14 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye’ye turist niye gelsin ki..
musakiroglu@mynet.com

 

Ünye'de son zamanlarda bir fuar seferberliği başladı. Ünye Belediyesi'nin öncülüğünde başta EMİTT gibi uluslar arası fuarlar olmak üzere bir çok turizm-tanıtma fuarına katılan Ünyeliler, burada ilçemizi ulusal ve uluslar arası ölçekte anlatıyor.. Tanıtıyor.. Fuara katılanları Ünye'ye davet ediyorlar.

Aslında bunlar bu zamana kadar yapılması gereken, geç kalınan çok önemli aktiviteler.

Bu yönüyle gerek belediyeyi, gerekse bu çalışmaya katılan, destek veren kurum ve kuruluşların gayretlerini takdirle karşılıyoruz.

Son olarak geçtiğimiz ay Ankara'da Ordu Tanıtım Günleri'nde, bunu takiben geçtiğimiz hafta İstanbul'da 15. EMİTT Uluslararası Turizm Fuarında stant açan Ünye, kazandığı fuar tecrübesi ve edindiği izlenimlerle ülkemizde, değil ilçeler arası vilayetler arasında bile bir hayli öne geçmeyi başardı.

Ben şahsen Ünye'nin hiçbir fuarına katılamadım. Ama her fuar sonrası fuara katılanlardan dinlediğim kadarıyla Ünye, gerek görsel materyallerle gerekse broşür ve CD'lerle bütün yönleriyle tanıtılıyormuş.

Biz, ilçemizi turizme açmak, gelen turist sayısını artırmak ve bu sektörden yararlanabilmek için gereken tanıtımı başarıyla yapıyoruz. Buraya kadar tamam..

Tamam da.. Peki, turiste neyi tanıtıyor, neyimizin reklamını yapıyoruz?

Ünye'ye gelen turist kafilesinin turist mantığı ve gözüyle çıkıp gezebileceği nerelerimiz var?

Örneğin; tarihi Ünye evleri, tarihi hamamlar, konaklar, Kadılar Yokuşu, Ünye Kalesi şuanda görüp gezmeye müsait mi?

Şehir içi alt yapısı, turistik eşya satan işyerleri, Ünye'ye özgü el sanatları, gıda maddeleri, köy ürünleri satan çarşı, pazar.. Bütün bunlar turizm için ne kadar hazır?

Yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek eğlence mekanları, konaklama tesisleri, dinlenme-oturma alanları bu iş için ne kadar yeterli?

Şöyle diyeyim; yarın bir otobüs turist kafilesi çıktı Ünye'ye geldi. Hadi birimiz rehberlik yapsın bu turist kafilesine Ünye'yi gezdirsin. Eski Hamam'ı gösterip arkaya Bakırcılar Arastası dediğimiz bölgeye girelim. Soruyorum, burada ne göstereceğiz, hangi tarihi çarşıyı, hangi tarihi mesleği ve ürünleri tanıtacağız? Buradaki bir iki kişinin kişisel gayretiyle yaşatmaya çalıştığı birkaç tarihi izin dışında ne var? Burası turiste ne kadar hitap eder, ilgisini çeker? Kaldı ki Türkiye'nin bir çok yerinde koca koca Bakırcılar Çarşısı var ve baştan sona tarihi zenginlik kokuyor. Böylesi çarşıları gezmek isteyenler gider oraları gezer.

Bakırcılar sokağından dönelim, Kadılar Yokuşu'na çıkalım. Burada kaç tarihi ev gezip görmek üzere düzenlenmiş? Nerede oturulacak? Bir bardak çay, bir kahve fincan içilip tarihi atmosferin derinliğine hangi ortamda dalınabilecek?

İndik Kadılar Yokuşu'ndan girdik şehir içine; hangi çarşı dolaşılacak, hangi pazara uğranacak, turistik eşya satan hangi dükkanlara gidilecek?

Akşam oldu, Ünye'de konaklanacak. Peki, hangi otel ya da tatil köyü bu turist grubuna eğlenceli bir gece geçirtebilecek?

Şu anda turizmin önemine inanmış, turizm için tanıtımın gereğini görmüş Ünye'nin asıl eksiği işte bu alanlar.

Eksik derken, olmadığı için eksik değil, olduğu halde sunulmaya hazır olmadığı için eksiklere dikkat çekmek istiyorum.

Yoksa Ünye; tarihi, tarihi doku ve mekanları, doğal görünümü, kültürü, yöresel değerleri ile turizm için potansiyeli zengin bir şehirde yaşıyoruz. Mesele bu potansiyelin servise, sunuma hazır olmaması, hazır hal getirilememiş oluşu..

Hiçbir fuarı kaçırmayalım, tanıtabildiğimiz kadar Ünye'yi tanıtalım. Ancak, ilçemizi turizme, gelecek olan turist kafilelerine hazırlayalım. Bunların üzerinde de çalışalım. Bütün bunlar için Ünye Belediyesi tarafından Müze ev olarak yaptırılan tarihi Kaptan evi örnek olsun.

Batı Karadeniz'de Safranbolu ile Amasra; Doğu Karadeniz'de Uzungöl ile Ayder turizm için merkez haline geldiler. Orta Karadeniz'de ise Ünye böyle bir merkez olmaya aday tek nokta.

Buna Ünye'nin imkanları mı deriz, fırsatı mı deriz, şansı mı deriz.. Ne dersek diyelim, ancak bu imkanlarımızı, bu şansımızı, bu fırsatımızı mutlaka kullanalım.Bu Haber 1984 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI