16 Şubat 2011 Pazar
İSMAİL SARI
“İstikbal Göklerdedir”
Gözlemci / Eğitimci-Yazar

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) : “Müminin ferasetinden sakınınız” buyurmuştur. Feraset, ileri görüş, geleceği görebilmek gibi anlamlara gelir. Bir nevi “Altıncı his” demek olur. Bir Müslüman, “uydum kalabalığa” diyerek, sonunun nereye varacağını bilmediği işi yapamaz. Önünü görmeden, el uzlamasına hareket edemez.

Mustafa Kemal Atatürk, bu feraset duygusunun güçlü olduğu bir lider olarak, havacılığın henüz emekleme döneminde, “İstikbal Göklerdedir” diyerek gelecek nesilleri havacılığa ve uzaya yönlendirmiştir. Havacılığın ve uzay çalışmalarının ne durumda olduğunu hepimiz görüyor ve biliyoruz.

Bugün Türk Hava Kurumunun 86. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. 16 Şubat 1925 yılında kurulan Türk Hava Kurumu, sivil havacılığın sevdirilmesi ve havacılık bilgilerinin (paraşütle atlama gibi) öğretilmesi amacı ile kurulmuş, kurulduğu günden bugüne kadar büyük hizmetlere imzasını atmıştır.

1929 yılında sportif havacılığın uluslar arası düzeydeki en üst organı olan Uluslararası Havacılık Federasyonuna (FAİ) üye olmuştur. FAİ'nin 81 yıllık aktif  üyesi olan Türk Hava Kurumu 2010 yılında bir ilke daha imza atarak Genel Başkan Osman YILDIRIM, İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan FAİ Genel Kurulunda Başkan Yardımcılığına seçilmiş ve 2012 yılında yapılacak FAİ Genel Kurulunun Türkiye'de (Antalya) yapılmasına karar verilmesini sağlamıştır.

Türk Hava Kurumumuzun Ünye'mizde bir hava alanı vardır. Yıllarca atıl vaziyette durmaktadır. Türk Hava Kurumu tarafından yeni kurulan Vakıf Üniversitesi (Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi) çatısı altında bir Havacılık Fakültesinin Ünye'mizde kurulması için Türk Hava Kurumu Ünye Şubesi olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

Kuruluş yıl dönümünü kutluyor, Ünye'miz, ülkemiz ve milletimiz için yapılan çalışmaların hayırlı ve devamlı olmasını diliyoruz.  Bu Haber 1671 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI