11 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu, Ünye Havaalanı'nın gazabına uğradı.. (2)
musakiroglu@mynet.com

 

Ordu, 1991'lerden bu yana bir sevda peşinde koşuyor.. Feryat ediyor.. Sesini duyurmaya.. Sevdasına kavuşmaya çalışıyor. Bu sevdanın adı ise ORGİ Havaalanı..

 Bazılarına göre bu sevda hayali bir masal. Bazılarına göre hayati bir gerçek.

  Ancak ben Ordu'nun havaalanı sevdasına başka bir noktadan bakmak istiyorum.

 Havaalanları biliyorsunuz dünyada olsun ülkemizde olsun daha çok bölgesel düşünülüp öyle inşa ediliyor.

  İlimiz Ordu da bu gerçeğin çok iyi farkında.. Biliyor ki, tek Ordu merkezi için havaalanı yapılmaz.

  Peki, ne olur ya da nasıl olmalıdır?

 O zaman olaya Samsun'la birlikte bakılacak, Ordu ile Samsun'un ortalarında bir yerde havaalanı yapılacak

 İşte bu gerçekten hareketle daha Samsun-Çarşamba havaalanı piyasada yokken, böyle bir havaalanının esamisi bile okunmuyorken 1989 yılında Ünye'de havaalanı inşaatı başlatıldı.

 Yapılan bu havaalanı Ordu ile Samsun'un orta noktasında her iki ile yaklaşık aynı mesafede bir yerde başlamıştı.

 Ama Ordu bu işi kabullenmedi. Perde gerisinden siyasetçileriyle, perde önünden kamuoyuyla sürekli takoz oldu. Ünye'deki havaalanı inşaatını durdurmaya çalıştı.

 Hiç unutmam, o sırada Ordu'da katıldığım bir toplantıda konu gündeme getirildiğinde, “Ünye'ye bu havaalanını ne Samsun yedirir, ne de Ordu” denilmişti.

 Öyle gözleri kararmış, Ünye Havaalanı inşaatına öylesine düşmanlıkla dolmuşlardı ki, benim orada olduğumu bile bile ve de gözlerimin içine baka baka bu sözleri söylemişlerdi.

 Nitekim Ordulular, Samsunlularla bir oldular Ünye'ye havaalanı yapılması yerine Çarşamba'ya yapılmasını sağladılar.

 Kendi ilçesi Ünye'de, havaalanı yapılmasını engelleyenlerin içinde yer alan Ordu, tuttu bir süre sonra Giresun'la anlaştı, ORGİ adı altında bir havaalanı çalışması başlattı.

 Düşünebiliyor musun Ünye'ye havaalanı yapılmasın diye film üstüne film çeviren Ordu önce Samsun'la işbirliği yaptı, sonra da yıllardır çekişip, tartıştığı Giresun'la..

 Ancak gelinen noktada bakın ne oluyor? Bir zamanlar Ünye'ye havaalanı yaptırmamak için işbirliği yaptığı Samsunlular bugün Ordu'da ORGİ Havaalanı yapılmasın diye mücadele ediyorlar. Neden? Kendi havaalanlarının yolcu kapasitesi düşer, hareketi zayıflar, küçülür diye.

 Yaa.. Eloğlu işte böyle yapar Sevgili Ordu, değerli vilayetimiz, il merkezimiz. Anladın mı şimdi?

 Senin, işbirliği yaptığın Samsun bak ne yaptı görüyorsun değil mi? Kendi ilçesi Çarşamba'ya havaalanı yaptı, orayı kullanıyor. Sense kendi ilçen Ünye'ye yapılmasın diye her türlü fırıldağı çevirdin.

 Valla, bizim için hiç sorun değil. Çünkü Ünye, Çarşamba Havaalanı'na yarım saat mesafede.. Gidip, binip uçuyoruz.

 Sevgili vilayetim, peki sen ne yapıyorsun? Görüldüğü gibi bulunduğun yerde debelenip duruyorsun.

 Düşün, bak anlarsın niye böyle olduğunu.. Çünkü yanlış yaptın ve sırf Ünye'de olmasın diye yanı başında yapılacak havaalanına engel oldun.

Ve sonuçta da Ünye Havaalanı'nın gazabına uğradın. Çırpınıp duruyorsun.

 Ordu ve Ordulular olarak siz bu kafayla gitmeye devam ederseniz, böyle benmerkezciliğinizi bütün şiddetiyle sürdürürseniz daha çok çırpınır, debelenir, gazaba uğrarsınız.                                                           

 Benden hatırlatması.

 NOT: Yukarıdaki yazımı 2010 yılının Temmuz ayında yazmışım. Bugün tekrar koydum?

 Niye derseniz.. Ordu'da önümüzdeki Mart ayında temeli atılacak denilen Ordu Havaalanı için 2 bin lira ödenek ayrıldığını öğrendim. Ama Çarşamba Havaalanı ilavelerinin yapımı ve Trabzon Havaalanı'nın büyütülmesi için bütçeye 5 milyon civarında para konulmuş.

 Bunun üzerine Temmuz ayında yazdığım yukarıdaki yazı geldi aklıma, tekrar siz okurlarımla paylaşmak istedim.

 Sürekli Ünye ile mücadele içinde olan Ordu'nun asıl hangi güçlerin altında ezildiğini görmesi gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek istedim.

 Ordu; eğer büyümek, gelişmek istiyorsa.. Kendini engelleyen diğer bölge güçleriyle daha güçlü mücadele etmekten yanaysa başta en büyük ilçesi olan Ünye ile ve diğer 17 ilçesi ile et kemik misali birleşmek, böyle hareket etmek zorunda.

 Aksi takdirde resmen il gibi görünür, ama Samsun ile Trabzon'un ilçesi gibi kalır, ezilir, büzülür.

 Bu yazım Ordulu hemşerilerimi kızdırabilir. Ama kızmasınlar, artık duygularıyla hareket etmesinler, mantıklı düşünsünler.    Bu Haber 2131 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI