16 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yeni otogar yeri neresi..
musakiroglu@mynet.com

Ünye'nin şöyle ‘adam' gibi bir otogarı olamadı gitti. Yıllarca derme çatma yazıhanelerde, bölük pörçük otogarlarla idare eden Ünye maalesef otogar yönünden şanssız bir şehir.

İş Bankası önünden, Şirin Haznedar İşhanı'nın bulunduğu yerde ve Atatürk Parkı karşısındaki bugünkü otoparkın bulunduğu alanda parça parça hizmetlerle bugünlere gelen Ünye otogarı bu parçalanmışlıktan bugün de kurtulabilmiş değil.

1986 yılında günün Belediye Başkanı Sn. İsmail Cerrahoğlu'nun Ünye'nin Fatsa çıkışı Lahna Deresi kıyısında yaptırdığı otogar aslında Ünye'nin ilk derli toplu otogarıdır.

Ancak ne yazık ki çalışmamış, bir türlü çalıştırılamamıştır. Sebebi ise; şehrin doğusunda kalması olarak ifade edilmiştir.

İfade doğrudur ya da yanlıştır ama sonuçta; her türlü teşvike, desteğe, yasal zorlamalara rağmen otobüs firmaları gidip buradaki garajda konuşlanmamıştır.

Yeni çevre yolu ile birlikte Ünye'de kalıcı bir otogar için belediyedeki ilgililer bir süredir görüş alışverişlerinde bulunuyor, araştırmalar yapıyorlar.

Ancak, belediyede gelişen kanaattin, yapılması düşünülen yeni otogarın,  çalıştırılamayan eski otogarın yerine yapılması yönünde olduğunu izliyorum.

Tabi bunun bazı gerekçeleri vardır. Örneğin; önceki gün görüştüğüm Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Kemal Çöp, “Çevre yolu ile birlikte artık Ünye'den geçemeyecek olan araçlar buradaki otogara uğradıklarında, bir süreliğine de olsa inen yolcular bu noktadan Ünye'yi görebilir, Ünye'nin güzelliğini fark edebilirler” dedi.

Kemal Bey'in Ünye'yi güzelleştirmek, güzelleşen Ünye'yi dünya aleme tanıtmak için nasıl düşünce ve gayretler içinde bulunduğunun bizzat şahidi olduğum için onu bu dedikleriyle çok iyi anlayabiliyorum.

Ancak, buraya yapılacak yeni otogarı geçmişinde olduğu gibi bugün de çalıştırmak zor olacaktır diye düşünüyorum.

Bakın aynı hatayı daha yeni Terme Belediyesi yaptı, sıkıntı çekiyorlar. Bilen bilmeyen herkes Terme Belediyesi'nin yanlış yaptığını söylüyor.

Aslında bu konudaki en güzel örnek Samsun otogarıdır. Dikkat ederseniz Samsun otogarı ne doğuda, ne batıdadır. Samsun'un arkasından geçen çevre yolunun üzerinde, Samsun'un merkezine açılan yolun ağzındadır. Kaldı ki otogardan içeriye açılan bu yol çok dik rampalı bir yoldur. Ama Samsun tercihini böyle kullanmıştır. Peki çalışıyor mu? Önceleri ırın-kırın edilse de bugün artık tıkır-tıkır çalışıyor.

Ben geçen yılın Ocak ayında, Şubat ayında ve Haziran ayında yazdığım yazılarda yeni Ünye otogarının çevreyolunun Niksar yolu ile kesiştiği kavşak civarında kurulmasının yararına işaret etmiştim.

Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu da geçtiğimiz yılın Haziran ayı Belediye Meclisi'nde yeni otogar yerinin bu civarda olacağına dikkat çekmişti.

Bu bölge önümüzdeki dönemde Ünye ve yakın bölgesinin kalbi olarak çalışacak, Orta Karadeniz Bölgesi'nin ulusal ve uluslar arası alandaki çok önemli kavşak noktası olacaktır.

Batı istikametinden Avrupa'dan, İstanbul'dan, Ankara'dan gelen araçlar; Doğu'ya Trabzon'a, Sarp Sınır kapısına, Gürcistan'a, Rusya'ya, Azerbaycan'a, Orta Asya'ya bu kavşağa uğrayarak geçecekler. Ayrıca Akdeniz ve İç Anadolu'dan gelen araçlar bu kavşağa uğrayıp yeni istikametlerine yönelecekler.

Ayrıca Akdeniz limanlarına gelen mallar Ünye Limanı'ndan kuzeye, Rusya'ya ve Karadeniz'le sınırı olan ülkelere gitmek için bu kavşaktan geçecektir. Akdeniz Bölgesi'nin ve İç Anadolu Bölgesi'nin tarım ve sanayi alanındaki ürünleri de öyle, bu yoldan Ünye limanına ulaşacaktır.

Ünye'ye yeni yapılacak yeni otogar çok kalmaz 10-15 yıl sonra bu harekete cevap verecek yerde ve müştemilatta yapılırsa gerçek işlevini yerine getirebilir. Müştemilat derken; otogar, araçların yazıhanelerine uğrayıp devam edeceği sadece terminal vazifesi yapan bir yer olmamalıdır. İçinde; mutlak surette uluslar arası hizmete müsait oteli, restoranları, kafeleri, kafeteryaları, hizmet birimleri, ticari dükkanları, AVM'si vs.. ile kendi içinde ileri seviyede hizmet üreten bir alan olarak düşünülmelidir.

Peki bütün bunlar için o civarda yer var mıdır? İlk akla gelen belediyenin Delta İnşaat civarındaki yeridir. Ama burası bu iş için yetmez, otogar sıkışır. Dolayısıyla ya Sanayi Sitesi'nin bitişiği Saraçlı Cami arkasındaki boş alan, ya da kavşağın Çatalpınar yakasında Saca Mahallesi'nin devamı olan geniş alan bu işe müsait görünüyor.

Bazıları buraya yapılacak otogarın zaten sıkışık olan Akkuş-Niksar Caddesi'ni daha da sıkıştıracağını söylüyor. Haklılar, ancak Tabakhane Deresi'nin her iki yanında Belediye tarafından çalışması yapılan yolu da bu işle birlikte düşünmek lazım.

Tabi ben teknik adam gözüyle, onların beyni ve uzmanlığı perspektifinden bu işe bakamam, bağışlasınlar. Benim yaptığım sadece akla getirmek, alternatif sunmaktır. İşin olur ya da olmazlığının kararını sonuçta tabi ki işin uzmanları verecektir.Bu Haber 2801 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI