19 Şubat 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı(4)
atakici52@hotmail.com

Gençlere ‘Hayır' demesini öğretmeye devam edin. Spor ve diğer sosyal faaliyetlere (sinema, tiyatro, resim, müzik vb) yönlendirin. Bu dönemde gencin yaşayabileceği çatışmaların çözümünde destek olmak önemlidir. Bunu talep etmese bile en azından her zaman dinlemeye açık olduğunuzun farkında olması olumludur.

Madde Kullanımını Önleme Eğitiminde Yararlanılabilecek Yollar: Maddelerin olumsuz etkilerinden söz edin. Bunu yaparken madde kullanımının bireyin tüm hayatını (kişilik, sağlık, ekonomik, okul, arkadaş ve aile) etkilediğini, bağımlılıktan kurtulmanın mümkün olmadığını; ömür boyu süren ve kişinin kontrol altında tutması gereken bir şey olduğunu anlatın. Arkadaş baskınlarına karşı nasıl hayır diyeceklerini öğretin.

Bunu yaparken örnek durumlar vererek sonuçlar hakkında konuşabilirsiniz. Sağlıklı bir hayatın neden önemli olduğunu ve nasıl korunabileceğini tartışın. Madde kullanmanın problemleri çözmediğini, kişinin problemlerini daha da arttırdığını anlatın. Problemlerini çözmek için alternatif yollar geliştirmelerine yardımcı olun.

Yanlış inançlar

Yalnız iradesiz kişiler mi bağımlı olur? Madde kullanımının irade ile bir ilişkisi yoktur. Zaten kişiler ‘Ben kontrol edebilirim' düşüncesiyle başlayıp, bağımlı hale gelmiş kişilerdir. Bu kişiler ‘Benim iradem güçlüdür' gibi yanlış bir inançla yola çıkmışlardır.

Ancak maddeler, bedende bir takım değişikliklere yol açabilmekte ve tolerans (oranı giderek arttırma) geliştirmektedirler. Bu yüzden kişi maddeyi kontrol altında tuttuğunu, hiç dozu aşmadığını iddia etse de aslında aynı etkiyi bulmak için kullandığı dozu arttırmakta ve gittikçe bağımlı hale gelmektedir. Bu yüzden bireysel özellikler ile madde kullanımı arasında bir sebep sonuç ilişkisi kurmak yanlıştır. Uyuşturucu bazı ülkelerde neden serbest?

Esrar sadece Hollanda'da, diğer uyuşturucuların kullanımını azaltmak için serbest bırakılmıştır. Böylece esrar alırken diğer uyuşturucu maddelerin deneme riskinin azaltılması hedeflenmiştir. Bağımlılar iyileşebilir mi? Bağımlılık ömür boyu süren bir hastalıktır. Tıpkı şeker hastalığı gibi sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Uyuşturucu herkesi aynı mı etkiler? Maddelerin etkileri, etki süreleri kişiler arasında farklılıklar gösterse de özünde hepsi kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.

Madde kullanmayan kişilerde mutlu ve üretken yaşayanların oranı madde kullananlara oranla daha fazladır. Bir kere denemekle ya da ara sıra kullanmakla bağımlı olunur mu? Evet, bağımlı olunur.Bu Haber 1920 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI