19 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İkizce, yüksekokulu bal gibi hak etti
musakiroglu@mynet.com

 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Senatosu son toplantısını Ünye'de yaptı. Senato üyeleri ODÜ ile ilgili bazı konuları görüştü.

 Ancak görüştükleri en önemli konu İkizce'de meslek yüksek okulu açılıp açılmaması konusuydu. Sonuçta ODÜ Senatosu bu ilçede yüksekokul açılması kararı aldı.

 Alınan karar YÖK'e bildirilecek. Temennimiz YÖK'ün de bu ilçede meslek yüksek okulu açılması yönünde karar alması.

 İkizce ilçemiz yüksekokulu bal gibi hak etti. Niye derseniz; bakın her vilayete üniversite açılması kararının ardından nerdeyse Türkiye'de bütün ilçelerde ve bazı beldelerde öncelikle fakülte kapma, olmasa meslek yüksekokulu açma gayretleri başladı.

 Yüksekokuldan birlikte mezun olduğumuz bir arkadaşım var. Bu arkadaşım emeklilik döneminde hem kafasını dinlemek hem de birikmiş tecrübesini memleketinin çocuklarına aktarmak için önceki yıl gitti Artvin'in Ardanuç ilçesinde, adını unuttuğum beldesindeki ilköğretim okulunda çalışmaya başladı.

 Aradan bir ay geçmiş, geçmemiş. Belde belediye başkanı kendisini çağırmış, “Aman Hocam bu işi yapsa, yapsa sen yaparsın. Beldemize bir yüksekokul açalım” demiş.

 Arkadaşım şaşırmış. “Başkan; beldemiz küçük, sürekli oturan sayısı 300 - 500 kişi. Burada hiç yüksekokul olur mu?” demiş.

 Belediye Başkanı; “Biz de senin memleketine hizmet için geldiğini sanmıştık. Sen hizmet için değil, sanki hizmeti engellemek için gelmişsin be hocam. Bu konuştuklarını sakın bir başka yerde konuşma” demiş.

 Arkadaşımı bu sözler kırmış, küstürmüş. Tekrar tayin istemiş eski görev yeri İzmit'e dönmüş.

 Bana telefonda dedi ki; “Bu iş çizgiden çıkmış. İlköğretim okulunun bile öğrenci yetersizliğinden kapanma tehlikesi olan yerde düşünülen şeye bak. Yüksekokul bu kadar ucuz mu?”

 Tabi başlangıçta üniversiteler henüz açılıyorken böyle “Mal bulmuş Mağribi” cinsinden olaylar yaşandı. Ama şimdi görülüyor ki işler bir hayli rayına oturdu, öyle herkes her yere okul talep edemiyor. 

 Ordu Üniversitesi'nin kurulmasının ardından bizim bölgemizde Ünye'de mevcut fakültenin yanında bir de meslek yüksek okulu açıldı. Meslek Yüksek Okulu için ODÜ'ye çok mükemmel bir bina sunuldu. Sağlık meslek lisesi olarak yapılan, kapalı salonu dahil büyük bir eğitim kurumu olan bina ODÜ Ünye Meslek Yüksek okulu olarak eğitim-öğretime girdi.

 İlerde şartlar gelişir, hangi fakülte, yüksekokullar açılır bilemem. Ama görülüyor ki Ünye, günün birinde üniversitesini bile kurabilecek bir ön bilinç taşıyor.

 Bölgemizde ise; ilk çıkışı Akkuş ilçemiz yaptı. Akkuşlular, meslek yüksekokulu için bayağı bir gayret gösterdi. Okul yerini hazırladı, ODÜ'ye sundu. Ardından bu ilçemizde yüksekokul açılması kararı çıktı, müdür atandı. Ancak bu seneki eğitim-öğretim yılına yetiştirilemedi. Seneye açılır inşallah.

 Bu arada Tekkiraz Beldemiz yüksekokul talep etti. Bu beldemiz büyük, ilçe ayarında hareketin yaşandığı bir beldemiz. Ancak, görüldüğü kadarıyla “emsal gösterilir” de, beldeler yüksek okul için sıraya girer, endişesiyle bu talep şimdilik bekletmeye alındı.

 Çaybaşı ilçemiz yüksekokul konusunda çok gayretli olamadı. Bir ara Belediye Başkanı Sn. Zekeriya Sarıkoca'ya sormuştum. Başkan; yer sıkıntısı yaşadıklarını söylemişti.

 Ancak; İkizce ilçemiz bu konuda örnek bir tavır sergiledi. İkizce Belediye Başkanı Sn. Birol Kaygı yüksekokul işinin işin önüne düştü, ilçe halkını harekete geçirdi, önce okul için ilçede bina inşaatı başlattı.

Ben önceki yaz gidip bina inşaatını bizzat gördüm. Yüksekokul binası İkizce İlçesi'nde en büyük, en gösterişli bina olarak yükseliyordu.

 İkizceliler inşaatı bitirmişler. Artık yüksekokul talebi haklarının olduğunu düşünerek Ordu Üniversitesi'ne binayı sunmuşlar, okul taleplerini iletmişler.

 İşte ODÜ Senatosu bu talebi görüştü Ünye'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ndeki toplantıda. Tereddütsüz “Olur” dedi senato üyeleri, İkizce'ye meslek yüksekokulu açılması kararı verdiler.

 Şimdi sıra YÖK'ün kararında. İçimdeki his YÖK'ün İkizce'ye “EVET” diyeceği yönünde.

 Niye derseniz; İkizce bu gayret ve fedakarlığı ile yüksekokulu öyle hak etti ki..  

 Bu Haber 3023 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : AKKUŞ MYO 2008 DE KURULDU Tarih : 2 Mart 2011 / Pazar Üye Adı :KEMAL GÖK
AKKUŞ MESLEK YÜKSEKOKULU 2008 DE DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI LÜTFİ EFİLİN YOĞUN GAYRETLERİYLE YÖK TARAFINDAN ONAYLANARAK KURULDU.YİNE AYNI YIL DERSLİK BİNASI YAPILDI.2009 DA LÜTFİ EFİL TEKRAR KENDİ İSTEĞİYLE ADAY OLMADI BELEDİYEYİ CHP KAZANDI.BU NEDENLE 3 YIL ÖNCE KURULAN OKUL HALA AÇILAMADI MAALESEF...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI