareketle santral meselesine, önyargıların dışında bakmaya özen gösteriyoruz.

 Yaklaşık iki sene önce, Akçay'da doğalgazdan elektrik üretecek santral kurulacağını haber yapmamızın ardından “Doğalgaz Çevrim Santrali” ile ilgili çok sayıda bilgi edindik, makaleler okuduk.

 Bütün bu makalelerden; doğalgazın fosil olarak en temiz yakıt olduğunu, bu nedenle doğalgaz çevrim santrallerinin atmosfere çok düşük miktarlarda zararlı gaz bıraktığı bilgisini edindik.

 Ancak, santralin aleyhine olanları dinlediğimizde ise öyle olmadığı, atmosfere bırakılacak gazlarla olsun, denize bırakılacak soğutma suyu ile olsun santralin zararlı olduğu iddialarında ısrarlı olduklarını anlıyoruz.

 3 Şubat Perşembe günü santrali yaptıran OMV'nin daveti üzerine Samsun'daki bir toplantıya katıldık. Toplantı, OMV firmasının 19 Mayıs Üniversitesi işbirliği ile “Enerji Bilimleri” konulu araştırma projelerine sponsor olacağını belirten bilgilendirme toplantısıydı.

 Toplantıda sorular bölümüne geçildiğinde bazı katılımcılar ısrarla Akçay'daki santralin zararlarına dikkat çekerek, OMV'nin bu tür desteklerle kendisini şirin göstermeye çalıştığını iddia ettiler.

 Şunu bir kez daha belirtelim, bizim araştırmalarımıza göre Akçay'daki santralin çevre ve canlı sağlığına verdiği zarar çok düşük. Bunun yanında ise sanayinin can damarı elektrik üretimine, istihdam ve ekonomiye katkıları itibariyle de son derece yararlı bir işletme. Bu fikrimizi bunların aksi ispatlanana kadar koruyacağız.

 Ancak, bu ara bir şey daha yapacağız. Türkiye'de daha önce kurulan Kırklareli Hamitabat, İstanbul Ambarlı, Bursa, Adapazarı ve İzmir doğalgaz santrallerinin bulunduğu bölgelerdeki durumlarını araştıracağız. Kurulduklarından bugüne buralarda ne kadar zararlı olmuşlar, insanların tepkileri nedir? Bunları öğrenerek okurlarımızla ve kamuoyu ile paylaşacağız.

 Daha sonra ise, Ünye'de bir anket düzenleyip Ünyelilerin Akçay'daki santrale bakışlarının ne olduğunu istatistiki bilgilerle ortaya çıkartacağız.

 Bütün bunları niçin yapıyoruz? Akçay'daki santral şehir merkezi olarak en çok Ünye'ye yakın. Ünye şehir merkezinin bittiği nokta ile santral kurulan alan arası         3,5. km. Bu santral eğer zarar verecekse en çok Ünye'ye, bizlere zarar verecektir. Bu nedenle işin aslının ortaya çıkartılması en çok biz Ünyelileri ilgilendirmektedir.

 Bu sorumluluğun idraki içinde Medya Ajans Yayın Grubu olarak her türlü ön yargıdan uzak durarak santral konusunu bütün ayrıntıları ile araştıracak, sizlerle paylaşacağız.Bu Haber 2251 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI