12 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordulular ‘gaz’ı ‘goz’ anlamışlar..
musakiroglu@mynet.com

Perşembe günkü yazım, geçtiğimiz Pazar günü Ordu'da yaşanan ve Ünyespor taraftarlarını taşıyan otobüse saldırı üzerineydi.

Yazımın başlığı “Saldırgan Ordulular neyin beslemesi?” idi.

Ordulu hemşerilerim bu başlığa alınmışlar; kendilerine ‘besleme' denmesine içerlemişler.

İnsaf, yazımın neresinde Ordulular için ‘besleme' denilmiş ki..

Eğer bir insan karar vermiş, ‘gaz'ı ‘goz' diye anlamakta şartlanmışsa ne yaparsan yap değiştiremezsin.

Besleme; Kirayla, parayla, ya da üç beş kuruş menfaat sunularak kullanılan insanlara denir.

Benim yazımın neresinde Ordulular için böyle bir yakıştırma var.

Kaldı ki benim günlük hayatımda böyle bir kabalık, yakışıksız söz söylediğime şahit olan var mıdır?

Ben “Saldırgan Ordulular neyin beslemesi?” derken bir noktaya özellikle dikkat çekmek için bu ifadeyi kullandım.

Bu tür saldırganlıkların gıdalandığı, beslendiği duygusal kaynağı göstermek istedim.  Ordu'da, Ünye'ye karşı bir asrı bulan rekabetçi anlayışın, dipsiz iddia ve tartışma duygularının bu tür saldırganlar için gıda oluşturduğunu belirttim. Saldırganlıkların işte böylesi tartışma ve kavga ortamlarından beslendiğini dile getirdim.

Yazının içini değil de sadece başını okuduğuna inandığım bazı Ordulu hemşerilerim, duygusal manada ifade edilen ‘gıdalanma, beslenme' sözünü, maddi anlamda algılayıp “Bize kimse besleme diyemez” tepkisiyle havaya zıplamışlar.

Dedim ya; kafada ‘gaz'ı ‘goz' anlama şartlanmışlığı oluşmuşsa yapacak bir şey yok..

Ayrıca, konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; maç sırasında ve sonrasında gerekli güvenliğin sağlandığı ifade edilmiş.

Güvenlik meselesi, işin emniyeti ilgilendiren yanı. Ben yazımda, bu saldırganlığı emniyetin beceriksizliği doğurdu diye bir şey yazmadım.

Benim üzerinde durduğum ve özellikle vurgulamak istediğim şey; saldırıya karşı Ordu'da takınılan tavırdır.

“Saldırı yanlıştır, bir avuç saldırgan Ordu'yu temsil edemez..” deniyor.

Tamam, iyi de bunu hangi Ordulu, ilimizin hangi kurumu, hangi sivil toplum teşkilatı, oda, dernek, siyasi parti temsilcileri böyle söyledi?

Hangi temsilci çıktı geldi Ünye'de kaymakamlığı, belediyeyi, Ünyespor'u ziyaret etti, üzüntülerini dile getirdi.

Ben asıl bu konunun üzerinde duruyorum. Yazımda da asıl bunlara dikkat çekmiştim.

Benim derdim Ordululara bazı yakıştırmalarda bulunmak, hakaret etmek, hakir görmek falan değil..

Benim derdim vilayet merkezimizin ilçelerine, özellikle en büyük ilçesi Ünye'ye karşı takındığı tavrı değiştirmesidir.

İşte fırsat, vilayet merkezimiz çıksın son otobüs taşlanması olayını bütün kurum ve kuruluşlarıyla kınasın, üzüntülerini dile getirsin. Gönül alsın, aradaki buzları eritmek için bu fırsatı en iyi şekilde kullansın.

NOT: 1-Ordu'daki saldırı karşısındaki tek kınama Orduspor Başkanı Sn. Nedim Türkmen'den geldi. Kendisine teşekkür ediyor, gösterdiği incelikten dolayı takdirlerimizi sunuyoruz.

          2- Ben daha önce de yazdım, sağlık sorunlarımdan dolayı maç izlemeye gidemiyorum. Ancak Ünyespor taraftarlarının tezahüratları sırasında Ünye-Samsun diye slogan attıklarını duydum. Bunu gazete büromuzda kendileriyle görüştüm. Yanlış yaptıklarını söyledim. Bana; Orduspor taraftarlarının kendilerine karşı takındıkları tavırdan dolayı böyle yaptıklarını söylediler. Yanlışa yanlışla cevap vermek hiçbir zaman doğru sonuç doğurmamıştır. Ünyespor  taraftarları Ünye-Ünye diye slogan atmalı. Ha.. illa bir vilayet adıyla bağırmak istiyorlarsa Ünye-Ordu diye bağırmalılar. Bizim vilayetimiz her şeye rağmen Ordu'dur.Bu Haber 2241 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : unye Tarih : 13 Şubat 2011 / Pazar Üye Adı :kay hakkı
dıyelım kı yarın bızı tokata bagladılar btokat dıye mı bagırcaz nıye vılayetı desteklım o zamn unyesporu kapatın ne gerek var boyle sacma fıkır olur mu samsunsporu orduspor dusmanlıgımıza ınat destekledıgımızı sanan zıhnıyet urunudur b u fikir adamlar dogru durust ozür bıle dılemedıler ne dıye bızden ordu tezahuratı ıstıyorsunuz cok ısteklıysenız ıyıleşınce gıder ordu unye dıye bagırırsınız sonra uzun bı süre yın e yedıgınız dayak sonucu yasayacaınız saglık problemınden dolayı maclara gıdemessınız
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI