12 Şubat 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı(3)
atakici52@hotmail.com

Gençlerimizi zararlı maddeler hakkında bilgilendirmek gerekir. Öncelikle ilaçların gereksiz alınınca zararlı olduğunu ve siz izin vermediğiniz sürece hiç ilaç almaması gerektiği öğretilmelidir. Karar verme alışkanlığını kazanmaları için onlara fırsatlar tanıyın; sabahları kalkınca ne giyeceğine kendisinin karar vermesi gibi. Sağlıklı olmanın önemini gündeme getirmek, diş fırçalamak, el yıkamak, uyku, beslenme ve bu yöndeki girimlerini övmek çocuğun davranışlarının pekişmesini sağlayacaktır.

Okul çağı: Bu yaştaki çocuklar büyüdükleri için sevinçlidirler. Zihinsel ve sosyal becerileri gelişmektedir.  Öğrenmeleri hala deneme –yanılma metoduna dayanmaktadır. Öğrenmeye merak sardıklarından farklı şeylerin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek isterler. Bu dönemde sigara, alkol ve uçucu maddeler ve zararları hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır.

Bu çocukların kendi kendilerine yanlış bilgiler edinmesine engel olmak çok önemlidir. Okul çağındaki çocuğun kuralları öğrenmesini sağlamak gerekmektedir. Sağlıklı olmanın önemi hakkında konuşulabilir ve yine bu yöndeki olumlu davranışlarını övmek gerekmektedir. Bu dönemde kendilerine okul içinde bir arkadaş grubu oluşturmaya başlamışlardır. Bu yüzden arkadaş baskısına karşı koyma, ‘'hayır'' deme becerisi öğretilmeye başlanmalıdır.

 Ergenlik dönemi: Ergenlik çocukluktan çıkış ve erişkinliğe giriş dönemi olarak adlandırılabilir.  Bu dönemin de kendine has özellikleri vardır. Ergenler çocukluklarına göre daha çabuk sinirlenebilirler. Hemen hemen her şeye karşı gelip, isyankar bir tutum sergileyebilirler. Bir gülüp bir ağlayan, tutkuları hemen hemen her gün değişen, ayna karşısında çok uzun saatler geçiren biri olurlar. Ergenlerin çözümlenmesi gereken en büyük problemleri kimliklerini bulma çabasıdır. Bu kimlik arayışı onları endişeli, gergin, öfkeli yapabilmektedir. Bu dönem ailenin geri plana düşüp arkadaş gruplarının önem kazandığı bir dönemdir. Bir gruba ait olmak, arkadaşları tarafından onaylanmak ve kabul edilmek çok önemlidir. Bu dönemde akran grupları büyük önem kazanmıştır. ‘'Grup'' ne giyeceklerini, hangi müzikleri dinleyeceklerini belirler. Bu açıdan bakıldığında arkadaş grubu değerlerinin gencin hayatındaki önemi aileler için tehdit edici gibi gözükebilir. Sınıf içindeki gruplaşmalara ve grupların niteliklerine dikkat edin! Bu dönemde bilgilendirme yaparken, maddeler ve olumsuz etkileri hakkında korkularınıza değil, gerçeklere dayalı bilgilere dayanarak konuşun. Görünüşleri önem kazandığından maddelerin sağlığı, görünüşü, spor ve diğer aktiviteleri üzerinde nasıl etki yapacağını vurgulayın. Gençlere kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verin. Kurallarınızda tutarlı olun. ‘'Hayır'' demesini öğretmeye devam edin. Spor ve diğer sosyal faaliyetlere yönlendirin. Bu dönemde gencin yaşayabileceği çatışmaların çözümünde destek olmak önemlidir. Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 1748 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI