18 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ülke yakında doğalgaz lobisinin eline geçecek..
musakiroglu@mynet.com

Akçay'da kurulan doğalgaz çevrim santrali ile ilgili olarak ısınmaya başlayan kamuoyu tepkisi sırasında ne değerlendirmeler, ne yorumlar çıkıyor bir bilseniz..

İnsanın ilk duyduğunda çok da itiraz edemeyeceği, “”Olur mu olur” diye karşıladığı değerlendirmeler içinde birisi bana çok enteresan geldi.

Enerji Bakanlığı bürokrasisinden emekli olduğunu belirten elektrik mühendisi, (adını CES rumuzuyla belirtmiş) dünkü “Akçay'daki santral en çok zararı Ünye'ye verecekmiş” başlıklı yazım sonrasında mesaj atmış.

Diyor ki mesajında;

“Ben yazın Trabzon'a giderken Akçay'a yapılan santrali gördüm. Bilgi almak üzere gittim, “İçerde şu anda bilgi verebilecek yetkili yok” denilerek kapıdan içeriye alınmadım.

Bir kere en başta şunu belirteyim. Gördüğüm kadarıyla santralin yapıldığı alan 1. derecede tarım alanı ve sulak arazi. Mevzuatlara göre buraya böyle bir tesisin yapılması imkansız.

ÇED raporunda bu konuya açıklık getirilmiş mi, getirilmişse neler denmiş merak ediyorum.

Ayrıca şunu belirteyim. Ben elektrik mühendisiyim ve yıllardır bu işin bürokrasisinde görev yaptım.

Türkiye'nin enerji ihtiyacının ne kadar olduğunu, ne kadar elektrik ürettiği takdirde elektrik sıkıntısını aşacağını eni iyi bilenlerdenim.

Şu bir gerçek ki, ülkemiz mevcut üretiminin iki katı daha elektrik ürettiği takdirde bu sıkıntısını bertaraf edebilir.

Yalnız şu var; bir ülke en başta elektrik yönüyle dışarıya bağımlı olmamalıdır. Hani derler ya Türkiye'nin dış borcu çok, o yüzden bağımsız hareket edemiyor. Bir ülke ne yapar ne eder dış borcu için bir çare bulur. Alacaklıların bilir ki; ‘olmayınca istesek bile ödeyemez, ödemesi için biz de formüller sunalım, yardımcı olalım ödesin' derler, birlikte oturulur, çözüm yolları geliştirilir. Çoğu zaman böyle olduğuna şahit olmadık mı?

Ama elektrikte öyle değildir. Eğer kaynak, dolayısıyla şalter kimin elindeyse güç ondadır.

Bu güç az buz değil, her zaman her şeyin üstünde en kudretli güçtür. Kaynağın başındaki güç şalteri indirir elektriği keserse o ülkede bir anda hareket durur, hayat kararır.

Başta sanayi olmak üzere hayatımızın en temel gereksinimlerinin canı elektriktir. Kesildi mi anında sanayi de kesilir.. Kesildi mi anında günlük hayatımızın canı da kesilir.

Bu durumda kaç gün dayanabiliriz? Bir hafta dayanabilmek bile mümkün değildir. Dolayısıyla tehdide boyun bükecek, isteneni yapmak zorunda kalacağız.

Bakın şu anda ülkemizde üretilen toplam elektriğin yarısını doğalgaz yakan santraller üretiyor. Doğalgaz dışarıdan alınıyor. Ekseriyetle Rusya'dan ya da Rusya'nın güdümündeki Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerden geliyor.

Ülkelerarası diplomaside ne zaman ne gelişeceği hiç belli olmaz. Diyelim ki Rusya'yla diplomatik bir  problem yaşadık, sıkıntı derinleşti, aşılamıyor. Rusya kesse doğalgazı ne olur? Ülkedeki elektrikte birden bire % 50 azalma olur.

Hadi bakalım çık işin içinden.

Daha da kötüsü şu anda Türkiye'de kurulu 6 doğalgaz çevrim santrali ülke enerjisinin yarısını      üretiyor. Bu arada bu santrallerin sayısı yeni yapılanlarla birlikte artıyor. Sayı arttıkça doğalgazın elektrik üretimindeki payı da yükseliyor.

Bu oran % 60'lara, 70'lere, 80'lere ulaştığı takdirde ne olur?

Ne olacak, ülkenin dizginleri bu santrallerin sahiplerinin kontrolüne geçer.

Bu santrallerin patronları aralarında bir lobi kurar da öyle hareket ederlerse ki; öyle yapacaklardır, o zaman ne olur?

O zaman ülkede ‘egemenlik kayıtsız şartsız' doğalgaz santrali sahiplerinin eline geçecektir. Artık ülkede her şey onların dediği gibi olur.

Ben bu konudaki görüşlerimi daha önce bakanlıktaki bir toplantıda dile getirmiştim. Demişlerdi ki; “Bu doğalgaz santralleri bugün için çözüm. Biz gerek yenilenebilir elektrik kaynaklarını gerek hidroelektrik santrallerimizi gerek nükleer santrallerimizi kurma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunları devreye soktukça doğalgaz santralleri elektrik satamayacak, dolayısıyla üretimden vazgeçecekler.”

Onlara aynen şunları söyledim; “Bunu bugün böyle düşünüyor, böyle söylüyorsunuz. Yarın bu adamlar yeterli gücü yakalar, aralarında lobi kurarlarsa bizim çalışmalarımızı sürdürmemiz imkansız hale gelir. Adamlar derlerse ki; ‘Eğer siz bu çalışmalardan vazgeçmezseniz biz de elektriği kesiyoruz.' Elektriği gerçekten keserlerse, soruyorum bu ülke elektriksiz kaç gün dayanabilir? Dolayısıyla günü gelecek bu güçler bizim milli elektrik çalışmalarımızı durduracaklar. ”

Herkes sustu.

     O gün orda susan herkes bakanlık bürokrasisindeki görevine devam ediyor, ben ise emekliyim.

     Bu ülkenin günün birinde hepten susturulmaması için bugün bizim susmamamız gerekiyor.

    Yoksa yarın çok geç olacak.”

     Aynen böyle yazmış CES rumuzlu okurum. Kendisinden rica ediyorum; attığım mesaja cevap versin, tanışmak istiyorum. Bir de şöyle oturup uzun uzadıya sohbet edelim. Eğer kabul ederse kendisine bir de konferans verdirebiliriz.

    Akçay'daki santral bizi nerelerde götürdü görüyorsunuz. Neler söyleniyor, ne yorumlar yapılıyor..

    Biz Ünye'nin göreceği zararla ilgili tartışmalar yaparken ortaya atılan şu görüşe bak. Şimdi bu görüşün aksi söylenene ve beni ikna edene kadar bu görüş bence doğru ..

   Önemli gördüğüm için siz okurlarımla da paylaşmak istedim.

 Bu Haber 2935 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Anlayış "eksik" Tarih : 20 Şubat 2011 / Pazar Üye Adı :pelin
Her kokuda bağımlılığımız kaçınılmaz iken,örnek arabalarda yabancılara ait iken,"ya üretmezlerse,önünün keserlerse" diye kaygılanmadığımız bir çok durum varken neden bu termik santralde ya üretimi durudururlarsa "niçe our halimiz düşüncesi "az da paronaya hali değil mi?globalleşen dünyada artık kimse bu tür hamleler yapmadığna göre bu tür durumlarda (belirli bir garantilatörlük sözleşmelerde olduğundan eminim)böylesi kaygılar sadece Türkiye ileri gitmesin diyenlerin işine yarar. İnanmıyorsak bakalım:Biz ilk nükleer santrali kurmanın "çevreye zararlarını" tartışalım,alem yüzlerce nükleer santalini ülkelerinde kurmuş işletiyor,gelişmiş ülke oluyor:Dünya çapında 2006 yılının sonuna kadar, toplam 31 ülkede 435 adet reaktör ünitesi 210 adet Nükleer santralde üretim yapılıyor...(listesihttp://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnyadaki_n%C3%BCkleer_santraller_listesi)
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI