15 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Biz niye OKA’da değil de DOKA’dayız?
musakiroglu@mynet.com

Ortaokul 3. sınıfta okurken Coğrafya dersine giren Fazlı Taştan Hoca'mız Karadeniz Bölgesi'nin Batı, Orta ve Doğu Karadeniz diye üçe ayrıldığını.. Batı Karadeniz'in Sakarya'dan başlayıp Sinop'a kadar uzandığını, Orta Karadeniz'in Sinop'tan başlayıp Ordu'ya kadar uzandığını, Doğu Karadeniz'in ise Ordu'dan başlayıp Artvin'e kadar uzandığını söylemişti.

Hocamız şöyle de bir açıklama yapmıştı: “Orta Karadeniz de kendi içinde ikiye ayrılır Orta Batı Karadeniz, Orta Doğu Karadeniz. Orta Batı Karadeniz Sinop'la Çarşamba Yeşilırmak arasıdır. Orta Doğu Karadeniz ise; Yeşilırmak'la Ordu Melet Irmağı arasındaki bölgedir. Biz Ünye olarak Orta Doğu Karadeniz'de bulunuyoruz.”

Orta Doğu Karadeniz dediğinde bazı arkadaşlarımız, “Hocam Ortadoğu başka bir bölge değil mi? diye sorduklarında..

“Orası kıtalara göre belirlenmiştir. Avrupa kıtasının doğusunda Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının ortasına düşen bölgede yer aldığı için o bölgeye Ortadoğu denmiştir” şeklinde cevap vermişti.

Hocamızın bu açıklamasından sonra Batı ve Doğu Karadeniz kadar duymasam da Orta Karadeniz tanımlamasını arada sırada duyuyorum. Diğer taraftan çok doğru konumlama ve tanımlama olduğuna inandığım “Orta Doğu Karadeniz” tanımlamasını hiç duymadım dersem yanlış konuşmamış olurum.

Ancak enteresandır; önceleri daha çok kullanılan, hatta nerdeyse her hava durumu raporunda ayrı bölge olarak verilen Orta Karadeniz Bölgesi son yıllarda ya hepten yok sayılıyor.. Ya da Orta ve Doğu Karadeniz olarak birleştirilip hava durumu öyle veriliyor.

Hele devlet kayıtlarında, resmi kayıtlarında Orta Karadeniz nerdeyse hepten yok sayılmaya başlandı. Sanki Karadeniz Sakarya ile Samsun arası Batı, Samsun'la Artvin arası Doğu olarak ikiye bölündü. Orta Karadeniz buhar edilip aradan uçuruldu.

Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin geri kalmışlığını ortadan kaldırmak için devlet tarafından bir proje başlatıldı. Adı Doğu Karadeniz Bölgesi Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) olan bu projenin içine Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Giresun gibi Doğu Karadeniz illerinin yanında Orta Karadeniz'e ait olan Ordu da katıldı.

Ayrıca Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) adıyla uygulamaya sokulan yine yukarıda belirttiğim Doğu Karadeniz illerinin dışında Orta Karadeniz Bölgesi'nden Ordu'nun da dahil edildiği projede de bizim bölgemiz doğuda gösterildi.

Bizzat devletin resmi kayıtlarında, Orta Karadeniz'den alınarak Doğu Karadeniz Bölgesi'ne dahil edilen Ordu şimdi artık iki arada bir derede bir o yana bir bu yana sallanıp duruyor.

Hatta işin çok daha ilginç yanı, ki bu bizi ilgilendiriyor. Bu DOKAP ve DOKA projelerinde batı sınırı belirlenirken Ünye'yi proje dışında bırakıp Fatsa'dan başlatma girişimleri son anda yapılan itiraz ve müdahalelerle ortadan kaldırıldı. Yani Fatsa ve Ordu bölgesi Doğu Karadeniz olarak kabul görürken, Ünye bu projelerin nimetlerinden mahrum bırakılmak istenmişti.

İşin püf noktası asıl bundan sonra başlıyor. DOKAP ve DOKA projelerinin patronu tabiatıyla bölgenin en büyük ili Trabzon'dur. Bütün bu proje imkanlarından Trabzon en azami şekilde faydalanmak isteyecektir. Kaldı ki bunun için tecrübesi ve gücü her zaman olduğu gibi bugün de son derece müsaittir.

Proje kapsamındaki diğer bütün iller Trabzon'a rağmen bir şeyler yapabilirlerse yapacaklardır. Bu iller arasında en şanssızı ise Ordu'dur, çünkü Ordu Orta Karadeniz ili olarak bu proje imkanlarından ötelenecektir.

Ünye'ye gelince; zaten proje kapsamına son anda zar zor kabul edilen Ünye önce Trabzon'la, sonra bölgenin diğer illeriyle, ayrıca Ordu'yla mücadele edecek, bütün bunların içinden ne kaparsa bahtına sayacaktır.

Evet; Doğu Karadeniz kapsamındaki Ünye'nin durumu budur. DOKAP ve DOKA projelerindeki handikabımız ortadadır.

Dünya'da en kötü pozisyon bir yerde çekilen yabancılıktır. Ya da bulunduğun yerde yabancı muamelesi görmektir. Ünye Doğu Karadeniz'in yabancısıdır, zaten bunu da bölgenin asıl sahipleri işin ta başında göstermişlerdir.

Bu yabancılık Ünye'ye aslında yüktür. Bakalım bu yükü nasıl, nereye kadar taşıyacağız..

İyi de biz Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) niye dahil edilmedik? Evimizde mi daha rahat ederdik, yoksa başkasının evine zar zor kabul edilerek mi rahat ederiz?

Bu iş kulağı tersinden göstermekten başka anlama gelmiyor. Bizim ne işimiz vardı DOKA'da. Bizim içinde olmamız gereken proje OKA'dır, yani Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'dır.Bu Haber 2143 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI