9 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
OSB sahilden uzak tutulmalı, neden?
musakiroglu@mynet.com

Dünkü; “OSB için Cevizdere bölgesi ne kadar uygun?” başlığı altında yazdığım yazım, Ünye Organize Sanayi Bölgesi için aranan yer çalışmalarına projeksiyon tutmak üzere yazılmış bir yazıydı.

 Yazımda, Cevizdere bölgesi gibi dere kenarı, su havzası, tarım arazisi, turizm sahası özelliği olan yerleri OSB için göstermeye kalkışmanın gereksiz zaman ve enerji kaybına yol açacağını, bunun örneğinin geçmişte yaşandığını söyledim.

 Bu nedenle de organize sanayi bölgesinin iç kısımlarda, özellikle de duble yol yatırım programına alınan Ünye-Akkuş yolu güzergahında kurulmasının önemine dikkat çektim.

 Yazımı okuyan Ünye'de sivil toplum teşkilatlarından birinin yöneticisi telefon açtı, hal hatırdan sonra “Ne o, anlaşılan iç bölgede yerin var. Yerinin kıymeti artsın diye mi organize sanayi iç bölgelerde kurulsun istiyorsun” dedi.

 Ben de; oralarda bir karış yerimin olmadığını, eğer bulursa kendisine vereceğimi söyledim.

 Enteresandır, 7-8 sene önce Ünye Niksar yolunun duble yol olarak yapılmasında ısrar eden yazılarım ve Medya Ajans yayın grubu tarafından bu konuyla ilgili yürüttüğümüz kampanya sırasında da böyle bir yakıştırma ile karşı karşıya kalmıştım. O sırada da Ünye Akkuş yolu üzerinde yerimin olduğu söylenmiş, gerek tapu dairesinde gerekse yol güzergahında adıma böyle bir yer var mı diye araştırma yapılmıştı.

 Böyle bir yerin olmadığını görünce de bizzat işin içinde olan birisi gelmiş, olayı anlatıp özür dilemişti.

 Organize sanayi bölgesi yeri ile ilgili yazımdan dolayı şimdi yine, oralarda yerimin olup olmadığı sorgulanmaya başlandı anlaşılan.

 Neyse, hani derler ya insan insanın aynasıdır diye. Bazıları için ayna görevi yapıyorum demek ki..

 Organize sanayi bölgesi sahilde neden kurulmamalı? Ben daha önce birkaç kez yazdım Ünye Fatsa arası, Ünye Terme arası bundan 30 yıl önce bomboştu. Şimdi bakın, bu şehirlerin arası kapandı. Bu üç  şehir tek bir şehir olmaya doğru gidiyor. Ömrü olan görür 30 sene sonra bu üç şehir birleşip büyük bir şehir halini alacak.

 Organize sanayi bölgelerine gelince; bu bölgeler öyle az buz yeri değil kurulduğu alan itibariyle bir şehir kadar alanı kaplıyorlar.

 Peki sahile, sahile yakın bir bölgeye yapılacak organize sanayi bölgesi çok geçmeden, böyle hızla büyüyen şehir içinde kalmayacak mı? O zaman denmeyecek mi ki; “Şehir içinde böyle koskoca sanayi bölgesi olmaz, kaldırılsın.”

 Örneğin; Ünye Küçük Sanayi Sitesi 1985'te yapılırken şehir dışında bir bölgedeydi, şimdi nerde? Şehir içinde sıkışıp kalmadı mı? Şu anda ayrıca, ‘sanayi sitesi buradan kaldırılsın' sözleri konuşulmaya başlamadı mı?

 Bazılarına göre doğru, bazılarına göre yanlış olabilir. Ama ben ısrarla sahil bölgesine, şehrin büyüme alanı içine organize sanayi bölgesi kurulmasın, içerlerde bir yerlere kurulsun düşüncesindeyim.

 Diğer taraftan bir şeye daha dikkat çekmek istiyorum. OSB içinde yatırım yapmak isteyen müteşebbis öncelikle buradaki arsa fiyatını sorar. Arsa ucuzsa yatırım yapmayı düşünür. Ama arsa fiyatı pahalıysa, bu fiyatın üreteceği ürünün maliyetine olumsuz etki yapacağı, rekabet gücünü zayıflatacağı endişesiyle buraya yatırım yapmaktan kaçınır.

 Arsası pahalı olduğu için yatırımcı gelmeyen, ya da dolması zorlaşan organize sanayi bölgesi olmaktansa iç bölgelerde daha ucuza yer satın alıp, yatırımcıya düşük, cazip fiyatlarla arsa sunmak daha doğru değil mi?

 Organize sanayi bölgesi yapmak önemlidir ama asıl önemlisi bu bölgeyi en kısa zaman içinde yatırımcıyla doldurmaktır.

 Ünye Organize Sanayi Bölgesi'ne yer ararken bu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir.

 Son olarak tekrar ediyorum; ben sözümdeyim eğer Ünye Akkuş arasında ister yol boyu olsun isterse yol ardı, eğer bir karış yerim bulunursa bana telefon açan (adını şimdilik açıklamak istemiyorum) o sivil toplum temsilcisine bağışlayacağım.Bu Haber 2353 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI