22 Şubat 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
“Yol içi Ünye”, “Yol dışı Ünye”...
musakiroglu@mynet.com

Pazar günü bir fırsat yarattım Ünye çevre yolunu inşaatını çeşitli noktalarından gezdim, gördüm ve inceledim.

Önce Çaybaşı yolunu kesen kavşağa, oradan da Kızılkaya'nın altına yapılan yaklaşık 1800 metreyi bulan tünelin ağzına geçtim.

Sahilyolu Akçay'dan Çaybaşı yolunu kesen hattın yapımı sürüyor. Çalışmalar yoğun.. Çaybaşı yolu üzerindeki kavşağın çeşitli yerlerinden giriş ve çıkışları yapılıyor.

Kavşakla tünel arası asfalta hazır.. Adının Yunus Emre Tüneli konması için talepte bulunulan tüneldeki hummalı çalışma başladığı gibi hızla devam ediyor. Şu anda  1 kilometrenin üzerine çıkılmış, 1200 metreye doğru delme işi devam ediyor.

Tünelin Saca Mahallesi'ndeki ağzında ortaya çıkan çökmelerden oluşan sıkıntı buradaki çalışmayı zorluyor. Bu alandaki arazi ve toprak yapısına uygun yeni proje bekleniyor.

Saca Tünel ağzıyla Akkuş-Niksar yolunun kesiştiği kavşak arasındaki yolun ham hattı ortaya çıkartılmış. Çevreyolunun Akkuş-Niksar yolu ile kesiştiği noktada yapılan ‘yonca kavşak'taki çalışma 24 saat 3 vardiya sürüyor.

Buradaki kavşak öyle az buz değil çok geniş alanda, çok sayıda giriş ve çıkışa imkan sağlayan ulusaldan da öte uluslar arası bir kavşak. Projesine bakıldığındaki görüntüsü bile insanı heyecanlandırıyor. Bittiğinde uçaktan ve yan tepelerden bakıldığındaki görüntüsü eminim muhteşem olacaktır.

Bu kavşakla Bayramca Tepesi böğründeki tünel ağzına kadar olan hat boyunca sanat yapılarının inşaatları, yol güzergahındaki doldurma ve kazma işlemleri de bütün hızıyla devam ediyor. Yol zemini bazı yerlerinde, özellikle Karşıyaka Mahallesi'nde öyle dolduruluyor ki şimdiden mevcut arazi zemininden 10 metre yükselmiş görünüyor.

Bayramca tünelindeki delme işlemi de sürüyor. Tünel içinde 200 metreye yakın ilerleme kat edilmiş. Buradaki tünelin uzunluğu 850 metre civarında.

Tünelin Gürecülü yakasındaki çıkışı ile Yazkonağı Köyü'ne giden yol arasındaki viyadüğün ayakları yapılıyor. Bu bölgede de hummalı bir çalışma var.

Diğer taraftan yolun doğu ağzında Nuriye Mahallesi'nde Karadeniz sahil karayolu ile buluştuğu noktada, ta işin başında başlatılan sanat yapısı çalışmaları da Yazkonağı hattından gelecek yolla buluşmak üzere hazırlanıyor.

Velhasıl çevreyolu birkaç ayrı noktasında yürütülen çalışmalarla daha önce sözü edildiği gibi bu yılın sonuna bitirilmeye çalışılıyor.

Bazıları verilen bu tarihe pek inanmıyor. Ancak, biliyoruz ki Ünye çevreyolu ile Başbakan bizzat ilgileniyor. Bu yüzden tarihte pek sapma olmaz diye düşünüyorum. Belki bir kaç ay zaman kaybedilirse Saca Tüneli ağzında daha önce tespit edilemeyen toprak yapısı ve göçükten dolayı olabilir.

1980'li yılların ikinci yarısından sonra Başbakan merhum Turgut Özal tarafından Türkiye'de ilk kez başlatılan otoyolları gördüğümde, “Bu yollar sanki iki farklı devlet arasında sınır gibi olmuş” diye geçirirdim içimden.

Ünye çevreyolunun henüz bitmeden daha şimdiden bile insana iki ayrı devletin sınırı gibi gelen görüntüsü geçmişteki bu düşüncemi getirdi aklıma.

O zamanlar Ankara-İstanbul arasında, bir de Pozantı Adana arasında gördüğüm o sınır gibi otoyollar bugün artık o kadar yakınımıza geldi, bizimle beraber oldu ki..

Pazar günü çevreyolunu gezerken; “Bu yol bundan böyle sınırı Ünye şehrinin olur” diye geçirdim içimden. İstanbul'da hani tarihi surların içindeki bölüme “Sur içi İstanbul” deniyor ya.. Önümüzdeki yıllarda benzeri bir adlandırma da Ünye'de yapılır. Örneğin denir ki; “Yol içi Ünye”..

Biz görmeyiz ama 50 yıl sonra bir bakmışsın Ünye iki parça olarak ifade ediliyor.. Çevre yolunun içindeki bölüme dediğim gibi “Yol içi Ünye”, yolun dışında kurulan yeni Ünye için de “Yol dışı Ünye” deniliyor. Ünye çevreyolu da bu “Yol içi Ünye” ile “Yol dışı Ünye” denilen iki yaka arasında sınır gibi duruyor.

Pazar günü bu düşüncelerle gezdim çevre yolu inşaatını baştan sona...Bu Haber 2116 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI