16 Ocak 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sebanur Delican;ın adaylığı, Ünye;den beri ülkemiz demokrasisine bir katkıdır
musakiroglu@mynet.com

DSP'den Ünye Belediye Başkanlığı adaylığı açıklanan Sebanur Delican'ın bu partiden aday olacağı haberini ilk biz yazmıştık.

 

Gazetemizde çıkan haber üzerine, o sırada bu köşede yaptığım yorumda, Sebanur Hanım'ın kadın bir aday olarak, kadınsız demokrasimiz için bir kazanım olacağına dikkat çekmiştim.

 

Bakın ‘kadınsız demokrasi' diyorum. Kadınsız demokrasi olur mu? Olmaz tabi ki.

Ancak; kadınlarımıza Avrupa'nın birçok ülkesinden bile önce, seçilme hakkını vermekle övündüğümüz Türkiye'de, seçimlerde kadın aday yok denecek kadar azdır her nedense…

Güya demokratik bir ülkeyiz. Seçimlerde kadının aday olmadığı, ya da aday yerine konulmadığı bir ülke demokratik ülke mi olurmuş?

 

Türkiye'de demokrasi, hatta güçlü bir demokrasiden bahsedenlere soruyorum: Kadınlar olmadan, göğün yarısını omuzlayan kadınları katmadan hangi ülkede demokrasi kurulmuş, bir gösterseler ya..

 

Ben, bu ülkenin Mart havası gibi bir günde dört mevsime dönüşen demokrasisinin niye sağlam yapı oluşturamadığını kadınların siyaset dışı kalmasına-bırakılmasına bağlıyorum.

 

İşte bu nedenle Sebanur Delican'ın adaylığını önemsiyor, bunu Ünye'den beri ülkemiz demokrasisine katkı olarak değerlendiriyorum.

 

Sebanur Delican adı aslında siyasette yeni bir ad, yeni bir yüz değil. Kendisi 2004 Yerel Seçimleri'nde Ordu'dan seçilen tek kadın İl Genel Meclisi Üyesi.

 

Yani, daha önce de aday olmuş, seçim meydanlarına çıkmış, rakiplerini geçmiş seçim kazanmış birisi.

 

Siyaseti, siyasetin ince hesaplarını, derin ve kıvrımlı dehlizlerini az çok tanımış birisi.

 

Ancak bu sefer çok daha büyük bir mücadeleye aday oldu. Ünye gibi koskoca bir ilçenin Şehrüleminliği için siyasi bir mücadele verecek.

 

Ben hep derim, bu ilçenin bırak belediye başkanı olmak, belediye başkanı adayı olmak bile büyük bir cesaret işidir.

 

İşte bu cesareti gösterdiği için, gösterdiği bu cesaretle sadece kadınlara değil, erkek siyasetçilere bile örnek olduğu için, ben kendisini bütün içtenliğimle tebrik ediyorum.

 

Dedim ya, kendisinin, adaylığı olsun, siyasi başarısı olsun sadece kendi adına kazanım değil, ülkemiz demokrasisi için de kazançtır.

 

Yolu açık olsun…Bu Haber 2520 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI